אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע לפני תיקון אוקטובר: תמר הורידה חשיפה למניות ב־8% צילום: shutterstock

רגע לפני תיקון אוקטובר: תמר הורידה חשיפה למניות ב־8%

קופת הגמל הגדולה של כלל חתכה בספטמבר את שיעור החשיפה למניות ל־30%, כאשר באוקטובר עלו מדדי המניות ביותר מ־5%

27.10.2011, 06:58 | רחלי בינדמן

רגע לאחר המפולת בשווקים בחודש אוגוסט האחרון קיבלו בחברת קופות הגמל של כלל ביטוח החלטה מפתיעה: להוריד בחדות את שיעור המניות בתיקי החוסכים של קופת הגמל השנייה בגודלה בענף - תמר - שמנהלת כיום נכסים בהיקף של 11.3 מיליארד שקל.

ב־11 בספטמבר פרסמה כלל ביטוח הודעה על שינוי מדיניות השקעה בהתאם להנחיות המפקח על הביטוח, שדורש מחברות הביטוח לדווח מדי שנה על מדיניות ההשקעה הצפויה שלהם ועל כל שינוי מדיניות מהותי. במסגרת הדיווח צוין כי הוחלט להוריד את טווח החשיפה למניות ב־5% לטובת הגדלת ההשקעה באג"ח ממשלתיות. בעקבות כך, שיעור החשיפה למניות יעמוד על 30% עם טווח סטייה שינוע בין 24% ל־36%.

נכון ל־11 בספטמבר, עמד שיעור החשיפה למניות בקופת תמר על 29.8% וזאת לעומת חשיפה של 35% בסוף אוגוסט, לפי נתוני משרד האוצר. מדובר בירידה בהיקף האחזקה במניות של כ־600 מיליון שקל בחודש אחד, המורכבת הן ממכירת מניות בשוק ומירידת ערך האחזקות עקב הנפילות בבורסה.

את 2011 פתחה תמר עם שיעור המניות הגבוה מבין קופות הגמל - 38.1%. כלל הגדירה את טווח החשיפה שלה למניות בין 32% ל־44%. ב־10 באוגוסט, לאחר תחילת המפולת, ביצעה כלל שינוי מדיניות ראשון שבו הוקטן טווח שיעור החשיפה ב־3%. שיעור החשיפה למניות נקבע אז על 35% עם טווח חשיפה של 29%–41%.

כתוצאה מכך נוצר מצב שמתחילת השנה ירד שיעור האחזקה במניות בקופת תמר בשיעור דרמטי של כ־8% כשתהליך הקטנת החשיפה בוצע לאחר רוב הירידות בשווקים. בחישוב כולל ירדה האחזקה במניות מתחילת השנה בכ־1.5 מיליארד שקל (כולל ירידת ערך). בעקבות החשיפה הגבוהה למניות יחסית לענף, נכסי תמר איבדו באוגוסט 4.5% מערכם לעומת ממוצע של 2.5% בכלל התעשייה. בספטמבר איבדה תמר 2.38% מערכה, ומתחילת השנה ועד סוף אוגוסט איבדה תמר 8.23%.

על ניהול ההשקעות של החיסכון ארוך הטווח של כלל ביטוח חולש רועי יקיר, מנהל ההשקעות הראשי. הורדת החשיפה אף עשויה להשפיע לרעה על קופות כלל באוקטובר, שכן החודש ביצעו המניות בארץ ובעולם תיקון חד: מדד ת"א־25 עלה ב־5.8%, ואילו מדד ת"א־100 עלה בשיעור ב־6.4% מתחילת החודש, ולכן ההחלטה של כלל להקטין חשיפה למניות עלולה לעלות לה בהפסד תשואה. במידה שהמגמה תתהפך שוב, עשויה ההחלטה של כלל להתברר כמהלך מוצלח בטווח הארוך.

מכלל נמסר בתגובה: "מדיניות השקעות נבחנת לאורך זמן והיא הוכיחה עצמה עד היום. לראייה, הקופה ממוקמת בחלק העליון של טבלת התשואות בהשקעה ל־3 ול־5 שנים האחרונות."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות