אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרות בקאמרי: התיאטרון מבקש להפחית 15% משכרם של שחקנים ויוצרים עצמאיים צילום: שאול גולן

צרות בקאמרי: התיאטרון מבקש להפחית 15% משכרם של שחקנים ויוצרים עצמאיים

זאת בהמשך לצמצום היקף הפעילות שהחל לפני מספר חודשים בהורדת מספר הפקות מהאולמות הקטנים; מנכ"ל שח"ם: "עד שלא יתבצע תהליך שקוף, הוצאנו המלצה לשחקנים לא להסכים"

24.10.2011, 14:08 | מאיה נחום שחל

תיאטרון הקאמרי פנה בשבועות האחרונים אל מספר שחקנים ויוצרים עצמאיים בתיאטרון בבקשה להפחית משכרם בשיעור המגיע ל-15% בשל מצבו הכלכלי של התיאטרון. זאת בהמשך לצמצום היקף הפעילות שהחל לפני מספר חודשים בהורדת מספר הפקות מהאולמות הקטנים של התיאטרון.

בימים אלה עורכים בשח"ם בדיקות והתייעצויות בנודע לדרישה להפחתת השכר, בין השאר גם עם ועד שחקני התיאטרון. אתמול (א') נשלח מכתב למנכ"ל התיאטרון נעם סמל עליו חתומים בין השאר מנכ"ל שח"ם שחר בוצר ויו"ר בת"י (איגוד במאי התיאטרון) סיני פתר בו הם דורשים הבהרות מיידיות בנוגע למהלך, ובו נכתב בין היתר כי "נכון וראוי היה, מקום בו מדובר בצעד חריג הנוגע לכאורה לכלל השחקנים והבמאים הנוטלים חלק בהפקות התיאטרון, לפנות בעניין לשח"ם ובת"י - הארגונים המייצגים את מרבית השחקנים והבמאים הנוטלים חלק בהפקות התיאטרון, ולשתף אותנו בכוונה לנקוט בצעד חריג זה, ולנהל איתנו מו"מ מסודר בעניין".

בהמשך נכתב כי "טרם מתן תשובה חיובית או שלילית לבקשת התיאטרון מאת הבמאים והשחקנים, יש לבדוק ולשקול היטב בקשה חריגה זו , בין היתר את מצבו הכלכלי האמיתי של התיאטרון, גובה הקיצוץ הנדרש, משכו (האם יש כוונה להחזיר את השכר לגובהו לאחר התקופה), ועל מי הקיצוץ יחול (האם רק על השחקנים והבמאים, או שמא גם על שאר עובדי התיאטרון ועל הנהלת התיאטרון עצמה)".

נעם סמל שוהה בימים אלה בחו"ל אך התייחס לדברים באומרו כי "מדובר בהפחתה של בין 5-15% בשכר. בשלב זה זה נוגע לשחקנים העצמאיים בלבד, למחזאים, לבמאים ולמתרגמים, בהסכמה הדדית ובהבנה". על הסיבות להפחתה אומר סמל כי "אנחנו מתארגנים לקראת שחיקה גדולה בהקצבות שלא מדביקות את קצב המדד. ישנה ירידה בהכנסות ואנחנו לא רוצים להימצא במצב של תחנונים ולהיכלל בתקנה של מוסדות במצוקה. התחלנו בהתארגנות לפני מספר חודשים כאשר ביטלנו הפקות באולמות הקטנים ואנו נערכים בכוחות עצמנו לגמור את שנת 2011-2012 באיזון כלכלי, וכל המשפחה הולכת איתנו". סמל נמצא כאמור בחו"ל וטרם ראה את המכתב משח"ם אך לדבריו תיאטרון הקאמרי אינו כפוף לשח"ם.

מנכ"ל שח"ם, שחר בוצר,מסר: "נכון שלקאמרי אין הסכם חתום איתנו, אבל רוב השחקנים שמשחקים שם שייכים או לוועד הקיבוצי או לחוזה אישי. להתחשב בעובדה שאנו מאגדים בתוכנו את הרוב המוחלט של הפרילנסרים שמשחקים אצלו. עד שלא יתבצע תהליך שקוף שמסביר מדוע יש צורך בקיצוץ ומי הגורמים הנוספים שלוקחים בו חלק, הוצאנו המלצה לשחקנים לא להסכים. אם מבקשים לפנים משורת הדין לרדת ברמת השכר צריכים לשתף את כולם ולהסביר למשל האם גם ההנהלה מקצצת לעצמה בשכר, או האם הפקות גדולות חדשות מוקפאות כדי לא לייצר עוד הוצאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות