אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכלכיסט": עסקת שופרסל - רשות ני"ע בוחנת את רכישות האג"ח של ברונפמן ופישר צילום: אבי ולדמן

בלעדי ל"כלכלכיסט": עסקת שופרסל - רשות ני"ע בוחנת את רכישות האג"ח של ברונפמן ופישר

הרשות דרשה ממתיו ברונפמן ושולם פישר, בעלי ישראלום, לקבל הבהרות על רכישות אג"ח שביצעו בכמיליון שקל בחודש שקדם לעסקת שופרסל. במקביל, השניים ינסו לשכנע את ליאו נואי, שותפם לרכישת השליטה בשופרסל, להגדיל את חלקו

14.11.2011, 06:54 | גולן חזני

יממה לאחר חשיפת "כלכליסט" על קשיים בעסקה למכירת גרעין השליטה בשופרסל, מתברר היום כי בנוסף לחילוקי הדעות בין מתיו ברונפמן ושולם פישר לליאו נואי, שעמו הם מנסים לרכוש את השליטה ברשת הקמעונאות, מנהלים השניים דיונים מול רשות ני"ע הנוגעים לעסקת שופרסל.

ל"כלכליסט" נודע, כי רשות ני"ע פנתה לבעלי השליטה בישראלום, ברונפמן ופישר, השותפים עם אי.די.בי של נוחי דנקנר בשליטה בשופרסל, ואל רון הדסי, מנהל הפעילות של קבוצת ברונפמן־פישר בישראל ודירקטור בישראלום, בדרישה לקבל הבהרות לגבי רכישות אג"ח של ישראלום, שביצעו בסמוך למועד חתימת מזכר ההבנות לרכישת השליטה בשופרסל. אחזקות פישר וברונפמן בשופרסל מבוצעות דרך ישראלום.

השלושה כבר שיגרו מכתבי תשובה לרשות, שבהם טענו כי הרכישות נעשו ללא קשר לעסקת שופרסל ובהתאם לתוכנית רכישה עצמית שתוכננה עם בית ההשקעות פועלים אי.בי.אי. בתחילת ספטמבר דיווחה ישראלום שבכוונתה לבצע רכישת אג"ח עצמית בהיקף של עד 10 מיליון שקל והרכישה החלה ב־6 בספטמבר, כחודש לפני פרסומה של עסקת שופרסל ב־12 באוקטובר.

פישר רכש בספטמבר אג"ח מסדרה ד' של ישראלום בהיקף של כ־100 אלף שקל, וברונפמן רכש אג"ח בהיקף של 400 אלף שקל, 150 אלף שקל מתוכם יום בלבד לפני עסקת שופרסל. כתוצאה מהזינוק בשער האג"ח הרוויחו בעלי השליטה עשרות אלפי שקלים "על הנייר". הדסי, שהחזיק באג"ח מסדרה ד' בהיקף של 160 אלף שקל ערך נקוב, רכש מאז ספטמבר אג"ח נוספות בהיקף של 250 אלף שקל, מחציתן כשבוע לפני ההודעה על העסקה.

שמשון פישר, סמנכ"ל פיתוח עסקי בישראלום, רכש שבוע לפני העסקה אג"ח בהיקף של 85 אלף שקל, ומנכ"ל ישראלום, יניב מזור, רכש אג"ח בכ־10,000 שקל. בסך הכל רכשו בעלי השליטה ובכירי ישראלום אג"ח בכמיליון שקל. החוק קובע כי אם היה מידע מוקדם על העסקה עם קבוצת אי.די.בי, הרי שישראלום היתה מחויבת לדווח על כך למשקיעים. לא בטוח שהרשות תקבל את עמדת בעלי השליטה בישראלום, ועל פי הערכות, לכאורה קיימת בעיה ברכישה במועד כה סמוך לעסקה, גם במתווה שבו פועלים אי.בי.אי ביצע את הרכישות.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", רשות ני"ע החלה בבדיקה גם לגבי רכישת מניות שופרסל בשוק, שביצע שותפם של פישר וברונפמן בעסקת שופרסל, ליאו נואי, בהיקף של כ־10 מיליון שקל, יומיים לפני הדיווח על העסקה.

מישראלום נמסר בתגובה: "איננו נוהגים להתייחס בנושאים שבין החברה ונושאי המשרה שבה לבין רשות לני"ע". מרשות ני"ע נמסר, כי הרשות איננה מגיבה לנושאים ספציפיים.

אתמול יצאו הדסי ופישר ללונדון בניסיון להציל את העסקה. ל"כלכליסט" נודע כי ברונפמן ופישר מבקשים לשנות את חלוקת המניות כך שנואי ירכוש כמות גדולה יותר של מניות שופרסל מאי.די.בי. נואי מסרב להצעה בשלב זה. החלוקה המוצעת על ידי ברונפמן־פישר עשויה להוריד את החשש מכך שרשות ההגבלים העסקיים תעצור את העסקה בשל אחזקות ברונפמן בבנק דיסקונט. במתווה הנוכחי אמור נואי להשקיע 1.7 מיליארד שקל וברונפמן־פישר 700 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות