אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלום, מדברת אראלה מפרקליטות מיסוי וכלכלה

שלום, מדברת אראלה מפרקליטות מיסוי וכלכלה

עשרות אזרחים שנעקצו על ידי סוכן מכוניות משומשות הופתעו לקבל מכתב מהפרקליטות, שקורא להם לבוא לקחת עשרות אלפי שקלים

10.11.2011, 08:32 | איתי הר אור

"אני שמח לבשר לך שאתה זכאי לפיצוי של עשרות אלפי שקלים" - זו ההודעה המפתיעה שזכו לקבל לאחרונה מפרקליטות מיסוי וכלכלה 71 אזרחים, שנעקצו על ידי סוחר המכוניות המשומשות אלון כהן.

כסף ממכירת דירה של אלון כהן שחולט במצוות בית המשפט, חולק לנפגעים - בלי שיצטרכו "לרדוף" אחרי הכסף בעצמם או להפעיל עורכי דין פרטיים.

הפרשה החלה באפריל 2007, אז הרשיע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל את כהן בסדרת מעשי מרמה הנוגעים לסחר בכלי רכב משומשים. על פי הכרעת הדין, נהג כהן לרכוש במחיר נמוך מכוניות עם קילומטראז' גבוה מציי רכב גדולים, לזייף את המרחק שנסעו ולאחר מכן למכור אותן במחיר גבוה ככלי רכב מיד ראשונה.

כהן הגיש ערעור על הכרעת הדין לבית המשפט העליון, אך בנובמבר האחרון נדחה הערעור והעליון הורה לו לפצות את הלקוחות שהונה. סכום הפיצוי לכל קורבן נגזר מההפרש שבין המחיר שבו רכש כהן את המכונית המשומשת לזה שבה מכר אותה ללקוחות, בתוספת הפרשי ריבית והצמדה.

הכסף עצמו נלקח מהסכום שהתקבל ממכירת דירתו של כהן וחולט ממנו. בית המשפט העליון הורה לפרקליטות לאתר את כל הלקוחות שרומו על ידי כהן, וקבע כי התמורה עבור לקוחות שלא יאותרו - תועבר על ידה למדינה בתוך כחודשיים.

שאלון במקום עדות

איתור הלקוחות, בשלב זה של הפרשה, לא היה מסובך מדי עבור הפרקליטות. הסיבה: עו"ד נעם עוזיאל - מי שניהל את התיק מטעמה - השקיע מאמצים רבים לאתרם הרבה קודם, בשלב החקירה המשטרתית. הלקוחות מילאו שאלונים מפורטים במשטרה על כל הונאה והונאה. מילוי השאלונים פטר אותם מהצורך להעיד בשלב מאוחר יותר בבית המשפט.

"הקורבנות מילאו שאלון, מרביתם לא הוזמנו להעיד במשפט ולא ידעו את פרטי המרמה, ואחרי כמה שנים קיבלו במפתיע מכתב שמגיעים להם 24 אלף שקל. זה ממש כמו אראלה ממפעל הפיס. כולם קיבלו את הכסף בלי להגיש בקשה ובלי כלום. הנאשם נידון ל-7 שנות מאסר, רכוש שלו חולט ועוקל וקורבנותיו קיבלו פיצוי מלא. הצדק שנעשה הוא טוטאלי".

דרור שרם מזיכרון יעקב הוא אחד מקורבנותיו של כהן. בשיחה עם "כלכליסט" הוא נזכר עד כמה הופתע מפנייתה של הפרקליטות: "קיבלתי את המכתב מהם וקודם כל בדקתי שהוא לא מזויף, שהוא אמיתי. קיבלתי 14 אלף שקל".

שרם התרגש מאוד מכך שהפרקליטות פנתה אליו, מבלי שנדרש לעשות דבר. "לזה אני קורא ערבות הדדית, כשהמדינה תומכת בך כמו שאתה תומך בה. זאת קפיצת מדרגה אדירה עבור הפרקליטות. יש לי קרובי משפחה שהם עורכי דין וכולם היו המומים מהמקרה הזה. פרקליטות שיכולה למצוא את האזרח הנפגע, למרות שלא פנה אליה? לא עשיתי שום דבר אקטיבי ומגיע להם כל הכבוד על מה שעשו".

"התחושה נהדרת"

גם ליאורה ישראל מחולון נעקצה בידי כהן. "רכשתי יונדאי אקסנט עבור בני וכהן מכר לנו את הרכב עם 100 אלף ק"מ. מאוחר יותר התברר שהרכב היה שייך לקק"ל שעשתה איתו 500 ומשהו אלף ק"מ", היא מספרת. "רכשתי אוטו במיטב כספי ופשוט אכלתי אותה. הייתי בטוחה שהלך הכסף. נאלצתי למכור את האוטו במחיר אפסי".

ישראל, שקיבלה כ-19 אלף שקל, הופתעה מיעילות הפרקליטות: "הבן שלי ניסה לתבוע בתביעות קטנות ושם אמרו לו שלנתבע אין נכסים ואין מה לעשות. אבל מתברר שבפרקליטות עשו עבודה טובה והצליחו להגיע אלינו. קיבלנו פיצוי הוגן מאוד על הרכב".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות