אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה ייפגש עם עמיתו הסיני בניסיון לגבש הסכם סחר בין המדינות צילום: בלומברג

אובמה ייפגש עם עמיתו הסיני בניסיון לגבש הסכם סחר בין המדינות

עד כה סירבו הסינים לחתום על הסכמים עם ארה"ב מחשש שהאמריקאים יטילו עליהם מגבלות שיפגעו בתחרותיות של סין בשווקים בינלאומיים

12.11.2011, 13:27 | סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב ברק אובמה ועמיתו הסיני הו ז'ינטאו ישאו במהלך היום (שבת) נאומים הפונים לאנשי עסקים, זאת במהלך פסגת מדינות אסיה-פסיפיק הנערכת בהונולולו. לאחר מכן המנהיגים ייפגשו לשיחה בארבע עיניים במהלכה ינסו לגשר על הפערים לגבי השקפתם בכל הנוגע לסחר בינלאומי.

אובמה הגיע לכינוס בליל יום שישי ומשם ימשיך למסע דילוגים של 9 ימים במדינות אסיה. המטרה העיקרית היא להגיע להסכם עם סין ולנסות ולשים סוף למלחמות סחר ומט"ח שהתנהלו בין המדינות בשנים האחרונות.

לאחרונה הודיעה יפן כי יוזמה אמריקאית מוצאת חן בעיניה והיא מעוניינת בהסכם סחר חופשי עמה ובמקביל מדינות נוספות כמו מקסיקו וקנדה מסרו כי היו מעוניינות להצטרף להסכם. סין מצידה בינתיים נמנעת מכל הסכמים עם ארה"ב.

סין: עוד לא קיבלנו הזמנה

בביג'ינג אומרים כי עד כה לא קיבלו הזמנה להצטרף לשום הסכם סחר, אך ברגע שכזו תתקבל היא תישקל בכובד ראש. עד כה סירבו הסינים לחתום על הסכמים עם ארה"ב מאחר וזה היה מטיל עליהם שורה של מגבלות, בהן מגבלה על שמירה על שער נמוך של יואן. החשש המרכזי הוא שדרישות אמריקאיות יפגעו בתחרותיות של סין בשווקים בינלאומיים.

סוכנות הידיעות רויטרס מביאה דיווחים מכלי תקשורת סיניים בהם נכתב כי הסיבה העיקרית לקידום הסכמי סחר באזור ע"י ארה"ב הוא ניסיון לחזק את מעמדה באזור ולהחליש את כוחה של סין. אבל באופן רשמי נשיא סין אומר כי הוא קורא לארה"ב להרחיב את הסחר עם סין וטוען כי זה מה שיכול לחזק את הכלכלה האמריקאית ולאפשר לאובמה להשיג את יעדי הייצוא שלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות