אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצא מהבור החשוך: איך הוחזק גלעד שליט? צילום: דובר צה"ל

יצא מהבור החשוך: איך הוחזק גלעד שליט?

"ציפיתי שתופתעו ממצבי הטוב", אמר גלעד לרופאים. אביו חשף: בשנים האחרונות היחס השתפר. פציעות קלות מרסיסים לא טופלו, הוא סובל ממחסור באור שמש. בטלוויזיה וברדיו הוא שמע בעיקר ערבית. הערכה: כבר יודע שחבריו נהרגו כשנחטף

18.10.2011, 21:10 | ynet

איך בדיוק החוזק גלעד שליט ומה מצבו? אחרי שנכנס לחדרו בבית שבמצפה הילה, אפשר לשרטט תמונה ראשונית על שעבר עליו. בדיקות רפואיות ראשוניות עולה שמצבו הכללי תקין, טוב מהצפוי. "ציפיתי שתופתעו ממצבי הטוב", הוא אמר לרופאים הצבאיים שבדקו אותו.

סדרת הבדיקות שעבר שליט בבסיס חיל האוויר בתל נוף כללו צילומי שיניים, אולטראסאונד וצילומי רנטגן. לא היו ממצאים חריגים וגם מצבו התזונתי הוגדר "בשליטה". שליט לא נשאל ולא סיפר עדיין לגורמי הצבא על תנאי כליאתו או נסיבות חטיפתו, אך נראה שעם משפחתו הוא חלק לפחות כמה פרטים. ההערכה היא כי בגלל שהיה חשוף לתקשורת הוא כבר יודע שחבריו לטנק - סגן חנן ברק וסמ"ר פבל סלוצקר - נהרגו כשנחטף.

   

"גלעד מרגיש טוב. הוא סובל ממספר פציעות קלות שסחב אותן עקב חוסר טיפול מתאים, פציעות של רסיסים וכן השלכות של חוסר באור השמש", אמר האב נועם לעיתונאים. הוא יצא מהבית במצפה הילה אחרי קבלת הפנים הסוערת ושכרון החושים. "בגדול הוא מספר שבשנים הראשונות היו תנאים קשים אבל בשנים האחרונות היחס השתפר", הוסיף נועם שליט. "הוא יצא מאיזשהו בור חשוך, או איזשהו מרתף חשוך, ויוצא להמולה כזו".

גלעד ונועם שליט לאחר ההגעה למצפה הילה גלעד ונועם שליט לאחר ההגעה למצפה הילה גלעד ונועם שליט לאחר ההגעה למצפה הילה

בבוקר דיבר גלעד עצמו בראיון הכפוי לטלוויזיה המצרית על נסיבות החזקתו בשבי. "הייתי בבידוד, אבל ראיתי כמה אנשים. חייתי עם כמה אנשים", סיפר באנגלית למראיינת שהירה אמין. הוא הוסיף כי צפה בטלוויזיה והקשיב לרדיו, ו"ידעתי כל הזמן שהמשפחה שלי והרבה אנשים בישראל עושים כל מה שאפשר כדי לשחרר אותי".

לדברי אביו מאוחר יותר, "לגלעד הייתה אפשרות לשמוע רדיו וגם לראות טלוויזיה בהגבלות, בעיקר תחנות ערביות".

בראיון גלעד אמר ש"בסך הכל לא ראיתי בני אדם במשך הרבה זמן. כמובן שהתגעגעתי למשפחה שלי, והתגעגעתי סתם לצאת, לפגוש אנשים, לדבר עם אנשים, לראות, לעשות דברים. לא כל היום לשבת ולעשות את אותם דברים". שוביו, הוא ציין, הודיעו לו על שחרורו עוד לפני שבוע, "אבל הרגשתי את זה בחודש האחרון". לדבריו, הוא חשש כי המגעים ישתבשו ו"אני יכול למצוא את עצמי במצב הזה עוד הרבה שנים".

שליט עבר בדיקות רפואיות על ידי סא"ל ד"ר הדר היל מחיל הרפואה וראש מחלקת בריאות הנפש אל"מ איל פרוכטר, שבסיומן הם הופתעו לגלות על מצבו הטוב יחסית. סימנים בידו ובחלק נוסף בגופו העידו על הפציעה שספג בעת החטיפה. מצבו התזונתי נראה משביע רצון. במחנה אמיתי, הסמוך למעבר הגבול כרם שלום, הוא זכה לתזונה ראשונה בשטח ישראל - כיבוד קל שכלל בננה, ושתייה.

לגלעד נקבעו בדיקות אורטופדיות ובדיקות שיניים בימים הקרובים והחל מהערב רופאה מחיל הרפואה ומומחה להלם קרב ישהו בסמוך למצפה הילה על מנת להעניק לו מענה ראשוני מהיר, אם יזדקק לו. הליווי הצמוד יימשך בשבועות הקרובים, ולאחר שחרורו יועבר שליט לאחריות אגף השיקום במשרד הביטחון.

משפחת שליט בבסיס תל נוף, צילום: לע"מ משפחת שליט בבסיס תל נוף | צילום: לע"מ משפחת שליט בבסיס תל נוף, צילום: לע"מ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
אין אף עיתונאי שיודע איך ואיפה הוחזק גלעד שליט בשבי הכל ניחושים
על התקשורת לעזוב את גלעד שליט לנפשו וכאשר הוא ירגיש צורך אז הוא יספר איך היה בשבי אני גם חושב שהוא יכתוב ספר כי ימליצו לו לעשות כך ביחידה לתגובות קרב בצה"ל שם הוא כנראה יקבל חלק מהטיפול לפוסט טראומה
שוקי מרלה , הרצליה  |  19.10.11
11.
המטרה הסופית היא שלום
על מעשה טרור תמיד יש תג מחיר והם יודעים את זה על כל נפגע בארץ נהרגו שם עשרות ה1000 האלה ששוחררו ידועים למערכת הביטחון לכן עכשיו רשימת החיסולים גדלה - בארץ היה להם תנאים נוחים ומוגנים יותר שמה הם מול הטיל . בגלל העוני בעזה יש הרבה קופצים לטרור כי יש משכורת טובה לכן במקום 100000 פוטנציאלים יש 101000 ותזכרו מעדיפים אנשים לא ידועים (בגלל חיסולים ומודעין) ומבטיח לכם מחבלים עם דם על הידיים לא יזכו להיות בכלא הם יפגשו את מוחמד יותר מהר מאשר חשבו
יחזקאל  |  19.10.11
לכל התגובות