אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק בארה"ב: קנה בית  ב־500 אלף דולר, קבל ויזה צילום: בלומברג

הצעת חוק בארה"ב: קנה בית ב־500 אלף דולר, קבל ויזה

החוק יאפשר להעניק ויזת תושב לזרים שירכשו נדל"ן למגורים ב־500 אלף דולר לפחות. המוקש: המהגרים יהפכו ללא חוקיים ברגע שימכרו את הנכס. הסנטור צ'רלס שומר: "זו דרך ליצור יותר ביקושים לנדל"ן מבלי שהממשל יצטרך להוציא סנט אחד"

21.10.2011, 20:27 | סוכנויות הידיעות

המשבר בשוק הנדל"ן האמריקאי מוליד פתרונות יצירתיים. שני סנטורים צפויים להציג ביום חמישי הצעת חוק אשר תאפשר הענקת ויזת תושב לזרים שירכשו בית בארצות הברית בסכום של 500 אלף דולר לפחות — כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

ההצעה להקלה בתנאי קבלת הוויזה הנכספת תוגש במסגרת שורת צעדים שיזמו שני הסנטורים, צ'רלס שומר (דמוקרט מניו יורק) ומייק לי (רפובליקני מיוטה), במטרה לעודד השקעות זרות בארה"ב.

נתח גדל והולך של בתים למגורים בארה"ב נרכש על ידי זרים בחודשים האחרונים, באופן מיוחד בדרום פלורידה, דרום קליפורניה, אריזונה ואזורים נוספים שנפגעו במשבר הנדל"ן וחווים צניחות מחירים. עם הרוכשים הזרים נמנים סינים וקנדים המנצלים את המחירים הנוחים ואת הירידה בהיקף התחרות מצד אמריקאים על בתים שנכנסים לשוק. גם שערי חליפין נוחים תורמים למגמה הזו.

כדי להגביר עוד יותר את הביקושים מצד זרים, הסנטורים יציעו ויזות לכל זר שיבצע השקעה במזומן של 500 אלף דולר לפחות בנדל"ן למגורים, היינו, בית צמוד קרקע, דירה או וילה עירונית.

המשקיעים הזרים יוכלו להוציא את כל הסכום על בית אחד או לרכוש בית ב־250 אלף דולר ולהשקיע את יתרת הסכום בנדל"ן למגורים למטרת השכרה.

צעד זה מתווסף לתוכניות ויזה קיימות, המאפשרות לזרים להיכנס לארה"ב אם הם משקיעים בעסקים חדשים היוצרים מקומות עבודה. תומכי הצעת החוק סבורים כי היוזמה החדשה תסייע בפינוי מלאים מיותרים של בתים משוק הנדל"ן, על רקע רתיעת האמריקאים מרכישת בתים בתקופה זו בשל החשש ליציבות משרותיהם או משום שאינם ששים למכור את הנכס הקיים במחיר הפסד.

"זו הדרך ליצור יותר ביקושים מבלי שהממשל הפדרלי יצטרך להוציא סנט אחד", אמר באחרונה הסנטור שומר בראיון.

רוכשים זרים רכשו בתים למגורים בארה"ב בסכום של 82 מיליארד דולר בשנה שהסתיימה במרץ, זאת לעומת 66 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד — כך לפי נתונים של ארגון סוכני הנדל"ן האמריקאי. רוכשים זרים היוו 5.5% לפחות מכלל מכירות הבתים במיאמי ו־4.3% מהעסקאות שנעשו בפניקס, אריזונה, במהלך יולי — כך לפי נתוני MDA DataQuick.

עם זאת, זרים המהגרים עם הוויזה החדשה יורשו לעבוד בארה"ב רק אם ישיגו ויזת עבודה באמצעות ההליך הרגיל. הם יורשו להביא עמם אשה וילדים מתחת לגיל 18, אך לא יוכלו להישאר במדינה באופן חוקי עם הוויזה החדשה, ברגע שימכרו את הנכסים.

התוכנית החדשה תיצור ויזות בנפרד מהתוכניות הקיימות, כדי שלא לפגוע במי שכבר ממתינים לוויזה. כמו כן, לא תוטל מכסה על תוכנית ויזה תמורת בית.

בשנה החולפת קנדים היוו רבע מרוכשי הבתים הזרים. רוכשים מסין, מקסיקו, בריטניה והודו מרכיבים רבע נוסף. "ללא הרוכשים הזרים, השוק היה שרוי בקיפאון", אמרה ל"וול סטריט ג'ורנל" סאלי דיילי, סוכנת נדל"ן מוורו ביץ', פלורידה. "הם שוכרים קבלנים, רוכשים רהיטים והם גם עוזרים לשוק לתקן את עצמו על ידי הורדת המלאים", ציינה. לדבריה, כשליש מהבתים שמכרה השנה, נמכרו לזרים — שיא של כל הזמנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות