אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים עופר קרז'נר נכנס לעסקי הגז

איש העסקים עופר קרז'נר נכנס לעסקי הגז

קרז'נר, שעזב את הארץ בסוף שנות התשעים לאחר שמכר את עסקיו לקווי אשראי, רכש לאחרונה 11.2% מיחידות ההשתתפות של הזדמנות ישראלית בכ־17 מיליון שקל. הוא מתגורר באוקראינה ופעל בשותפות עם האוליגרך הרוסי מיכאל צ'רנוי

24.10.2011, 07:28 | לירוי פרי

עופר קרז'נר, אשר מוכר לוותיקי שוק ההון משנות התשעים, אז נמנה עם שותפיו של יובל רן מקבוצת קווי אשראי, הפך החל מסוף ספטמבר לבעל עניין בשותפות חיפושי הגז והנפט, הזדמנות ישראלית. השותפות הוקמה על ידי רוני הלמן ואורי אלדובי.

קרז'נר ביצע לפני כחודש רכישה גדולה של יחידות ההשתתפות של הזדמנות ישראלית, ללא כל תיאום עם הלמן ואלדובי, שקיבלו את הדיווח מהבנק. מאז ועד היום ביצע קרז'נר סדרת רכישות נוספות, ונכון לעכשיו, קרז'נר הנו המשקיע הגדול ביותר עם 11.2% מיחידות ההשתתפות בשווי כולל של כ־17 מיליון שקל (בהנחת דילול מלא).

קרז'נר (55) נולד בישראל, שירת בצבא כטייס קרב, ומיד לאחר שחרורו הפנה את רוב זמנו ומרצו לשוק העסקי. בשנות השמונים המאוחרת היה קרז'נר אחראי על הקמת כמה מיזמים עסקיים בישראל בתחומי המזון (רשת דוכני ביסטופ ורשת בתי מאפה קן קוקיס) והקמעונאות, ולאחר מכן בארה"ב שם פתח בתי מאפה וכן עסק למוצרי אלקטרוניקה. מאוחר יותר, בשנות התשעים, פעל כאמור עם רן ב"סקטור חברות הבועה". חברות אלו סיפקו, בין היתר, שירותי בנקאות והלוואות, אך קרסו לאחר שהסתבר שהן ריקות מתוכן, ומכאן נגזר שמן.

בסוף שנות התשעים עזב קרז'נר את עסקיו בישראל, תוך שהוא מוכר את רוב מניותיו בחברות אספייד ואוקידוק לקווי אשראי של יובל רן, וזאת במסגרת הליך סגירת חוב בסכום של 20 מיליון שקל בין השניים. מיד לאחר מכן היגר קרז'נר לאוקראינה, שם הוא מתגורר גם עתה ועיקר עיסוקיו מרוכזים בתחום הנדל"ן. בין השמות הגדולים שפעלו יחד עמו ניתן למנות את האוליגרך הרוסי, מיכאל צ'רנוי, אולם בשלב מאוחר יותר סיימו השניים את הרומן העסקי בטונים צורמים.

כעת נראה כי קרז'נר מעוניין להפוך למשקיע אסטרטגי בהזדמנות ישראלית, ועד כה נראה כי אין קשר בינו לבין המייסדים, הצמד הלמן ואלדובי. הזדמנות ישראלית שמחזיקה בכ־10% מהזכויות ברישיונות פלאג'יק, נסחרת בבורסה לפי שווי של 125 מיליון שקל, וזאת לאחר שמניותיה זינקו בכ־80% במהלך החודש האחרון.

 

הקרב המשפטי

בחודש מרץ האחרון הוגשה נגד עופר קרז'נר תביעה לבית המשפט המחוזי מרכז, על סך 7.3 מיליון שקל. התביעה הוגשה מטעם שתי חברות זרות שפעלו בשיתוף פעולה עם קרז'נר בעסקי הנפט. לטענתן, קרז'נר היה חייב להן כ־5.5 מיליון שקל, אך סירב לשלם תוך שהוא מסתתר מאחורי טענה כי מנכ"ל אותן חברות זרות דאז, רונן בידר, היה חייב כספים למיכאל צ'רנוי, שהיה שותפו של קרז'נר בעבר.

כתבי התביעה וההגנה מגוללים סיפור עסקי סבוך על אודות המשולש קרז'נר־בידר־צ'רנוי. נראה כי קרז'נר נכנס בתחילת שנות האלפיים לשותפות עם צ'רנוי בעיקר בעסקי הנפט והנדל"ן. בידר מבחינתו ניצל את קרבתו לקלז'נר וביקש לעניין את צ'רנוי בהשקעות שונות.

בכתב ההגנה שהוגש מטעמו של קרז'נר, עורכי דינו כופרים בטענות שהועלו כנגדו. "המסכת העובדתית היא שקרית, מעוותת וסולפת", כך נפתח כתב ההגנה. בהמשך טוען קרז'נר כי מדובר בכספים שחולקו לבידר ולו עצמו, על חשבון עסקי הנפט של צ'רנוי. אלא שב־2007, לטענת קלז'נר, צ'רנוי דרש את כספיו ועקב כך הגיעו השניים להסכם פשרה, במסגרתו ויתר קלז'נר על רבים מנכסי הנדל"ן שצבר והעבירם לצ'רנוי, מבלי שבידר נושא בעלות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות