אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו לא מבין בכלכלה

נתניהו לא מבין בכלכלה

פריחת הכלכלה השחורה, הידרדרות מעמד הביניים וחוסר השכלה במגזר החרדי - אלו רק חלק מהדוגמאות שמוכיחות שרה"מ לא מבין בכלכלה

20.10.2011, 09:00 | מוטי אשכנזי

אין ספק שדי בכותרת על מנת להוציא מכליהם את רובם של הקוראים, שכן התדמית כבר הפכה למוסכמה מקובלת, דימוי ש'פומפם' במשך שנים רבות על ידי יחצ"נים ומובילי תקשורת, והפך ל'שטיפת מוח' של ממש. מאמר זה אינו מכוון לאלה שאינם מוכנים להיפרד מתרבות השקר. מי שמוכן להיפתח לחשיבה אחרת, מוזמן להתייחס לשאלות הבאות:

כל סטודנט שנה א' בכלכלה יודע שאחד המאפיינים של מדינה מודרנית מפותחת הוא מעמד ביניים רחב ויציב וכן, שבעיית הבעיות של מדינה 'מתפתחת' היא היקפו המצומצם של מעמד זה. אם ביבי אכן "מבין בכלכלה" - מדוע פעל לדרדר חלק ממעמד זה מטה, אל מתחת לקו העוני, ומדוע דאג לדלדל את האחרים?

נתניהו. החלום האמריקאי שהוא מנסה לכפות מנוגד לחזון הציוני, צילום: מרק ישראל סלם- ג נתניהו. החלום האמריקאי שהוא מנסה לכפות מנוגד לחזון הציוני | צילום: מרק ישראל סלם- ג'רוזלם פוסט נתניהו. החלום האמריקאי שהוא מנסה לכפות מנוגד לחזון הציוני, צילום: מרק ישראל סלם- ג

לא צריך לסיים את החוג לכלכלה על מנת להבין שאוכלוסיה משכילה ובעלת ידע כללי ומקצועי ברמה גבוהה היא תנאי הכרחי למשק כלכלי מפותח. אם ביבי אכן "מבין בכלכלה", כיצד ייתכן שנתן יד למניעת השכלה כזו, דווקא מפלח אוכלוסיה המתרחב והולך דמוגרפית מהר יותר מכלל האוכלוסיה? הכוונה כמובן למגזר החרדי, המונע מדור העתיד שלו ידע בסיסי הנדרש לפעילות בכלכלה מודרנית.

תשתיות מנוונות

תלמיד ממוצע בכיתה ז' מסוגל להבין שאת היחס בין שני גדלים (קוראים לזה ב'יסודי': "שבר פשוט") ניתן לשנות על ידי שינוי כל אחד מהשניים בנפרד. אם כן, ביחס בין החוב הלאומי לתמ"ג, נתון שהפך להיות 'הדגל המתנפנף' למניעת הגדלת הגירעון בתקציב הלאומי, מדוע נתניהו מטיף בעקביות ובדרמטיות דווקא אך ורק על 'טיפול שורש' להקטנת החוב הלאומי ("המונה") - תוך כדי השלמה עם ניוון תשתיות החיוניות להגדלת הפריון הכללי של המשק, לפיתוחו ולהתרחבותו. תשתיות המשוועות כבר עשורים להשקעות מידיות, ולו רק לשמרן במצבן הקיים - וזאת כאשר הגדלה מוכוונת ממשלה של ההשקעות בכלל התשתיות הלאומיות, הייתה מאיצה את הצמיחה ומגדילה את הפריון במשק, ומכאן, מרחיבה את התמ"ג (קרי: את "המכנה"). בכך היה משתנה היחס בין השניים לטובה, לפחות באותה מידה, ותוך כדי השגת 'בונוסים' נוספים בתחום יצירת מקורות תעסוקה, הקטנת אבטלה, קליטת עלייה, החזרת ישראלים יורדים הביתה ועוד. אז מה, גם את זה נתניהו לא מבין?

מחקר שנעשה עבור מדינות ה-OECD העריך את שיעור הפעילות של 'הכלכלה השחורה' בישראל על כ-23% מהתמ"ג, ולפי החומר שהוגש לפני זמן מה בעתירה לבג"ץ כנגד שר האוצר שטייניץ ואחרים, מדובר בפעילות בהיקף של כ-140 מיליארד שקל בשנה. די בגביית מס שנתית בשיעור 15% מסכום זה כדי לשנות מהותית את פניה של החברה בישראל. ועוד לא דיברנו כאן כלל על הנזקים וההיבטים ההרסניים: מוסרית, חברתית, כלכלית ופלילית, הנלווים בהכרח לפעילות 'הכלכלה השחורה' גם את זה נתניהו לא מבין?

על פי נתונים שנטענו מפי בכירים ברשות המסים, כל תוספת של 100 חוקרי-מס שקולה לתוספת גביית מס בשיעור של כמיליארד שקל בשנה. בהנחה שהעסקת חוקר תעלה למדינה כחצי מיליון שקל בשנה, מדובר בעלות שנתית של כ-50 מיליון שקל והיחס עלות-תועלת יעמוד על 1:20 - לכל הדעות כדאיות כלכלית מוכחת.

לא חסר כסף בישראל

שאלו את עצמכם, כיצד ייתכן שכל המערכות האמורות לבלום את הפגיעה בחברה ובכלכלה, סובלות מתת-תקינה, קרי: ממחסור חמור בכוח-אדם, ובמיוחד בכוח-אדם איכותי. כך הדבר במשטרה, בפרקליטות, בבתי המשפט, ברשות המסים, במערכת הבריאות, יש להניח שאתם תוכלו להוסיף עוד כהנה וכהנה. בעיקרון, לא חסר כסף בישראל, השאלה היא, האם הוא בונה את ישראל או את וורשה, מוסקבה או ברבדוס.

בואו נצא מתוך ההנחה המקובלת, שנתניהו אכן מבין בכלכלה, אם כן, נא הסבירו לעצמכם מה קורה כאן, ומדוע. לגבי דידי, נתניהו אינו מבין דבר וחצי דבר ב"כלכלה".

מנקודת הראות שלי, נתניהו, כבר בנעוריו, כנראה, כשגדל והתחנך באנגלית-אמריקנית, אימץ את האידיאולוגיה-הכלכלית של מילטון פרידמן, ומאז ועד היום מנסה לכפותה על חברה ש'החלום האמריקאי' מנוגד לחזון הציוני עליו קמה. חזון עליו הוא מרבה לדבר, וברגשנות רבה. דבר והיפוכו בכפיפה אחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

88 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

88.
לי יש שאלת הדיוט, אם הכלכלה כל כך חזקה, אז למה אין אגורה
ו-5 אגורות? בחישוב שנתי אני האזרח הקטן משלם יותר מאות שקלים בשנה, כי אין לי את היכולת לשלם באגורות, בניגוד לכל אזרח בעולם שמשלם בפני'ס או בסנטים וכו'. הכונה לתשלומים במזומן כי כרטיס אשראי וצ'קים עולים כסף בנוסף.
גיליז  |  26.10.11
לכל התגובות