אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת Waze הישראלית גייסה 30 מיליון דולר מלי קא-שינג וקליינר פרקינס צילום: עמית שעל

חברת Waze הישראלית גייסה 30 מיליון דולר מלי קא-שינג וקליינר פרקינס

חברת אפליקציית הניווט גם הודיעה על כך שצברה 7 מיליון משתמשים; גם חברת בילגארד הישראלית מגייסת כספים

18.10.2011, 15:48 | אסף גלעד

אחד המשקיעים הגדולים מאחורי פייסבוק, לי קא-שינג, וקרן ההון סיכון שהשקיעה בגוגל, קליינר פרקינס, מצטרפות למועדון המשקיעים שמאחורי הסטארט-אפ הישראלי Waze, מפתחת יישום הניווט הפופולרי. סכום זה מתווסף ל- 37 מיליון הדולר שגייסה החברה קודם לכן משורה של משקיעים כגון הקרנות הישראליות מאגמה וורטקס, קרן בלו-ראן, וענקיות הטכנולוגיה מיקרוסופט וקוואלקום. בסך הכל Waze גייסה 67 מיליון דולר לאורך שלוש שנים.

נועם ברדין, מנכ"ל החברה, מסביר ל"כלכליסט" כי בכוונת Waze לנצל את ההון שגויס לשכירת מהנדסים ישראלים, להתרחב לשוק האסיאתי - בעיקר ליפן, דרום קוריאה וסין - וכן לעבות את מערך השיווק של החברה על ידי הוספת מאפיינים נוספים למוצר. "יש לנו בסיס משתמשים של 7 מיליון נהגים בעולם, שאותו אנחנו רוצים להגדיל", מספר ברדין.

בחודש שעבר ציוץ מבית החברה רמז שבמהלך אוקטובר תצא הודעה מרגשת. כל ההערכות דיברו על אינטגרציה מלאה עם מערכת ההפעלה הניידת של אפל, iOS 5. עם זאת, בסופו של דבר אפל בחרה להוסיף אינטגרציה דווקא עם טוויטר. Waze מצידה השיקה את גרסה 3.0 של האפליקצייה שלה, עם תמיכה בשירותי מידע שונים כגון Yelp, פורסקוור, גוגל ובינג.

זהו סבב הגיוס השלישי של החברה מאז הקמתה. ככל הנראה, מדובר בעליית ערכה של מפתחת אפליקציית הניווט, לאחר שבסבב הקודם שנערך בשנה שעברה היא גייסה 25 מיליון לפי שווי שוק של 70 מיליון דולר.

לגיוס ההון, אחת הבשורות של Waze היא הצטרפותה של האנליסטית הבכירה מארי מיקר לחבר הדירקטוריון. מיקר שימשה כאנליסטית הבכירה של מורגן סטנלי לענייני חברות טכנולוגיה ועברה לקליינר פרקינס בכדי לחזק את פורטפוליו חברות הניו מדיה, בעקבות השקת קרן בת 750 מיליון דולר בנובמבר שעבר.

לי אה-שינג וקליינר פרקינס נרתעו בשנים האחרונות מהשקעה בחברות ישראליות, אך נראה כי בשנה האחרונה גבר זרם ההשקעות שלהם בחברות המקומיות. לי קה-שינג, למשל, השקיע לפני מספר שבועות בסטארט-אפ מג'יסטו המפתח מעין תוכנת עריכת וידאו לפייסבוק, ואילו קליינר פרקינס הובילה השנה השקעה של 18 מיליון דולר בחברת הזרעים 'קיימא'. החברה נחשפה לראשונה ב"כלכליסט", ומפתחת זרעי ירקות וגידולים חקלאיים בטכנולוגיה מהפכנית שמייתרת את ההנדסה הגנטית.

מגינים על החיובים שלכם

במקביל, נודע על גיוס נוסף של חברה ישראלית, שגייסה הון מצמרת משקיעי עמק הסיליקון. הסטארט-אפ BillGuard הישראלי, שזכה במקום השני בתחרות הדיסראפט שנערכה בניו יורק בחודש מאי האחרון, גייס 10 מיליון דולר מוינוד קושלה, מייסד סאן מיקרוסיסטימס, ומאריק שמידט, באמצעות קרן ההון סיכון שלו, Innovation Endeavors המנוהלת בידי הישראלי דרור ברמן.

זהו סבב הגיוס השני של החברה, אשר גייסה 3 מיליון דולר בחודש דצמבר האחרון. כל המשקיעים הותיקים בחברה: קרן בסמר, IA, מחבר הספר 'אומת הסטארט-אפ' שאול קליין, מייסד אאוטבריין ירון גלאי וג'ון לונסדייל.

ביל גארד, שנוסדה בידי ירון סמיד ורפאל אוזן, פיתחה מערכת המכונה 'אנטי וירוס לחיובי אשראי', ומסוגלת לעלות על טעויות חיוב בחשבון האשראי הפרטי. לטענת החברה, היא חסכה עד כה חצי מליון דולר למשתמשיה, ומצאה בממוצע טעות חיוב אחת מתוך 20% מהחיובים שהיא מנטרת. היא שינתה את המודל העסקי שלה מחיוב המשתמשים, לחיוב הבנקים וחברות האשראי, אשר ישמשו אותה בעתיד גם לצורך הפצת האפליקציה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות