אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן מודה: וירוס מחשבים נוסף תקף אותנו צילום: בלומברג

איראן מודה: וירוס מחשבים נוסף תקף אותנו

בטהרן טוענים כי באמצעות פיתוח חדש הצליחו לטהר את המחשבים מהווירוס "דוקו" שהתגלה לכאורה בספטמבר

13.11.2011, 22:24 | ynet

מנהל ארגון ההגנה הפאסיבית של איראן, גולאם רזא ג'לאלי, אמר כי ארצו פיתחה תוכנת אנטי-וירוס המגנה על מערכות תוכנה וחומרה של "מרכזי ממשל" נגד וירוס חדש יחסית, ומכונֶה "דוקו". גולאם רזא ג'לאלי אמר לסוכנות הידיעות הרשמית של איראן כי כל המתקנים והציוד שהווירוס הזה השפיע עליהם טוהרו, וכי כעת הווירוס תחת שליטה.

לפי דיווחים באיראן, "דוקו" הוא תולעת מחשבים שהתגלתה ב-1 בספטמבר השנה, ומעריכים כי היא קשורה לתולעת "סטוקסנט", שתקפה את מתקני הגרעין בשנה שעברה והסבה להם נזק בלתי מבוטל.

בשנה האחרונה דווח לא פעם על וירוסים מסתוריים שהוחדרו לכאורה למתקני הגרעין של איראן, ופגעו בתפקודם וכתוצאה מכך בהתקדמותה של טהרן לעבר נשק גרעיני. הווירוס הראשון שהוזכר היה "סטוקסנט", שלפי דיווחים הוחדר על-ידי ישראל.

"ניו-יורק טיימס" אף דיווח בתחילת השנה כי קודם להחדרתו בוצעו ניסויים בווירוס בכור בדימונה.

בין השאר דווח כי "סטוקסנט" היה מסוגל לבצע שתי פעולות מרכזיות כדי לשבש את תוכנית הגרעין: האחת - להורות לצנטריפוגות שבאמצעותן מועשר האורניום באיראן להסתובב בפראות ולצאת מכלל שליטה, והשנייה - לתעד בחשאי כיצד נראית שגרה מבצעית בכור הגרעיני ולהעביר למנהלי הכור דיווח מוקלט כאילו הפעילות בכור מתנהלת בצורה נורמלית, בשעה שהצנטריפוגות למעשה מסתובבות במהירות ונשברות.

הדברים של הבכיר האיראני באים יממה לאחר הפיצוץ המסתורי בבסיס ליד טהרן, ככל הנראה בסיס ששימש בין השאר לאחסון טילי "שיהאב-3". בפיצוץ נהרג קצין בכיר במשמרות המהפכה, חסן טהרני-מוקדם, שלפי דיווחים באיראן הקים וארגן את יחידות התותחנים והטילים של משמרות ההמהפכה. באיראן דיווחו כי מדובר ב"תאונה", אך הבלוגר האמריקני ריצ'רד סילברסטיין דיווח היום מפי מקור ישראלי כי ה"מוסד" וארגון אופוזיציה איראני אחרים לפיצוץ. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בראיון לגלי צה"ל כי הוא אינו יודע מה גרם לפיצוץ, אך הוסיף: "כן ירבו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות