אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עד כמה רלבנטית ליגת כדורסל נשים בישראל? צילום: ראובן שוורץ

עד כמה רלבנטית ליגת כדורסל נשים בישראל?

ראשי איגוד הכדורסל וכדורסל הנשים צריכים לשאול אם בכלל צריך ליגה מקצוענית לנשים בישראל

07.11.2011, 18:27 | אוריאל דסקל

עד כמה רלבנטית ליגת העל בנשים בישראל? היא לא. הליגה מושבתת אבל אין אנשים ברחובות שקוראים לה לחזור ומלבד מספר טורים בעיתונות שמבכים את העובדה שלא תתקיים ליגה העונה, הפייסבוק לא מלא באנשים שכותבים סטטוסים כואבים על כך שהליגה, שניפקה אלופת אירופה בשנה שעברה, לא תשוחק השנה. לא, גם לא נרשמו אלפים ברחובות שמוחים על השביתה.

למה? אולי בגלל שהיא פשוט לא רלבנטית לחיים בישראל. למה לא? כי כל מה שאיכפת לאנשי הליגה זה קיום הליגה. כמקצוענית. אורנה אוסטפלד, למשל, יכולה לטעון בשיחה של חצי שעה עד שעה ש"חייבים ליגה מקצוענית בישראל" בגלל שהיא "מספקת השראה לנערות שרוצות לשחק כדורסל". שנים שהיא חוזרת על המנטרה הזאת ויוק. מעטות הבחורות שרוצות להיות כדורסלניות בגלל שהן צפו בטלוויזיה בכדורסל נשים.  

נשות כדורסל אחרות עוברות לאלימות מילולית של ממש כאשר טוענים בפניהם שאולי לא צריך ליגה מקצוענית בישראל, כשבקושי יש כדורסלניות ישראליות.

בכלל, השאיפה הזאת לקיום "ליגה מקצוענית" בישראל מגוחך כשאין שום בסיס להקים את הליגה

הליגה מוחזקת בעיקר מכספי ציבור אבל התרומה שלה לציבור משנית וחסרת חשיבות. אז א.ס רמת השרון עשתה כבוד לעיר ואליצור רמלה גרמה למישהו באירופה להיתקל בשם של העיר הזאת באחד מהדיווחים הקטנים על כדורסל נשים. אבל באמת, כמה מהכסף שהקבוצות הללו מושקע בפיתוח שחקניות, פיתוח קשרי קהילה, יצירת זהות אמיתית? כלום. הכסף הולך ברובו על שחקניות זרות וכמה שחקניות ישראליות בודדות.

ליגה קטנה כמו הליגה לנשים לא צריכה לשאוף למקצוענות. ההפך, הליגה צריכה להיות רק להעברת כספים לשורשי כדורסל הנשים ברחבי המדינה. העברת הסטטוס של הליגה לליגה חצי מקצוענית והעברת המיליונים שמוקצים למשכורות ושחקניות זרות (ברמלה, למשל, תקציב הקבוצה עומד על 5 מיליון שקל), לפיתוח מחלקות נערות וילדות – במקביל להפצת יותר ויותר פעילות ספורטיבית לנשים (ישראל היא המדינה המערבית עם מספר הספורטאיות הקטן ביותר) צריכים להיות המטרות של איגוד הכדורסל והשחקניות עצמן. 

כשיהיה בסיס אפשר יהיה להתחיל לדבר על ליגה מקצוענית. אי אפשר לבנות את הפירמידה מלמעלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
להתרכז בספורט ולא בעסקנים
המלחמה היא על דקות משחק לישראליות. העסקנים מטיחים שהן לא ברמה ונוהגים בזלזול ובבוטות. נראה גם שהם פועלים בניגוד למוסכם ממה שניתן להבין מהפרשנים. 1. העלאת רמה ללא דקות משחק? 2. יותר מידי עסקנים מעט מידי ספורט. קחו דוגמע מענף השיט למשל, דגש על ספורטאים וספורט בכל מחיר ויש תוצאות. בכדורסל במקום לקדם ישראליות רק שיקולים כלכליים. עסקנים - נמאסתם!!!
אריק , מרכז  |  08.11.11
3.
חצי נכון.
אמנם זו לא ליגה פופולרית, אבל חייבים ליגה מקצוענית בראש הפירמידה, בכדי לגרום לנערות ולילדות לרצות בכלל לשחק כדורסל. מצד שני, זה נכון שעדיף להקטין את מספר הזרות בכל קבוצה כדי לאפשר הזרמת כספים לבניית התשתית במחלקות הנוער של הקבוצות, או להקמתן... איזה ילד היה רוצה לשחק כדורסל אם לא היה את מכבי? או את י-ם? או את גליל עליון? או הפועל ת"א(של אז ושל היום)? חייבים קבוצות מקצועניות לפתח השראה ומוטיבציה אצל ילדים. צריך גם להשקיע בכלל בספורט בקרב ילדים ובני נוער. אבל כמו שזה נראה זה רחוק שנות אור...
רן , באר-שבע  |  08.11.11