אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכנה ממשית לכדורגל צילום: איי פי

סכנה ממשית לכדורגל

קרנות גידור הכדורגל פוגעות בתעשיית הכדורגל בגלל החמדנות חסרת הרסן שלהן

02.11.2011, 17:02 | אוריאל דסקל

יותר ויותר קרנות גידור נכנסות לעולם הכדורגל דרך שוק העברות השחקנים. מבחינתן, מדובר במהלך הגיוני. שחקנים הם נכסים טובים. נקנים בזול ונמכרים - לעיתים לא רחוקות - בעשרות מיליונים.

השחקנים יכולים לייצר תשואה שמעט מאוד נכסים יכולים לייצר. אנחל די מריה, למשל, הניב תשואה של 64%, פפה של 146.62% ופאלקאו של 164.5%. התשואות הללו נכנסו לכיסים של משקיעים דרך קרנות שקנו אחוזים מכרטיסי שחקן שונים. את ההצלחה הזאת מעוניינים להעתיק משקיעים רבים.

הקרנות הללו מתמקדות בכדורגל בגלל שהוא אחד מהתעשיות שלא הפסיקו לצמוח, ובמספרים מאוד מרשימים, ב-30 השנה האחרונות. וכעת, אחרי שהרסו את הכלכלה עם חמדנות ועשיית כסף לשם עשיית כסף, הן רוצות שהכדורגל יסדר להן את מנת המזומן היומית שלהן.

אנשי העסקים האלה, שכדורגל עשוי לא לעניין אותם כלל, מגיעים מדובאי, אנגליה, ארה"ב וממקלטי מס שונים ומשונים. הם הבינו שניהול קבוצת כדורגל עשוי להיות עסק מסוכן, אבל לעשות כסף מכדורגל עשוי להיות קל.

כל מה שצריך זה ליגה בבעיות פיננסית (כמו הליגה הספרדית), מספר מיליונים כדי לרכוש שחקנים כ"מתנות" לקבוצות, שלא יכולות להרשות לעצמן לקנות אותם. ואז אפשר למכור את השחקנים האלה ברווח נאה - למשקיעים, לא למועדונים. במקרים מסוימים, קרנות הגידור קונות אחוזים מרוב השחקנים של מועדון מסוים. וכך הן מרוויחות מכל העברת שחקן.

באופן טבעי, הקרנות הללו לא אוהבות שקיפות או לספר יותר מדי על מה שהן עושות.

כסף שיוצא מהמשחק

העניין בכסף הזה הוא שזה כסף שיוצא מהמשחק לטובת משקיעים שלא אכפת להם מהמשחק. פיפ"א טענה בעבר שזה מה שסוכני כדורגל עושים. עם זאת, סוכני כדורגל הם עדיין חלק מ"משפחת הכדורגל". הם אמנם מרוויחים ממנו כסף, אבל בדרך כלל יש להם פונקציה חשובה בהעברת השחקנים או במציאת שחקן. העניין עם הקרנות הללו, הוא שהן מנוהלות על ידי מישהו שמבין בכדורגל ושואבות כסף מהמשחק ישר לכיסי אנשים שלא מעורבים במשחק בכלל.

בטווח הקצר הדילים האלה עשויים לעזור לקבוצות שצריכות שחקנים או מזומן, אבל בטווח הארוך, הדיל עם קרנות הגידור עשוי להשאיר אותן מרוששות. טום קאנון, פרופסור לכלכלת ספורט מאוניברסיטת ליברפול, אמר לבלומברג: "שזה עדיין חשוב מאוד לאוהדים שהשחקנים יהיו שייכים למועדון שלהם ולא לקרן גידור". אבל זה לא רק עניין סנטימנטלי.  

מועדונים רבים שורדים וצומחים רק דרך שוק העברות השחקנים. אם יותר ויותר קרנות גידור יזרימו את הכסף שלהן לכדורגל, מועדונים רבים עשויים לאבד את מקור ההכנסה הזה. לא יהיה להם יותר יבולים למכור בשוק.

בנוסף, עצם קיום קרנות הגידור בכדורגל מתנגש עם מטרת הכדורגל. שלא כמו חברות רגילות, שמטרתן לייצר רווחים עבור הבעלים, מועדוני הכדורגל קיימים עבור הקהילה של האוהדים. רווח הוא רק אמצעי בספורט, לא המטרה. מועדון כדורגל הוא מועדון כדורגל. לא בנק או חברת משקאות מוגזים.

המטרה היחידה של קרנות גידור הכדורגל על פני כדור הארץ היא להפוך ליותר רווחיות. להרוויח יותר כסף. אם הן יתחזקו, הבסיס של הכדורגל כתעשייה ייפגע. המוצר של הכדורגל הוא קהילה. לא רווח.

דרך אגב, פיפ"א - שנלחמת בסוכנים בגלל "שהם לוקחים כסף מחוץ למשחק" - מאפשר לקרנות גידור הכדורגל לנצל את הכדורגל בשביל הרווחים שלהן. לא ממש מפתיע. זה מה שפיפ"א עושה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות