אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השייחים מציגים: דיפלומטיית כדורגל צילום: רויטרס

השייחים מציגים: דיפלומטיית כדורגל

ספרד זקוקה נואשות ל"כסף טרי" והמשקיעים מקטאר, דובאי ואבו דאבי שמחים לגשר על הפער התרבותי ולמצוא עסקאות בכלכלה הכושלת במדינה, כמו הקמת מרינה לסופר-יאכטות

17.10.2011, 12:37 | בלומברג

משקיעים ערבים נכנסים לכדורגל הספרדי כדי לגשר על הפער התרבותי ולמצוא עסקאות בכלכלה הכושלת במדינה, כמו הקמת מרינה לסופר-יאכטות. חברה בראשות השייח' עבדאללה בן נאסר אל תאני מקטאר זכתה במאי בחוזה לפיתוח הפרויקט בשווי 550 מיליון דולר בנמל, לאחר שרכשה את הקבוצה מלאגה. רויאל אמירטס גרופ שבשליטת השייח' בוטי בן סוהייל אל מקטום מדובאי עשויה להשקיע בפרויקטים בתחום התיירות והאנרגיה הסולארית לאחר שרכשה את חטאפה שבמדריד באפריל.

בעיני הערבים יש ערך רב במדינה "הזקוקה נואשות לכסף טרי", עקב משבר החוב הממשלתי באירופה, שמעלה את הריביות ופוגע בצמיחה הכלכלית במדינה - כך לפי חאומה חינה, מרצה בבית הספר לעסקים ESADE בברצלונה. השייח' בוטי מתכנן לעמוד בראש משלחת של 50 איש שתפגוש יזמים ספרדים במשחק של חטאפה בהמשך החודש, אמר מנהל רויאל אמירטס קייסר רפיק.

"זו מעיין דיפלומטיית כדורגל", אמר רפיק בשיחת טלפון מדובאי. "יש כמה הזדמנויות בספרד עקב המצב הכלכלי".

השייח השייח' בוטי עם אנשי חטאפה. "הם יכולים להחליט לשנות את שם הקבוצה או להזיז אותה למקום אחר", אמר בלאנו. "הם רצויים כל עד שהם לא ישנו את מה שהמועדון בנה במשך 40 שנה". | צילום: אי פי אי השייח

לספרד יש קשרים קרובים יותר למדינות המוסלמיות בצפון אפריקה בהשוואה לאזור המפרץ, אם כי מדינות ערביות ועשירות מנפט השקיעו מאז 2005 כ-4.3 מיליארד יורו (5.7 מיליארד דולר) במפיקת הנפט סיה אספניולה דה פטרולאוס ובחברות ספרדיות נוספות, לפי נתוני משרד החוץ הספרדי.

זוהי הפשיטה האחרונה של משקיעים מהמפרץ בספורט האירופי. השייח' מאנסור מאבו דאבי רכש את מנצ'סטר סיטי הבריטית ב-2008, וקבוצת מקלארן מפורמולה 1 היא בבעלות חלקית של קרן ההשקעות הממשלתית של בחריין מומטלכאת הולדינג.

רויאל אמירייטס התקבלה "בזהירות" על ידי אוהדי חטאפה, לאחר שרכשה את הקבוצה ב-120 מיליון דולר, כיוון שתוכניותיה אינה ברורות, אמר נהג המשאית רפאל בלאנו (57), האוהד את הקבוצה מגיל שבע.

"הם יכולים להחליט לשנות את שם הקבוצה או להזיז אותה למקום אחר", אמר בלאנו. "הם רצויים כל עד שהם לא ישנו את מה שהמועדון בנה במשך 40 שנה".

רויאל אמירטס, שלא מתכננת לשנות את מבנה ההנהלה של חטאפה, פעילה יותר מחוץ לעולם הכדורגל, אמר רפיק. החברה נמצאת במשא ומתן עם מפתחי נדל"ן בנוגע למימון אתר ספא בהתיישבות ערבית לשעבר, ואדי אש, באזור גרנדה, הוא אמר. מנהיגים איסלמיים שלטו באזור גרנדה בשנים 711 - 1492.

שייח שייח'עבדאללה אל ת'אני. הכדורגל פותח דלתות | צילום: רויטרס שייח

"הערבים קרובים מאוד לספרד, ואנחנו מרגישים שיש קשר שצריך שוב להתפתח", אמר רפיק. הקבוצה גם מעוניינת בעסקאות עם חברות אנרגיה סולרית ותרופות, הוא הוסיף.

רכישתו של שייח' עבדאללה בקוסטה דל סול בספרד של קבוצת מלאגה תמורת 14 מיליון דולר "יוצרת פרופיל חברתי של דלתות פתוחות במדינה שלנו", אמר חוסה לואיס הרננדס, ראש התיירות במרבלה. עיריית מרבלה העניקה לשליט הסעודי במאי חוזה לפיתוח נמל באחדייה.

בראיון ביולי האחרון סגן נשיא מלאגה עבדאללה גובן, שותפו של השייח' עבדאללה, אמר שהרכישות בתחום הספורט עשויות "לספק קשר לעולם כולו". השייח' עבדאללה לא פנוי לראיון לכתבה זו, אמר דובר הקבוצה ויקטור וארלה.

"אתה יכול לפגוש את המלך או את ראש הממשלה" כבעלים של מועדון כדורגל, אמר מארק טוסקה, מנהל בקבוצת בטייה חואנולה מברצלונה, שתיווכה במכירת חטאפה.

הנבחרת הלאומית הספרדית היא כעת אלופת אירופה והעולם, וברצלונה זכתה במאי בגביע אירופה השלישי שלה בתוך שש עונות.

השייח' עבדאללה מימן החתמות מחוץ לעונה בסך 79 מיליון דולר, כולל החלוץ רוד ואן ניסטלרוי, והוציא יותר מריאל מדריד על רכישת שחקנים.

 זוהי הקבוצה הטובה ביותר שאי פעם הייתה למלאגה, אמר מנואל פיינאדו, בעל מסעדה מפואנחירולה, המכהן כנשיא מועדון האוהדים של מלאגה.

"הכסף של השייח' מזיז הרים", אמר פיינאדו (62). מלאגה היא הרביעית בליגה העליונה, שבה 20 קבוצות, אחרי שישה משחקים. הקבוצה מעולם לא הייתה מעל המקום השביעי.

השייח' עבדאללה החליף את סוכנות ההימורים וויליאם היל כנותנת החסות לחולצות בסוכנות האו"ם אונסק"ו, כיוון שהימורים אסורים לפי החוק האיסלאמי. רויאל אמירטס מתכננת להקים באצטדיון של חטאפה ביתן על התרבות הערבית, אמר רפיק.

"הגישה שלנו היא לא שאנחנו רוצים לשלוט", אמר רפיק. "אנחנו פשוט רוצים ללמוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות