אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאיר דגן על איראן: "אני עבריין? שיעמידו אותי לדין" צילום: מאיר אזולאי

מאיר דגן על איראן: "אני עבריין? שיעמידו אותי לדין"

ראש המוסד לשעבר, שאמר כי תקיפה באיראן היא "רעיון טיפשי", משיב לביקורת שהוטחה בו: "מי ששמו את הבעיה במרכז הם נתניהו וברק"

02.11.2011, 22:08 | אביאל מגנזי, ynet
ראש המוסד לשעבר מגיב לביקורת: בצל הדיווחים והדיון הציבורי על תקיפה אפשרית באיראן, השתתף הערב (יום ד') מאיר דגן בכנס של המועדון המסחרי והתעשייתי בתל אביב והתייחס לביקורת שספג לאחר שהזהיר בעבר כי פעולה צבאית תהיה "רעיון מטופש".

"אני עבריין שדה?", שאל דגן, "שיעמידו אותי לדין. שיגידו - 'דגן עבר על החוק'. אביא עו"ד טוב. אני אגיד דברים ששר האוצר וחברים שלו אמרו בעניין ביטחון שדה, ויש לי זיכרון טוב". דגן תקף את מנהיגי המדינה: "מי ששם את הבעיה האיראנית במרכז זה ראש הממשלה ושר הביטחון. הם אמרו שהכל פתוח ושהם שוקלים ברצינות אופציה צבאית, מאז כולם עסקו בזה ודיברו על זה. אם רוצים להעמיד אותי לדין - בבקשה".

בפתח דבריו, התייחס דגן לביקורת החריפה שמתח עליו הבוקר השר בני בגין. "לא אדבר על הנושא האיראני, נושא מעניין לעצמו", אמר, "אומר שבני בגין הוא בין הפוליטיקאים היחידים שאני מעריך - יסודי, למדן, קפדן בכל מה שהוא עושה וראוי לכל הערכה. איש עקרונות - דבר שקשה לומר על אחרים. פיו וליבו שווים".

"לא נכון לשחרר 140 מחבלים לשטחים"

 

השר בגין אמר בראיון לגל"צ על דבריו של דגן בעניין איראן: "זוהי מעילה באמון, פשוט מגעיל, מדובר במעשה נבלה שמקורו בשיגעון גדלות של אנשים". לדברי בגין, "עובדי מדינה התחייבו לנצור את סודות המדינה שהגיעו לידיהם ללא הגבלת זמן, גם אחרי שעזבו את תפקידם ואני חושב שצריך לראות במלוא החומרה את המעשים האלה שמביאים לאותו דיון תקשורתי שבאמת מהווה חבלה אמיתית ביכולת של הממשלה לקבל החלטות".

דגן חזר הערב גם על התנגדותו לעסקת שליט. "אני שמח ששליט חזר", הבהיר ראש המוסד לשעבר, "היה צריך ללכת לעסקה כי לא הייתה ברירה, אבל לא כזו". הוא הסביר: "אני לא מקבל את זה שמדינה צריכה לעשות הכל, אלא מה שיכולה על מנת להחזיר, הכל מביא לאבסורד. אני מתנגד לעסקה כפי שמומשה. חשבתי שלא נכון לשחרר 140 מחבלים לשטחים. חלק גדול מהם יחזור לטרור. חיזקנו את החמאס והחלשנו את הרשות שקיבלנו החלטה ללכת איתה לשלום, מה שהגדיר את חמאס כאויב".

ראש המוסד לשעבר מתח גם ביקורת על האופן שבו התקבל החייל בחזרתו מהשבי: "אני לא בטוח שהתלהבתי מהעובדה שנתניהו עומד ומקבל אותו, זה נראה לי בעיה, מציגים אותו כגיבור, הייתי נזהר מההגדרות האלה". הוא הוסיף: "גלעד עבר סבל קשה וצריך היה להחזיר אותו הביתה, אבל גיבור? האירוע הזה לא נראה לי כגבורה בהתגלמותה".

ההימור של דגן - עומר סולימאן

 

דגן התייחס גם למהפכה במצרים והעריך כי "האחים המוסלמים" לא ישתלטו על המדינה. "זה יפגע בכלכלה, בתיירות, בסואץ, בכל מה שמפרנס", אמר, "האמריקנים יפסיקו את הסיוע. הגז והדלק נגמרים, לכן נוח להם להפסיק את ההזרמה לישראל, לנסות להשיג ממה שנשאר רווח גדול יותר".

על רקע דבריו של מלך ירדן עבדאללה, שהזהיר מביטול הסכם השלום בין ישראל למצרים, העריך ראש המוסד לשעבר כי קהיר לא תבטל את ההסכם. "השלום הקר יימשך", אמר, "לא להתלהב מהשלום בעידן מובארק - סרטי עלילות הדם שודרו ברמאדן בלילות שלטונו. אנשי מובארק יישארו. עומר סולימאן, לפי הימור שלי, יהיה השליט הבא".

בהמשך דבריו התייחס דגן להתקוממות בסוריה והביע תקווה שהמורדים יצליחו להביא להפלת משטרו של הנשיא בשאר אסד, לדבריו, כך הסונים במדינה יתפסו את השלטון וישתפו פעולה עם המתונים בעולם הערבי, כמו מדינות המפרץ. ראש המוסד לשעבר ציין כי מהלך כזה "יחליש את ההשפעה האיראנית באזור ואת השפעתה דרך חיזבאללה".

בנוגע לתהליך השלום התקוע בין ישראל והפלסטינים, דחה דגן את הטענות שרק הפלסטינים נסוגו ברגע האחרון מהסדרים. לטענתו, חוסר ההצלחה בשיחות הוא לא מקרי, אלא נובע מבעיה מבנית. "ישראל הייתה צריכה לדרוש תמורות במסגרת התהליך לא ישירות מהפלסטינים, אלא מהמדינות הערביות ואז היה גיבוי של הליגה הערבית להסכם", הסביר ראש המוסד לשעבר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות