אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חגיגות בלוב: "קדאפי ייקבר הבוקר בטקס סודי" צילום: אי פי אי

חגיגות בלוב: "קדאפי ייקבר הבוקר בטקס סודי"

אחרי החגיגות ברחובות לוב, קדאפי כנראה ייקבר הבוקר בטקס סודי. בממשלה מתעקשים כי הוא לא חוסל בכוונה תחילה, אך ידידו הוגו צ'אבס טוען: "הוא נרצח". בינתיים, בנאט"ו כבר מתכננים את סוף המבצע הארוך במדינה הצפון-אפריקנית

21.10.2011, 10:40 | סוכנויות הידיעות
לוב חוגגת הבוקר (ו') את לכתו של מועמר קדאפי, ולפי רשת BBC הרודן המודח ייקבר בשעות הקרובות בטקס סודי שעדיין לא ברור היכן יתקיים. ברחובות לוב חגגו ורקדו עד השעות המאוחרות של הלילה. גברים צעירים ירו לאוויר ונהגי המכוניות צפרו לאות הזדהות.

נאט"ו, שפעלה בחודשים האחרונים בלוב כדי לסייע למורדים להפיל את משטר קדאפי, צפויה להודיע בשעות הקרובות על סיום המבצע במדינה הצפון-אפריקנית. לדברי שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, המבצע נגמר עם מותו של קדאפי.

"אני חושב שאפשר לומר שהמבצע הצבאי נגמר, שכל שטח לוב נמצא בשליטת מועצת המעבר הזמנית ושבהתאם לכמה צעדים בשבוע הבא, המבצע של נאט"ו יגיע לסופו", אמר ז'ופה בראיון לתחנת הרדיו "אירופה 1".

למרות הסרטונים שבהם נראית גופתו של קדאפי אחרי שהוחזק חי בידי המורדים, הממשלה הזמנית במדינה טוענת כי הוא לא חוסל אלא נפגע מכדור תועה. מחמוד ג'יבריל, ראש הממשלה הזמני, אמר כי קדאפי נהרג בחילופי אש בין תומכיו לבין הלוחמים שלכדו אותו.

אחד הלוחמים שתפסו את קדאפי סיפר כי מצא אותו מסתתר בצינור ניקוז וכי הרודן המודח התחנן שלא יירה בו. הוא אף הציג בפני עיתונאים את אקדח הזהב שמצא ברשותו של קדאפי. מוחמד סיאח, בכיר בממשלה הזמנית, אמר כי "גם אם הוא חוסל בכוונה תחילה, זה הגיע לו". הוא הוסיף כי "איבדנו יותר מ-70 אלף מבחורינו הטובים ביותר בגלל המפלצת הזאת".

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, גינה את הריגת קדאפי. "הם רצחו אותו", אמר לעיתונאים.

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, אמרה לעומת זאת במהלך ביקור בפקיסטן כי מותו של קדאפי מסמל תחילה של עידן חדש עבור העם הלובי.

באופן אירוני, גם איראן בירכה על מותו של קדאפי. לדברי דובר משרד החוץ בטהרן, רמין מהמנפרסט, "חורבן הוא הגורל הבלתי נמנע עבור כל הרודנים והמדכאים שאינם מכבדים את זכויות עמיהם". הוא הוסיף כי הרפובליקה האיסלאמית מברכת על "הניצחון הגדול" של המורדים וקרא להפסקת פעילות נאט"ו במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות