אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן: 17 הרוגים בפיצוץ בבסיס צבאי ליד טהרן צילום: בלומברג

איראן: 17 הרוגים בפיצוץ בבסיס צבאי ליד טהרן

עדכון: סוכנות הידיעות האיראנית דיווחה כי הפיצוץ אירע במחסן תחמושת בבסיס של משמרות המהפכה, מערבית לבירה. סגן מפקד משטרת איראן: "סיבת הפיצוץ ומספר הנפגעים נבדקים"

12.11.2011, 16:05 | ynet
פיצוץ מסתורי בבסיס של משמרות המהפכה באיראן: פיצוץ גדול אירע בבסיס צבאי הממוקם מערבית לטהרן, כך דיווחו בצהריים (שבת) כלי תקשורת באיראן. 17 בני-אדם נהרגו ומספר חיילים נוספים נפצעו באורח קשה. על-פי חלק מהדיווחים, הפיצוץ אירע בבסיס של משמרות המהפכה האיראנים, בזמן שתחמושת הועברה במקום.

"חבריי למשמרות המהפכה העבירו תחמושת באחד המחסנים בבסיס כשלפתע, כתוצאה מתאונה, אירע הפיצוץ", הצהיר דובר משמרות המהפכה. לפי סוכנות פארס, הבסיס הצבאי מרוחק מאוד מבתי התושבים בבירה, אך אזרחים במספר אזורים במחוז טהרן סיפרו כי חלונות בתיהם נותצו כתוצאה מהפיצוץ ואחדים מיהרו לדווח על רעידת אדמה. כתב סוכנות הידיעות מהר דיווח כי האזור נסגר לכניסת עיתונאים.

עשן מיתמר מעל אזור הפיצוץ באיראן, היום, צילום: איי פי עשן מיתמר מעל אזור הפיצוץ באיראן, היום | צילום: איי פי עשן מיתמר מעל אזור הפיצוץ באיראן, היום, צילום: איי פי

על פי הממונה על הביטחון בבירה האיראנית, "הפיצוץ נשמע מחוץ לטהרן, באחד מהבסיסים שממערב לנו". הדיווח הראשוני טען כי שני פיצוצים אירעו בתחנת הפצת גז, הממוקמת כ-40 קילומטר מטהרן. מאוחר יותר התברר כי מדובר בפיצוץ מחסן תחמושת שנמצא בבסיס צבאי בכפר בידגנה באזור שהריאר, סמוך להרי אלבורז.

סגן מפקד משטרת איראן, אחמד רזה רדאן, אמר כי "נסיבות הפיצוץ נבדקות". לדבריו, "הפיצוץ אירע בבסיס סמוך לטהרן. סיבת הפיצוץ נבדקת". הוא הוסיף כי צוות מיוחד הוזעק לבסיס כדי לבדוק את נסיבות האירוע, ובו מסוק חילוץ ו-6 אמבולנסים. הסהר האדום האיראני שלח למקום הפיצוץ גם שלושה צוותים של כלבי הצלה לאיתור ניצולים.

עדויות בבירה העלו כי הדי הפיצוץ גרמו לרעידות ברחובות ובמבנים, ובפאתי העיר הגדולה אף נשברו חלונות בבנייני מגורים ומסחר. חוסיין גרוסי, חבר הפרלמנט האיראני המייצג את האזור שבו אירע הפיצוץ, אישר כי "היו שני פיצוצים, אחד אחרי השני. מעוצמת הפיצוצים חלונות של בניינים באזור נשברו". תושבים בטהרן, המרוחקת עשרות קילומטרים ממוקד הפיצוץ, דיווחו אף הם כי חלונות הבתים רעדו.

לפני למעלה משנה, נהרגו 18 מאנשי משמרות המהפכה ונפצעו עשרה נוספים בפיצוץ שאירע בבסיס "האימאם עלי" הסמוך לחורמבאד, כ-480 ק"מ דרומית-מערבת לטהרן. באיראן טענו כי מקורו של הפיצוץ הוא שריפה במחסני תחמושת, אולם שבועות ספורים לאחר מכן, העלה העיתון הצרפתי "לה פיגארו" השערה כי מדובר בפעולה נוספת "בשרשרת פעולות" של המוסד לשיבוש ההתקדמות האיראנית בתוכנית הגרעין.

משמרות המהפכה הם הזרוע הצבאית העיקרית של המשטר האיסלמי בטהרן והחיילים שלהם אמונים על שמירת יציבות המשטר על-ידי דיכוי כל חתרנות פנימית. הם הוקמו לאחר המהפכה האיסלמית ב-1979 על ידי האייתוללה רוחאללה חומייני. גם כיום, נשלטים כוחות ביטחון הפנים במדינה על ידי משמרות המהפכה, שחייליהם מפקחים על שמירת עקרונות האיסלאם באיראן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות