אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנות האנרגיה הבינלאומית: בעוד 5 שנים יגרם נזק בלתי הפיך לאקלים בעולם צילום: shutterstock

סוכנות האנרגיה הבינלאומית: בעוד 5 שנים יגרם נזק בלתי הפיך לאקלים בעולם

הכלכלן הראשי של הסוכנות: "אם נמשיך בגישת 'עסקים כרגיל', הטמפרטורה תעלה ב-6 מעלות בממוצע – דבר שיהפוך את כדור הארץ לבלתי ראוי לחיי אדם"

10.11.2011, 15:57 | הראל עילם
בעוד כ-5 שנים, יגרם נזק בלתי הפיך לאקלים העולם. כך עולה מדו"ח חדש וחמור במיוחד של סוכנות האנרגיה הבינלאומית, אחד מהגופים התעשייתים המובילים בעולם. "הדלת נסגרת. אני מאוד מודאג – אם לא נשנה כיוון כרגע, אנו נגיע לנקודת אל-חזור", כך אומר פטיה בירול, הכלכלן הראשי של הסוכנות, בכנס תעשיית הנפט בפריז.

לפי הדו"ח, שנחשב לאחד המחקרים האקלימיים המקיפים ביותר בהיסטוריה, התחזיות הצופות שכמות המפעלים, תחנות הכוח והמכוניות-מבוססות-בנזין שייבנו ב-5 השנים הקרובות יהפכו את המאמץ לריסון המשבר האקולוגי והתחממות העולמית ל"בלתי אפשריים" – בעיקר על ידי כניסת גזי חממה ופחמן דו-חמצני לאטמוספירה.

הפחמן דו-חמצני יצטבר באטמוספירה ו"ינעל" את המצב האקולוגי הנוכחי למשך "עשורים". במידה ולא ירשם שינוי, הסוכנות חוזה עלייה ממוצעת של 2 מעלות בטמפרטורה הממוצעת העולמית – הרבה מעל לטווח הבטוח המקסימלי לפי מדענים.

על רמת פליטת הפחמן דו-חמצני לא לעלות על שיעור פליטה של 450 חלקיקים מתוך מיליון, במידה והעולם מעוניין להמנע מעלייה קריטית בטמפרטורה. השיעור עומד כרגע על 390, אבל עולה בקביעות – במיוחד בגלל התיעוש המשמעותי של מדינות מתפתחות. ב-2009 נרשמה ירידה קלה בפליטת פחמן-דו-חמצני בגלל המשבר הכלכלי, אבל ב-2010 השיעור זינק ביחס הגבוה ביותר אי פעם – 2.6 בשנה אחת, ובסך הכל נפלטו 30.6 מיליארד טונות של הגז הרעיל אל האוויר. ב-25 השנים האחרונות, נפלט יותר פחמן-דו חמצני לאטמוספרה מ-85 השנים שקדמו לכן.

לפי התחזיות, עד 2017 שיעור פליטת ה-CO2 יגיע לשיעור המקסימלי. "אם לא נגיע להסכמה בתוך מספר שנים, האפשרות לעצור את הנזק תעלם לנצח", הוסיף בירול. "על ממשלות להוביל למעבר ממקורות אנרגיה מבוססי מאובנים, אם הן מעוניינות להימנע מקטסטרופה" ומבהיר שהמצב היום – שכבר צופה עלייה משמעותית בהשקעה במקורות אנרגיה מתחדשים – אינו מספק. הדו"ח קובע שיש להשקיע 15.2 טריליון דולר בעידוד אנרגיה ירוקה ב-25 השנים הקרובות – פי 5 מההשקעה הצפויה באותה תקופה.

בירול אומר שבמידה ונמשיך בגישת "עסקים כרגיל", הטמפרטורה תעלה ב-6 מעלות בממוצע – דבר שיהפוך את כדור הארץ ל"בלתי ראוי לחיי אדם", עם אסונות טבע תכופים, סופות, בצורות, גלי חום, הכחדות זנים, הצפות ועליית גובה הים ב-2 מטרים – דבר שיפגע בצורה חמורה במרכזי האוכלוסין המשמעותיים.

הסוכנות קובעת שצריכת האנרגיה הבינלאומית תעלה ב-33% עד 2035, כאשר 90% מהעלייה תגיע ממדינות מתפתחות – ובעיקר בשימוש בפחם, הנחשב למקור האנרגיה המזהם ביותר – למרות עלייה של 40% באנרגיות מתחדשות. סין, הצורכת היום 24% מכל האנרגיה בעולם ונחשבת לצרכנית הפחם הגדולה בעולם, צפויה להגדיל את צריכת האנרגיה שלה ב-70% ב-25 השנים הקרובות.

הדו"ח מגיע מספר ימים לאחר פרסום של מחקר מקיף, בינלאומי ורב-שנתי שבדק את אמיתות הנתונים המצביעים על התחממות גלובלית וקבע חד משמעית שמדובר בתופעה "רחבת היקף". בשנה הבאה, מדינות ה-G8 אמורות לחדש את הדיונים על אמנת קיוטו, אבל מספר מדינות – ביניהן בריטניה, ארצות הברית, רוסיה ויפן – מעוניינות לדחות זאת במספר שנים. כמו כן, לפי מספר מסמכים של הנציבות האירופאית שדלפו לאינטרנט, גם האיחוד האירופאי שוקלת לבטל את התוכנית שלה להוריד את כל פליטת גזי החממה ב-15% עד 2020.

שר שינוי האקלים הבריטי, גרג ברקר, אמר: "אנחנו צריכים שכל המדינות יסכימו. אם נוכל לעשות זאת עד 2015, יהיה ניתן ליצור הסכם עד 2020". בירול הבהיר שעד 2020 יהיה מאוחר מדי: "זה מאוד חשוב שיהיה לנו תחושת בהילות – המחקר שלנו מראה מה קורה שלא משנים את הרגלי ההשקעות, החקיקה והבנייה, וזה יכול לקרות רק כתוצאה מהסכם בינלאומי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
כל הכוכבים חוץ משלנו ריקים מחיים
שואות נוצרו בעיקר מאלו שיושבים על הגדר .יש לנו ניסיון מי שכתב את המסקנות היה מבוסס .שימו לב איך מזלזלים במשהו שיכל לחסל את כל העולם . למחליטים יש תקציב , מזגן בכל שלב של החיים .הם מנותקים מהאמת .לכשיהיה מאוחר הם וכולם לא יאמינו איך השאירו בידיהם את ההחלטות מה לעשות .אני מאשים את כולם איך מתיחסים לממציאים וכך לומדים כולם איך ולמי להתיחס ולשלם.ראו 2all.co.il/web/sites10/benshlomo
שלמה בן שלמה  |  27.08.17
3.
לאייל
כן, הכלכלן הראשי. בסוכנות האנרגיה. הגוף שמרכז תעשיינים. הגוף שרוצה, שמעודד אותך לצורך יותר אנרגיה. שרוצה שתבזבז פחם. ונפט. ומזוט. וגז. זה הגוף שאומר לך שצריך לעבור במהירות בהולה לאנרגיה חלופית. היכולת של אנשים לקרוא סלקטיבית דברים היא מדהימה. הם לא רוצים עוד כסף - כלומר, הם רוצים עוד כסף, אבל זאת לא הנקודה. המצב כל כך גרוע שאפילו התעשיינים נכנסים לפאניקה.
נו באמת  |  10.11.11
לכל התגובות