אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": האוצר והתמ"ת הסכימו - מעבדות מחו"ל ינפיקו אישורי תקן

בלעדי ל"כלכליסט": האוצר והתמ"ת הסכימו - מעבדות מחו"ל ינפיקו אישורי תקן

במו"מ בין המשרדים שנוהל בעקבות המלצות טרכטנברג הוסכם גם על הפחתת מכסים במתווה מדורג עד 2017

27.10.2011, 22:28 | טל ליטמן

המשא ומתן בין משרד האוצר ומשרד התמ"ת שהתקיים אתמול אל תוך הלילה הניב שתי הסכמות משמעותיות. האחת הנוגעת למתווה הפחתת מכסים, שאליה התייחס הבוקר (ה') שר התמ"ת שלום שמחון בועידת מובייל 2012 של "כלכליסט" והשנייה לרפורמה בתחום התקינה.

מקורבים למגעים חשפו בפני "כלכליסט" את ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים. בנוגע לתקינה הוסכם כי יאומצו תקנים בינלאומיים בתוך שנה וחצי וכן הוסכם על רישוי מעבדות תקינה מהעולם שינפיקו אישורי תקן, הן ליצרנים בחו"ל והן ליצרנים ישראלים. במקביל יותאמו הנהלים של הכנסת מוצרים מיובאים דרך נמלים כמקובל במדינות אירופה. כיום תחום התקינה מצוי בסמכותו של מכון התקנים, המהווה מונופול בתחום, אימוץ התקנים הבינ"ל ורישוי מעבדות בינ"ל הוא צעד דרמטי עבור יבואנים ויצואנים כאחד.

בכל הנוגע להפחתת המכסים הוסכם על הפחתה מדורגת של 50% מהמכסים בין השנים 2014-2012 על מוצרים המיוצרים בישראל (25% בשנת 2012, 10% בשנת 2013 ו-15% בשנת 2014) ועל הפחתה מיידית של 100% משיעור המכס בגין מוצרים שאינם מיוצרים בישראל. בשנת 2015 יפעל שר האוצר להמשך יישום המלצות ועדת טרכטנברג, בכפוף לחתימה על הסכמי סחר חופשי של מינהל סחר חוץ בתמ"ת, במידה ולא יחתמו הסמי סחר יופחתו המכסים במתווה מדורג עד שבשנת 2017 יאופסו.

מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי אמר בשיחה עם "כלכליסט" כי בכוונת מינהל סחר חוץ לקדם חתימה על הסכם סחר חופשי עם הודו, סין, קוריאה, אוסטרליה, קולומביה, צ'ילה ואוקראינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות