אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהי תוחלת החיים של עצים? ומי מחזיק בשיא? צילום: shutterstock

מהי תוחלת החיים של עצים? ומי מחזיק בשיא?

הגזע העתיק ביותר שמישהו הצליח לתארך צמח במדינת קליפורניה במשך כ־5,000 שנה, עד שאותו מישהו החליט לקצץ אותו לשם בדיקה

27.10.2011, 10:55 | בלדד השוחי
מהי תוחלת החיים של עצים? ומי מחזיק בשיא? משה

משה היקר,

עצים לא מזדקנים כמונו. הרקמה החיה שלהם מזדקנת ומתה, אבל זה לא מפריע להם. הם פשוט מצמיחים סביב החלק המת רקמה חדשה. ככה עצים עובדים - מערכת הובלת המים הפנימית שלהם, העצה, עשויה מתאים מתים.

וזה גם בדיוק מה שמאפשר להם להגיע לגדלים כאלה. אתה חושב שאנחנו המצאנו את השימוש בעץ מת כחומר בנייה? העצים עשו את זה הרבה לפנינו. חלקים מהם מתים כל הזמן, והם משתמשים בגוויות של עצמם כדי לבנות ולהיבנות.

העץ המת הזה, שעליו בנוי העץ החי, יכול להחזיק מעמד במשך שנים ארוכות, אך לא לנצח, ולכן לעצים עתיקים יש גזע חלול. החלקים הפנימיים והעתיקים ביותר שלהם מתו לפני כל כך הרבה זמן שהם הספיקו להרקיב ולהתפורר. רוב המסה שניצבת לנגד עיניך מתה לחלוטין, אבל החלק הצומח - לפעמים לא יותר מכמה עלים וכמה שורשים ומערכת מינימלית שמחברת אותם זה לזה - לא מראה שום סימני זקנה.

אבל זקנה היא לא הדבר היחיד שמגביל את תוחלת החיים. ככל שהעץ חי יותר זמן כך עולים סיכוייו לפגוש באיזו מחלה קטלנית, תקופת יובש או אפילו מסור. יש עצים עם תוחלת חיים נמוכה, כאלה שמועדים ללקות במחלות קטלניות או שאהובים במיוחד על איזה טפיל, ויש עצים עמידים במיוחד שיכולים - אם משחק להם מזלם - להמשיך ולצמוח במשך מאות ואף אלפי שנים.

יש עצים עמידים במיוחד שיכולים - אם משחק להם מזלם - להמשיך ולצמוח במשך מאות ואף אלפי שנים, צילום: shutterstock יש עצים עמידים במיוחד שיכולים - אם משחק להם מזלם - להמשיך ולצמוח במשך מאות ואף אלפי שנים | צילום: shutterstock יש עצים עמידים במיוחד שיכולים - אם משחק להם מזלם - להמשיך ולצמוח במשך מאות ואף אלפי שנים, צילום: shutterstock

הגזע העתיק ביותר שמישהו הצליח לתארך צמח במדינת קליפורניה במשך כ־5,000 שנה, עד שאותו מישהו החליט לקצץ אותו לשם בדיקה. זה קרה ב־1964. קראו לו "פרומתאוס" והוא היה אורן ממין Pinus longaeva. אבל זה רק גזע יחיד. יש עצים שמוציאים יותר מגזע אחד. יש עצים בעלי מערכות שורשים רוחביות שיכולים להצמיח על פני הקרקע חורשות שלמות שמורכבות, מבחינה מעשית, מאורגניזם חי יחיד.

אם אתה מקבל משתתפים כאלה לתחרות שלך, אז בטזמניה צומחת חורשה קטנה של קרוב משפחה של האורן. גילם של הגזעים המבוגרים ביותר אינו עולה על 4,000 שנה, אך בדיקות דנ"א של אבקנים שנמצאו בחפירות גאולוגיות בקרבת מקום מראים שהצמח המסוים הזה מצמיח שם גזעים כבר לפחות עשרת אלפים שנה.

ובמדינת יוטה יושבת השיאנית שלך: חורשה עצומה של עשרות אלפי עצים שכולם בעצם אותה צפצפה. גיל הגזע הממוצע: כ־130 שנה. גיל הצמח: כ־80 אלף שנה. ואם אתה לא מחויב לעצים, אז אתה יכול להישאר באזור. בים התיכון שלנו, רק קצת יותר קרוב לאיביזה, נתגלתה מושבת ענק של הצמח הימי Posidonia oceanica, שנראה קצת כמו דשא שצומח על קרקעית הים, שגילה המשוער כ־100 אלף שנה. לפחות יש לאן לשאוף.  

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות