אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": מכון התקנים יקבע מהו לחם קל צילום: טל שחר

בלעדי ל"כלכליסט": מכון התקנים יקבע מהו לחם קל

יצרניות הלחמים עמדו בשנים האחרונות בפני מספר תביעות צרכנים בגין הטעיות לכאורה בשיווק לחם קל. ועדה של מכון התקנים תרחיב את התנאים שלפיהם ניתן יהיה להגדיר לחם כמופחת קלוריות

02.11.2011, 06:54 | מארק שון

מכון התקנים פועל להגדרה מחדש של המושג "לחם קל", לראשונה מאז חדר לענף המזון לפני 15 שנה. כך עולה מתשובתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לתביעה ייצוגית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי צרכנים נגד המאפיות אנג'ל וברמן, ולפיה לחמים שמשווקים כ"קלים" אינם עומדים בקריטריונים לפי התקן הישראלי, ומכילים יותר משני שלישים מכמות הקלוריות בלחמים, בהשוואה ללחמים דומים. ארבעת הלחמים שהוזכרו בעתירת הצרכנים, אשר יוצגו על ידי עו"ד יוחי גבע, היו לחם עינן קל, לחם צרפתי קל, לחם חי קל, לחם שאור ולחם וינגייט (שכבר אינו משווק בחנויות - מ"ש). מתשובת היועץ עולה כי במכון התקנים מודעים לבעייתיות בנושא הלחם הקל, ופועלים לתקנה באמצעות ועדה שהוקמה לשם כך.

התקן הישראלי ללחם קל נקבע ב־1996, ולפיו מוצר שסומן בכינוי "קל" יהיה בעל ערך קלורי ל־100 גרם הנמוך לפחות בשליש בהשוואה למוצר מאותו סוג. אי־הבהירות התבטאה בסוגי הלחמים שאותם יש להשוות זה לזה, וכתוצאה מכך הוגשו כמה תביעות ייצוגיות אשר בוטלו בהיעדר נתונים וחוות דעת מומחה. מתגובה של מכון התקנים לפניית "כלכליסט" עולה כי התקן החדש צפוי להרחיב ולעבות את התנאים שלפיהם יוגדר הלחם כ"קל", ובעיקר יוגדרו הלחמים הרגילים שאליהם צריך להשוות אותו.

ההשלכה המיידית של העבודה על התקן החדש היא הסתלקות התובעים מהתביעה נגד המאפיות. השופט עמירם בנימיני הדגיש כי אין טעם לקבוע עובדות בשטח ולפרש את התקן הקיים, בעוד שהוועדה תיצור תקן חדש. בניגוד למקרים אחרים של הסתלקות תובעים, קבע בנימיני לבא כוחם של התובע עו"ד גבע 90 אלף שקל ולתובע 15 אלף שקל. השופט קיבל את הטענה שהתביעה הציפה את הנושא והביאה אותו למודעות הציבור.

את מאפיית ברמן ייצגו בבית המשפט עוה"ד גיל אוריון, מיכל סלע ואורי אבני ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות'. את אנג'ל ייצג משרד יגאל ארנון.

ממכון התקנים נמסר בתגובה כי "המכון החל בהליך של רביזיה כללית לתקן הישראלי בנושא הלחם. במסגרת זו, התנאים אשר בהתקיימם ניתן לכנות מוצר בכינוי 'קל' יעובו ויתמקדו במזון הייחוס אשר לעומתו מתבצעת ההשוואה, כאשר נטענת טענה תזונתית השוואתית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות