אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טרכטנברג: המחאה היא כמו שד שיוצא מהבקבוק ואי אפשר להכניסו פנימה צילום: מיקי אלון

טרכטנברג: המחאה היא כמו שד שיוצא מהבקבוק ואי אפשר להכניסו פנימה

יו"ר הועדה לשינוי חברתי כלכלי בכנס בתל אביב, "עלינו להתניע את המחאה קדימה. ברור שאין בדו"ח מענה לכל דרישות המאבק אך יש מענים רבים. אני תולה תקווה ביישום חלק מההמלצות"

07.11.2011, 11:21 | טל ליטמן

"מאז פרסום הדו"ח לא הופעתי ולו פעם אחת. סברתי שעלי לסגת, אך הדיון הציבורי בהמלצות הוא חשוב ביותר, וכולנו צריכים להירתם לקיום דיון ענייני ומעמיק בנושאים הבוערים", כך אמר הבוקר פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הועדה לשינוי חברתי כלכלי בכנס, שהתקיים בתל אביב. 

לדבריו, "'הישראלים החדשים' היא אמירה שנגעה ללבי יותר מכל. הצעירים הללו הגישו לנו הזדמנות נדירה, זו תופעה שמתחרשת פעם ביובל או פעם במאה שנה. אנחנו, אותם חלקים של האוכלוסיה שהתמזל מזלנו והתאפשר לנו כן לעשות מעשה, עלינו להתניע את המחאה קדימה. ברור שאין בדו"ח מענה לכל דרישות המאבק אך יש מענים רבים. אני תולה תקווה ביישום ההמלצות, גם אם לא את כולן.

היום המערכה עברה למגרש הפוליטי, אני יודע שבקרב המגזר העסקי יש תחושה של איום מסויים, אני מבין זאת אך קורא לכל אחד לראות בהמלצות הזדמנות לשינוי. מוטב שנתייחס לכך כהזדמנות, המחאה היא כמו שד שיוצא מהבקבוק ואי אפשר להכניסו פנימה. ישראל היתה אחת הראשונות, בעוצמה ש-6% מהאוכלוסיה קמה על הרגליים ומוחה בצורה תרבותית, וכתוצאה מכאן אנחנו דנים היום בדו"ח, בעניין זה אנחנו חלוצים בעולם. אנחנו לא מדברים היום במונחים של סוציאליזם אך המחאה היא נחלת כולם. אנחנו יכולים להיות חלוצים בהתווית דרך, בחשיבת כלכלית שנותנת מענה לגלובליזציה לא בשלילתה אלה בהומניזציה".

טרטנברג הוסיף, "המחאה לא הצליחה לתרגם את הדרישות למעשים, וזו גם לא היתה תפקידה ולכן הוקמה ועדה. זה היה תפקידנו. אני ראיתי את תפקידי בוועדה כמתורגמן של רחשי המחאה לשפת המעשה. הקהל דרש 'צדק חברתי', ניסינו לתרגם את 'היצור הזה' מתי בפעם האחרונה זה נעשה בישראל? ניסינו לתת מענה מסויים לצדק חברתי בצורה של הלימה בין התרומה של הפרט לבין התגמול שהוא מקבל, חתירה לשוויון הזדמניות בשלבים מקדמיים ותחרות הוגנת. סיוע של החברה לאזרח במקרי מצוקה ומכנה משותף של ערכי מוסר ותרבות.

פירטנו עשרה עקרונות, שלא זכו לתשומת לב ראויה. העקרון הראשון נוגע לניהול תקציב המדינה, דבקות בכללים הפיסקליים תוך חתירה להעלאת משקלה של הוצאה האזרחית בתקציב ובתוצר. העקרון השני, על הממשלה לקבוע יעדים חברתיים להגדלת התעסוקה ולהקטנת העוני ואי השוויון. העקרון השלישי, הצמיחה הכלכלית היא המפתח לשגשוג, אבל יש לכלול גם היבטים של איכות החיים במדידת הביצועים של המשק לשם קביעת מדיניות. העיקרון הרביעי נוגע לאי השוויון. יש לחתור לחלוקה הוגנת של פירות הצמיחה.

העיקרון החמישי, יש לפעול ליתר שאת להשתלבות בתעסוקה של גברים חרדים ונשים ערביות תוך כיבוד אורח חייהם. העקרון השישי, יש להבטיח כללי משחק הוגנים לכלכלת השוק תוך מניעת כוח מונופוליסטי ולדאוג לתעסוקה הוגנת לכלל העובדים. העקרון השביעי יש להגדיר היטב את אחריות הממשלה על אספקת שירותים ציבוריים, העקרון השמיני יש לשים לב על איכות זמינות יכולת מדידה ואכיפה של סטנדרטים בתהליך אספקת השירותים לרבות במיקור חוץ.

העקרון התשיעי יש לטפל בכשלי השירות הציבורי לחזק יכולת התכנון, הביצוע והגמישות הניהולית ולטפח אתוס של שירות ושליחות ציבורית. והעקרון העשירי - יש לאמץ דמוקרטיה השתתפותית. אחד הדברים היפים של המחאה היא שנפתחו ערוצי תקשורת בלתי אמצעיים".

העקרונות הללו אמנם נראים טריוויאלים, אך ברובם יש כפירה במדיניות המקובלת שנים רבות, שלפני ארבעה חודשים כלל לא ניתן היה להעלות לדיון. על הדו"ח חתומים כל 15 חברי הועדה וביניהם ראש אגף התקציבים ומנכ"לית ביטוח לאומי – וזה דבר משמעותי מאוד. זה מה שבעיני מסמל יותר מכל את השינוי שהולך להתרחש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ל-1 ידידי
אתה צודק. אבל מה שצריך זה לא פיקוח על מחירים אלא בפיקוח על ההגבלים ההעסקים. אם אופיס דיפו מוכרת ב60 מתלה מגבות שנרכש ב 10 שקלים (יש לי הרגשה שבהרבה פחות) היא עושה זאת כי היא יכולה. כלומר, אין תחרות. הצד השני, והחשוב יותר, של המטבע הוא הצרכן. תהיה צרכן נבון. אל תקנה ממפקיעי מחירים. זאת לא בושה להגיע לחנות, ולהגיע למסקנה המוצר לא שווה את המחיר המבוקש.
07.11.11
1.
חזירות
אחוזי הרווחים של כל המוצרים בכל הרשתות,חנויות פרטיות.... גבוהות מאד. תיק גב שיובא בסין ב50 שקלים נמכר באופס דיפו ה 350 שקלים,למה?? מתלה למגבות שהום סנטר ייבאה בעצמה מסין בלא יותר מ10 שקלים נמכרת שם ב 60 שקלים.למה?? דרך אגב מתלה לאמבטיה זה מיובא על ידי הום סנטר בעצמה כך שאין חזירים אחרים בדרך שמעלים את המחיר!! אין צורך בהעלאות שכר או קיצוץ בתקציב הבטחון,יש צורך בפקוח מחירים! אפשר וצריך לדרוש לראות את תמחור המוצרים של חברות גדולות כמו תנובה ולא לאפשר להם למכור מוצרים ברווח של מאות אחוזים. די לחזירות וכן למחירים סבירים.
אפי , ישראל  |  07.11.11