אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטיוטה המלאה של דו"ח הריכוזיות: אי.די.בי, דלק ובינו ימכרו אחזקות צילומים: אוראל כהן

הטיוטה המלאה של דו"ח הריכוזיות: אי.די.בי, דלק ובינו ימכרו אחזקות

הטיוטה המלאה קובעת רשמית ששלוש הקבוצות שעונות להגדרה של תאגיד ריאלי ופיננסי משמעותי הן אי.די.בי של נוחי דנקנר, דלק של יצחק תשובה וקבוצת צדיק בינו. צפו בהמלצות

11.10.2011, 12:44 | תומר אביטל

במשרד האוצר סיימו להכין את טיוטת דו"ח הריכוזיות המלאה של הוועדה להגברת התחרותיות במשק. טיוטת הדו"ח המלאה הופצה והועלתה לאתר האוצר. הדו"ח צפוי להשתנות לאחר הערות שיתקבלו מהציבור ולאחר מכן לעבור לאישור הממשלה והכנסת.

לפני כחודש פורסמו המלצות הביניים של הוועדה להגברת התחרותיות במשק, שבראשה עומד מנכ"ל משרד האוצר חיים שני. בטיוטת הדו"ח המלאה מפורסמת לראשונה חוות הדעת המלאה של פרופ' אריה בבצ'וק, המלמד באוניברסיטת הרווארד ובאוניברסיטת תל אביב.

לקריאת טיוטת הדו"ח המלאה - לחץ כאן

 

אי.די.בי, קב' דלק וקב' בינו יצטרכו להיפרד מאחת האחזקות

הטיוטה המלאה של דו"ח הריכוזיות קובעת באופן רשמי כי שלוש הקבוצות שעונות להגדרה של תאגיד ריאלי ופיננסי משמעותי הן קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, קבוצת דלק של יצחק תשובה וקבוצת בינו של צדיק בינו.

על פי מתווה ההמלצות, שלוש הקבוצות יצטרכו להיפרד מאחת האחזקות שבה יבחרו - זו הפיננסית או הריאלית. "על מנת להמשיך ולהחזיק בהיתר השליטה של גוף פיננסי, יידרשו קבוצות אלה לרדת באחזקותיהן הריאליות או הפיננסיות לרמה שבה יהיו בהתאם למה שנקבע בהמלצות", נכתב בדו"ח.

במסגרת זו קובע הדו"ח כי ישנו צורך בהעירכות רגולטורית שתאפשר הסדרת פעילות של גופים פיננסיים ללא גרעין שליטה בהקדם האפשרי, תהליך שכבר מתקיים בפועל בבנק ישראל בהקשר של בנקים.

מימין צדיק בינו, נוחי דנקנר ויצחק תשובה, צילום: אוראל כהן מימין צדיק בינו, נוחי דנקנר ויצחק תשובה | צילום: אוראל כהן מימין צדיק בינו, נוחי דנקנר ויצחק תשובה, צילום: אוראל כהן

 

על פי ההערכה הרווחת, יבחר אי.די.בי למכור את כלל ביטוח, קבוצת דלק תחפש קונה לחברת הביטוח הפניקס ורק לגבי צדיק בינו, המחזיק בשליטה הן בבנק הבינלאומי והן בחברת הדלק פז, שורר בשלב זה חוסר וודאות, אם כי על פי פרסומים באחרונה, יעדיף בינו לשמור על השליטה בפז. 

 

כמו כן מגלה הדו"ח המלא כי לא פחות מ-23 דירקטורים בבנקים ו-20 דירקטורים בגופים הגדולים בשוק ההון מכהנים במקביל גם כדירקטורים בתאגידים ריאליים. מדובר בשיעור גבוה של 30% מכלל הדירקטורים בתאגידים הפיננסיים, שיצטרכו לבחור אף הם רק בכסא אחד בו יוכלו להמשיך לשבת. במרבית המקרים מדובר בדירקטורים המייצגים את בעלי השליטה בתאגידים הריאליים ועל כן, כאשר תתבצע ההפרדה בין האחזקות הריאליות לפיננסיות, ימונו בכל מקרה גם דירקטורים חדשים שייצגו את בעלי המניות החדשים.

 

בתוך כך, ביום רביעי 26 באוקטובר תתכנס ועדת הכספים לסקור את מסקנות ועדת הריכוזיות מפי חיים שני וחברי ועדה נוספים. ביום שני שלאחריו, יעביר שר האוצר בוועדה סקירה שוטפת ודיווח על ביצוע התקציב הדו-שנתי ודיווח על התוכנית הרב-שנתית.

  

ממשרד האוצר נמסר כי הציבור יוכל להגיש את עמדתו בכתב לוועדה עד ליום ראשון 13 בנובמבר 2011. לדברי האוצר, הוועדה תשקול לזמן חלק ממגישי העמדות להציג את עמדתם בפניה, בעל פה. כתובת הדוא"ל למשלוח עמדות הציבור: taharutiut@mof.gov.il

במסקנות הביניים שפורסמו בחודש שעבר המליצה הוועדה, בין היתר, על איסור שליטה או החזקה בגוף פיננסי משמעותי המנהל נכסים של יותר מ-50 מיליארד שקל, על ידי תאגיד ריאלי משמעותי או על ידי השולט בתאגיד ריאלי משמעותי (שפדיון המכירות שלו הוא יותר מ-8 מיליארד שקל). כלומר, אותו בעל שליטה לא יוכל להחזיק גם בתאגיד ריאלי משמעותי וגם בתאגיד פיננסי משמעותי. ביצוע המסקנות, אגב, אמור להיות תוך ארבע שנים.

עוד המליצה הוועדה על הגבלת כהונה של דירקטורים בגוף פיננסי משמעותי ובגוף ריאלי משמעותי, בו זמנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
כל הכבוד לוועדת הריכוזיות
בשקט בשקט משנים סדרי בראשית בישראל וטוב שכך. אכן הגיע הזמן לבצע הפרדה זו ולגדר את הסיכון מהטייקונים, אלא שמלאכת העוסקים רבה ומוטב שימשיכו בטיפול במונופולים ונראה שהחשוב מכולם הוא נשר, אשר בשליטת משפחת לבנת ואשר מוצע לצרכנים במחיר יקר באופן ניכר מסחורת יבוא, אשר נתקלת "בקשיים".
אבי פישר , תל אביב  |  12.10.11
1.
שוד חדש של הציבור
זאת הנוסחה החדשה של האוצר לשדוד את הציבור. הטייקונים ימכרו את אחזקותיהם למיני טייקונים חדשים עם רמת אתיקה הרבה יותר נמוכה. אלה יקחו הלוואות בבנקים שכדי להחזיר אותן יוציאו מהחברות דיבידנד ויחסלו את כל הונן. בנוסף יעלו מחירים כדי להפחית את הלחץ של הבנקים. והנה מתכון נוסף להעלאת הלחץ על הציבור שכרגיל משלם תמיד על מחדלי האוצר! ואם זה לא מספיק מןובן, צאו וראו מה עשתה "ועדת בכר" לציבור. כדי למנוע ריכוזיות קופות הגמל בבנקים, הן נמכרו לגופים אחרים, ואלו כדי להחזיר את ההשקעה כמה שיותר מהר, העלו את דמי הניהול פי שלושה! אז שלא יעבדו עליכם שוב!!!
יעקב  |  11.10.11