אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחיר יעלה? השיטפונות בתאילנד חיסלו 14% משדות האורז צילום: בלומברג

המחיר יעלה? השיטפונות בתאילנד חיסלו 14% משדות האורז

אנליסטים חוששים שהסופות הקשות ביותר זה חצי מאה יזניקו את מחיר האורז ב־20%. אורז הוא מזון בסיסי עבור מחצית מתושבי העולם

26.10.2011, 23:19 | בלומברג

השיטפונות הקשים שהיכו בתאילנד בימים האחרונים השמידו, כך נראה, 14% משדות האורז במדינה. מאחר שתאילנד היא יצואנית האורז הגדולה בעולם, הנזק עשוי למחוק את תחזיות מלאי האורז הגלובליות.

מחיר האורז התאילנדי ליצוא, שמייצג בנצ'מארק למחיר האורז העולמי, עשוי לעלות ב־20% ל־750 דולר לטונה עד דצמבר, כך על פי נשיא סי.פי אינטרייד, יצואנית האורז הגדולה במדינה. הסופות הטרופיות שפגעו ב־62 מתוך 77 המחוזות בתאילנד הן העזות ביותר שהיו במדינה זה חצי מאה. הממשלה מסרה כי בשיטפונות נהרסו שטחים בהיקף של 14 מיליון דונם והושמדו 7 טונות של תבואות.

מחירו של האורז, מוצר מזון בסיסי עבור מחצית מתושבי העולם, כבר זינק מתחילת השנה לאחר שהבצורת פגעה אנושות בענף בארה"ב. המחירים עלו גם לאחר שתאילנד החלה לרכוש אורז במחירים גבוהים ממחירי העלות כדי לשפר את הכנסתם של החקלאים. מגמה זו מגבירה את הלחץ על מדד מחירי המזון העולמי, שנמצא בפיקוח האו"ם וירד ב־5% אחרי שרשם שיא של כל הזמנים בפברואר. השווקים בעולם תלויים בתאילנד, מפני שהיא היתה אמורה לספק יותר מ־31% מכלל יצוא האורז בעולם השנה.

תפוקת האורז העולמית היתה צפויה לטפס ב־2.2% השנה לשיא של כל הזמנים - 461.4 טונה, לעומת ביקושים של 457.8 טונה.

אורז הוא הגידול העיקרי בתאילנד ומייצג כ־70% מהתפוקה השנתית של התבואה המקומית. לפני פגיעת אסון הטבע, הצפי השנה היה לעלייה של 3.3% בתפוקה לשיא של 25.1 מיליון טונה. השטפונות שהחלו ביולי בצפון התפשטו ל־81% מהמחוזות במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות