אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם אסם תחויב לספק פסטה? צילום: shutetstock

האם אסם תחויב לספק פסטה?

המחלקה המשפטית של אסם בוחנת את המצב החדש שנוצר בעקבות הסכסוך עם חצי חינם, ואת ההשלכות של אי־אספקת סחורה במוצרים שבהם מוגדרת אסם כמונופול

10.11.2011, 07:01 | אורנה יפת

המחלקה המשפטית של אסם בוחנת את המצב החדש שנוצר בעקבות הסכסוך עם חצי חינם, ואת ההשלכות של אי־אספקת סחורה במוצרים שבהם מוגדרת אסם כמונופול. אם החוק יחייב את אסם לספק את הסחורה, היא יכולה לבחור לספק אותה תמורת כסף מזומן ולא בתשלום עתידי.

חוק ההגבלים העסקיים קובע כי "לא יסרב בעל מונופולין סירוב בלתי סביר לספק או לרכוש את הנכס או השירות שבמונופולין". עוד נקבע בחוק כי "בעל מונופולין לא ינצל לרעה את מעמדו בשוק באופן העלול להפחית את התחרות בעסקים או לפגוע בציבור".

החוק גם מתייחס לתחומים שבהם חברה אינה מוכרזת כמונופול, אך עדיין מחזיקה יותר מ־50% בקטגוריה מסוימת.

אסם מוכרזת על ידי רשות ההגבלים העסקיים כמונופול בקטגוריית הפסטה, האטריות ובמוצרי טבעול. אך החברה נחשבת למובילת שוק בקטגוריות רבות שבהן היא מחזיקה יותר ממחצית הקטגוריה, לדוגמה במטרנה, קטשופ, רטבים, שקדי מרק, קרקרים, מנה חמה, סירופ ממותק, מחיות גרבר ועוד.

עו"ד אלדד כורש, מומחה להגבלים עסקיים ממשרד עמית פולק מטלון ושות', מסביר כי "ככלל, מי שהוא בעל מונופול אינו יכול לסרב סירוב בלתי סביר לספק את המוצר שבמונופול. אם לבעל מונופול סתם לא בא לספק סחורה אז הסירוב הוא בלתי סביר. אך אם מדובר במחלוקת כספית אמיתית, גם אם אסם היא בעלת מונופול - היא איננה חייבת לספק את הסחורה. אם אסם לא מספקת לחצי חינם כי הרשת לא משלמת לה, אף אחד לא יכול להכריח את בעל המונופול לספק מוצר אם לא משלמים עליו. זה לא נחשב סירוב בלתי סביר".

לדבריו, "זה שגורם מסוים הוכרז או לא הוכרז כמונופול, זה לא מה שקובע. מה שקובע הוא הנתח שהוא מחזיק מהשוק".

אלא שהשאלה הגדולה היא איך מגדירים את המושג "שוק". למושג הגדרות מוזרות ומורכבות ולכן קשה, למשל, לטעון שאסם היא מונופול בשוק המטרנה כי השאלה היא איך מוגדר השוק. כורש: "האם מדובר בכל שוק המזון לתינוקות? אולי רק בשוק תחליפי חלב האם? אמנם מבחינה משפטית הכללים חלים על מונופול גם אם לא הוכרז ככזה, אבל עדיין כדי להעמיד מישהו לדין בעבירה פלילית של סירוב בלתי סביר, רשות ההגבלים העסקיים צריכה לעבור משוכה משמעותית ולהוכיח שהוא מונופול, וזו משוכה שלא פשוט לעבור", מסכם כורש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות