אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": חיידקים מאירים ישפרו את מי השתייה והבוצה תהפוך לדלק צילום: shutterstock

בלעדי ל"כלכליסט": חיידקים מאירים ישפרו את מי השתייה והבוצה תהפוך לדלק

15 תאגידי מים עירוניים ייהנו מטכנולוגיות חדשניות לטיוב המערכות, פרי פיתוחן של חברות סטארט־אפ ישראליות. המדינה תישא ברוב מימון התוכנית, שנועדה לאפשר לחברות הצעירות הצגה מעשית של הפיתוחים שלהן לחברות מחו"ל

01.11.2011, 06:46 | ליאור בן דוד

26 טכנולוגיות קלינטק חדשניות, שטרם הופצו באופן מסחרי, יותקנו בתאגידי המים ברחבי הארץ כחלק מתוכנית שמקדם משרד התמ"ת. זאת כחלק מתוכנית שמטרתה קידום תעשיית הקלינטק בתחום המים. התקנת הטכנולוגיות בתאגידים מאפשרת לחברות סטארט־אפ להציג את פיתוחיהן למשקיעים בארץ ובחו"ל, בעוד שתאגידי המים נהנים משימוש בטכנולוגיות חדשניות בניהול משק המים. משרד התמ"ת מקווה שהתוכנית תקדם את יצוא טכנולוגיות המים, שבהתקנתן תשקיע המדינה 30 מיליון שקל בשלוש השנים הקרובות.

החסם העיקרי של טכנולוגיות מים חדשות הוא המחסור באתרי ניסוי והדגמה של הטכנולוגיה בשטח, מאחר שתאגידי המים חוששים להשקיע בטכנולוגיה שטרם הותקנה בהצלחה במקומות אחרים. כך נשארים היזמים בלי דרך להוכיח שהטכנולוגיה אכן עובדת וראויה ליצוא או ליישום בארץ, ואילו משק המים אינו מתייעל.

לפני כמה חודשים יצא משרד התמ"ת בקול קורא לתאגידי מים ולחברות קלינטק המייצרות טכנולוגיות שונות לטיפול במים, במטרה לשדך בין הצדדים תוך נטילת הסיכון על ידי הממשלה. בראש הפרויקט עומד עודד דיסטל, מנהל המטה לקידום השקעות במשרד התמ"ת ומנהל תוכנית המים הלאומית. בתוכנית יושקעו 10 מיליון שקל החל מהשנה ועד 2014. מתוך 36 בקשות ראשוניות שהוגשו נבחרו 26 פרויקטים, בהם טכנולוגיות שטרם הותקנו בצורה מסחרית ושלהערכת הוועדה יש להן פוטנציאל משמעותי בשוק העולמי. בתוכנית משתתפים 15 תאגידי מים, והשתתפותם בעלויות ההתקנה עומדת על כ־30%. דיסטל מספר על קניינים שמגיעים מכל העולם להתרשם מהפיילוט: "העובדה שמגיעים לפה אנשים מארה"ב וממערב אירופה, כמו גם ממדינות באפריקה ובאסיה, מעידה על הכוח ועל הפוטנציאל שיש לתעשייה הזאת".

גבי צ'רטוק, מנכ"ל חברת הסטארט־אפ "הידרו ספין", המפתחת מערכת לייצור אנרגיה מזרימת המים בתוך הצינורות שאותה תפעיל בנתניה, סיפר ל"כלכליסט" כי "בעקבות הפיילוט דיברו איתנו מאנגליה ומספרד. הם יותר רגועים כשיש לנו ניסיון בעיר שלמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
אנרגיה ממים זורמים
כל כך פשוט!! יש דוגמאות רבות שהמים יורדים בגרוויטציה ועליהם לעבור מרחק גדול וע"י ווסתי לחץ מפחיתים את לחץ זרימת המים כדי למנוע פיצוץ צינורות , לנושא יש פוטנציאל גדול ביותר ואפשרי אספקת חשמל בכמויות מסחריות במקומות רבים בעולם ובתוך מערכות ביוב בהן המים כבר גמרו את תפקידם וזורמים למרכזי ההשבחה . אישית אני מכיר פרויקט שהושקעו בו מאות אלפני יורו כדי להפחית את הלחץ במערכת הולחת המים בגרוויטציה ,הרבה הקדשתי מחשבה לאיך אפשרי להפוך אנרגיה מבוזבזת זו לשימושית וייצור חשמל.
גידי , קדרון  |  02.11.11
16.
התועלת שהפקת חשמל מצנרת- לצורך הפעלת מיכשור לא כדי לייצר חשמל לערים...
הפקת חשמל נקודית מהאנרגיה של המים בצנרת יכולה לאפשר לציוד, ברזים מבקורים, אנליזרים וכן הלאה לעבוד בנקודות שונות לאורך הצנרת בלי צורך בהחלפת סוללות ו/או שליחת קווי חשמל למקומות מרוחקים ולא נגישים. לא מדובר על הפקת אנרגיה בקנה מידה גדול אלה על פיתרון מחוכם לבעיה אמתית במערכות מודרניות שזקוקות לאנרגיה.
דן  |  01.11.11
לכל התגובות