אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כים במעקב: האסטרטגיה החדשה של הארגונים החברתיים צילום: אריאל בשור

ח"כים במעקב: האסטרטגיה החדשה של הארגונים החברתיים

מטה המאבק של דפני ליף וסתיו שפיר ומספר ארגונים נוספים נערכים למושב חורף חם שבו "נפתחת בפני הח"כים וחברי הממשלה הזדמנות להוכיח לציבור כי הם קשובים לדרישות הציבור"

24.10.2011, 12:51 | מיקי פלד ותומר אביטל

מטה המאבק החברתי ועמותת דרור ישראל מנסים להפעיל לחץ על הממשלה באמצעות חברי הכנסת. היום (ב') החל המטה לשלוח מכתבים לחברי הכנסת בו הם נקראים לחתום על מסמך עקרונות המחאה החברתית. במקביל, האגודה לזכויות האזרח וארגון שתי"ל הודיעו כי עם פתיחת מושב החורף של הכנסת בעוד שבוע הם ייעזרו בחברי כנסת שונים להעלאת הצעות חוק ברוח המחאה החברתית.

בנוסף, מספר פעילים חברתיים מתכננים להקים "משמר חברתי" שיעמוד מול הכנסת ויעלה את הדרישה לתיקונים חברתיים שונים, כולל פתיחת תקציב 2012 לטובת הגדלת ההוצאה החברתית. עם זאת העצרות בכיכרות לא מפסיקות, ובמוצאי שבת מתוכננת עצרות שונות ברחבי הארץ על-מנת לתת רוח גבית לדרישה החברתית מול הכנסת והממשלה.

במכתב של מטה המאבק נכתב כי העקרונות של המאבק החברתי הם צמצום ממדי אי-השוויון והעוני, שיקום המגזר הציבורי, הורדה משמעותית ביוקר המחיה, הפסקה של ההעסקה הלא ישירה של עובדי קבלן במגזר הציבורי וביטול כלל הההוצאה התקציבית, שלטענתם יוריד כל שנה את חלק הממשלה בתוצר.

על הפנייה לחברי הכנסת חתומים יוזמי המחאה החברתית (דפני ליף, סתיו שפיר ונוספים) יחד עם הפורום לצדק חברתי אשר מאגד כ- 40 מאהלים תנועות וארגונים חברתיים (דרור ישראל, מאבק הרפתנים, מועצת תנועות הנוער, מאבק ביוקר המחיה ועוד).

ליף: "במשך חודשי הקיץ הבהרנו את דרישות המחאה לצדק חברתי. צדק חברתי דורש תקציב חברתי, אנו קוראים לחברי הכנסת לתמוך בדרישותינו, היה להם די זמן לגבש את עמדתם". פסח האוספטר, רכז תנועת דרור ישראל, מהפורום לצדק חברתי: "הדרישה לצדק חברתי היא קריאה לשינוי השיטה הכלכלית בישראל. שינוי השיטה דורש מעשים בשטח, אנו קוראים לח"כים לתמוך בדרישות במעשיהם, ואנחנו נדרוש מהם כיסוי להבטחותיהם".

המאבק החברתי עובר משדרות רוטשילד למסדרונות הכנסת, צילום: בלומברג המאבק החברתי עובר משדרות רוטשילד למסדרונות הכנסת | צילום: בלומברג המאבק החברתי עובר משדרות רוטשילד למסדרונות הכנסת, צילום: בלומברג

הצעות החוק של האגודה לזכויות האזרח ושתי"ל ירוכזו סביב הנושאים של הדיור החינוך, הרווחה והתעסוקה, כך בדיוני הכנסת הנושא יעלה לא רק בתחום הצעות החוק, אלא גם השאילתות, הצעות לסדר, כנסים בתוך הכנסת, השתתפות פעילה של אזרחים ומוניטורינג שיעשה על-ידי הארגונים וייחן את השתתפות הח"כים בהצבעות ואופן ההצבעה של כל אחד מהם.

בשבוע הבא יעלו לשולחן הכנסת הצעות חוק בתחום הדיור, בינהן הצעת התכנון והבנייה - בניית דירות שגודלן מותאם לרוכשים צעירים (ח"כ יעקב אדרי), הצעת חוק הלוואות לדיור (ח"כ איתן כבל), הצעה להגבלת דמי השכירות  (ח"כ שלמה מולה) ועוד. הצעות החוק יוגשו על ידי הסיעות השונות בהתאם למכסה של כל סיעה.

בשני הארגונים אמרו היום, כי "עם פתיחת המושב, נפתחת בפני הח"כים וחברי הממשלה הזדמנות להוכיח לציבור, כי הם קשובים לדרישות הציבור וכי בכוונתם לעבור לשלב המעשים, על מנת להביא לשינוי משמעותי בחייו של האזרח ולשפר את איכות ורמת חייו, גם אם אינו נמנה על העשירון העליון בחברה הישראלית. אם הממשלה תדחה את הצעות החוק פעם אחר פעם, ניתן יהיה להצביע בוודאות כי הממשלה אטומה לרחשי הציבור ולזעקתו, על אף גל המחאה ההמוני שפקד את מדינת ישראל בקיץ האחרון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות