אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - צמאים לביומד: פונטיפקס גייסה 92 מיליון דולר לקרן השלישית צילום: אביגיל עוזי

בלעדי ל"כלכליסט" - צמאים לביומד: פונטיפקס גייסה 92 מיליון דולר לקרן השלישית

בין המשקיעים: שלמה דברת, צביקה בארינבוים ופויו זבלדוביץ'. 2 הקרנות הראשונות הניבו למשקיעים תשואה שנתית של 31%–48%

02.11.2011, 06:53 | מאיר אורבך

מסתבר שלא כל קרנות ההון סיכון הישראליות מתקשות לגייס משקיעים. קרן ההון סיכון למדעי החיים, פונטיפקס, השלימה גיוס של 92 מיליון דולר לקרן השלישית בניהולה, פונטיפקס 3, כך נודע ל"כלכליסט".

הגיוס הושלם בתוך חודשיים, כאשר כל משקיעיה הקודמים של הקרן ימשיכו להשקיע בה וכן שורה של משקיעים חדשים. אלי הורביץ, אחד ממייסדי הקרן, ישמש כמשקיע מרכזי, אך בניגוד לשתי הקרנות הנוספות של החברה, לא יהיה שותף בחברת הניהול. שני השותפים בחברת הניהול יהיו תומר קריב (הנשוי לבתו של הורביץ) ורן נוסבאום. בין משקיעיה של הקרן ניתן למצוא גם את קבוצת ויולה של שלמה דברת ואבי זאבי; צביקה בארינבוים; פויו זבלדוביץ'; מורי ארקין; מורט מנדל, מבעלי פניציה ותדביק; חברות הביטוח הראל, מנורה מבטחים ואיילון; אלטשולר שחם וענקית התרופות הצרפתית רוש.

תנופה למדעי החיים

בעוד שרוב קרנות ההון סיכון המשקיעות בתחום מדעי החיים מתקשות ומציגות בשנים האחרונות תשואות שליליות או חיוביות נמוכות ומתקשות לגייס משקיעים, מציגה פונטיפקס תשואות גבוהות באופן משמעותי, גם בקנה מידה בינלאומי. תוצאות הקרן המרשימות הן הסיבה העיקרית לקלות היחסית שבה גייסה משקיעים מובילים.

למרות הקשיים בתחום, נרשמו השנה מספר גיוסים נוספים מלבד הגיוס הנוכחי שביצעה פונטיפקס.

הגיוס הגדול של אורבימד מקרן המדען הראשי בהיקף של 250 מיליון דולר מקרן המדען הראשי והגיוס המתקרב של כלל נותנים רוח גבית חזקה לתעשיית מדעי החיים.

על פי הערכות, החלה הקרן בימים אלה לבחון השקעות ראשונות מהקרן החדשה.

תשואה שנתית של 48%

בחודש מרץ האחרון נחשפו ב"כלכליסט" ביצועי הקרנות של שתי הקרנות הנוספות של פונטיפקס, המנהלות כספים בהיקף של 113 מיליון דולר.

מהנתונים עולה כי קרן פונטיפקס 1 שגויסה ב־2004 מנהלת 32 מיליון דולר, השיגה תשואה שנתית IRR (החזר תשואה שנתית) של 48% והחזירה נכון לסוף 2010 שווי מזומן הגבוה פי 2.4 מההשקעה. חלק ניכר מההחזר הגבוה של הקרן נזקף לאחזקותיה בפרוטליקס, שנסחרת בנאסד"ק.

הקרן השנייה של פונטיפקס, שגויסה ב־2007 ומנהלת 86 מיליון דולר, הציגה תשואה שנתית של 31% בשלב הקצר. התשואה הגיעה בעיקר משתי השקעות מרכזיות - בצ'ק קאפ ובמקרוקיור. קרן פונטיפקס סירבה להגיב לפניית "כלכליסט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות