אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הורדת מחיר המטרה של החלב חוזרת לשולחן הממשלה צילום: אוראל כהן

הורדת מחיר המטרה של החלב חוזרת לשולחן הממשלה

מנכ"ל משרד התמ"ת ינצל את הגשת דו"ח המזון ויציג איתו לממשלה את הרפורמה בענף החלב, שעוררה התנגדות בעבר ולא עלתה כלל להצבעה

03.11.2011, 09:04 | טל ליטמן ותומר אביטל

מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי מתכוון להגיש במסגרת דו"ח המזון שיוגש לממשלה ב־20 בנובמבר, גם הצעת מחליטים - הצעה לאישור בישיבת הממשלה - בנוגע להמלצות ועדת החלב, שלא עלו בעבר להצבעת ממשלה נוכח התנגדות רבה של שרים, משרד החקלאות, והלובי החקלאי.

המלצות ועדת החלב, שגם בראשה עמד קדמי, עוררו את חמתם של הרפתנים, שטענו כי אלו ימוטטו את הענף ויובילו לסגירת מאות רפתות, והובילו לגל הפגנות. ועדת החלב המליצה בין היתר על הפחתת מחיר המטרה (המחיר שמשולם לרפתן עבור ליטר חלב גולמי) במתווה מדורג, יחד עם שינויים רבים נוספים (רשימה כאן). מבקרי הועדה טענו כי ההמלצות פוגעות בעיקר ברפתנים, שהם החוליה החלשה ולא מטפלת ברשתות השיווק ובמחלבות. מקורבים לוועדה ענו לביקורת שנשמעה באומרם כי ועדת המזון תטפל באופן חסר תקדים במחלבות (וביצרניות בכלל) וברשתות השיווק.

דו"ח הביניים של ועדת המזון שפורסם לפני כחודשיים חשף המלצות דרמטיות וביניהן הגבלת צמיחה של רשתות על פי נתח שוק שיקבע, הפרדה מבנית במקרים בהם יש קשרים ובעלויות צולבות בין רשתות ומפעלים, פיקוח על מחירים של יצרנים דומיננטיים, מניעת אפליית מחירים ועוד. הוועדה עתידה לסיים את עבודתה בקרוב. ועדת המזון הוקמה ביוני לאחר פרוץ מחאת הקוטג' ע"י שר האוצר יובל שטייניץ ושר התמ"ת שלום שמחון.

הרפורמות בענף החלב - הסעיפים העיקריים

  • פתיחת השוק לייצור תחרותי, מעבר למכסה המותרת
  • מכסה מוגדלת לרפתות קטנות, עד 700 אלף ליטר חלב
  • הפחתת המכסים על גבינות קשות
  • מכסת יבוא מופחתת עבור אבקת חלב
  • דיווח קבוע על רשימת מוצרים שונים
  • קביעת תקנות שיחייבו סימון מוצרים בפיקוח

++++++++++++

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות