אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מימון המעונות ייפול על מעמד הביניים צילום: ענר גרין

מימון המעונות ייפול על מעמד הביניים

המדינה תסבסד את רוב ההורים שילדיהם במעונות מפוקחים, אך שאר ההורים - השייכים למעמד הביניים - ישלמו עוד 100 שקל בחודש

02.11.2011, 08:03 | מיקי פלד

הורים צעירים ממעמד הביניים הם שיישאו בנטל העיקרי של ההעלאה שהוכרזה השבוע בתעריפי מעונות היום והמשפחתונים הנמצאים בפיקוח משרד התמ"ת. מדובר על אותם 20% מההורים, שגם עד כה לא קיבלו סבסוד מהמדינה על שכר הלימוד, ועתה התשלום החודשי שלהם יעלה בכ־100 שקל, ל־2,187 שקל לתינוק ו־1,664 שקל לילד עד גיל 3.

באוגוסט החליטו במשרדי האוצר והתמ"ת להקפיא את העלאת תעריפי המעונות שתוכננה עד להגשת מסקנות ועדת טרכטנברג. במעונות ובמשפחתונים תחת פיקוח משרד התמ"ת - רובם של נעמת, ויצו, אמונה והרשויות המקומיות - רשומים כ־87 אלף ילדים.

השבוע החליטה ועדת התעריפים של משרד האוצר ומשרד התמ"ת לסבסד ב־80 מיליון שקל את העלאת התעריפים השנה, בשיעור של 6.6% לילד במעון ו־8.5% לילד במשפחתון. הסבסוד יינתן רק למשקי בית שההכנסה ברוטו לנפש בהם היא מתחת ל־5,000 שקל בחודש, לדוגמה, הורים לילד אחד המשתכרים מתחת ל־15 אלף שקל בחודש ברוטו.

לפי משרדי האוצר והתמ"ת, העלאת התעריפים נדרשת בשל העלייה בשכרן של המטפלות ובשל העלייה בהוצאות השוטפות של המעונות. פעילי "מחאת העגלות" צפויים להיפגש ב־17 בנובמבר כדי להחליט על המשך צעדי המחאה.

ענת רוזיליו, ממובילות המאבק, אמרה בעקבות ההחלטה, כי "בזמן שהאוצר דואג להתייקרות האוטומטית, אנחנו הציבור חווים שחיקה במשכורות. את המשכורת שלנו אף אחד לא מעלה אוטומטית ביותר מ־6%. יצאנו לרחובות כי גם כך המחירים גבוהים מאוד, גם במעונות המסובסדים. הם אומרים לנו שהצילו אותנו מההתייקרות אבל זה לא נכון, כי למעמד הביניים לא סבסדו מעולם. זה נופל שוב על הזוגות הצעירים, שנופלים בין הכיסאות. לא יכול להיות שזוג צעיר בתחילת הקריירה יוציא 70-100 אלף שקל על פעוטון ומעון לילד עד גיל 3".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות