אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיפול בטראומה צילום: בלומברג

טיפול בטראומה

פרשת ההונאה של ברנרד מאדוף יצרה צלקת עמוקה אצל הציבור האמריקאי, וכמו תמיד התרפיה הטובה ביותר נמצאת בהוליווד, שאינה מפסיקה לעסוק בנושא בסרטים ובסדרות טלוויזיה

15.11.2011, 10:00 | ענת טוריסקי

שלוש שנים עברו מאז שנעצר ברנרד מאדוף בחשד לביצוע הונאת ענק, שנתיים חלפו מאז שבית המשפט גזר עליו 150 שנות מאסר, ונראה שכעת, לאחר הזמן המתחייב לעיכול הפרטים, התאוששות ומלאכת הפיתוח, קורה הדבר המתבקש וההונאה חסרת התקדים הזאת מוצאת את דרכה גם להוליווד.

אחרי הכל, מדובר כאן בסיפור שמכיל כל מה שאפשר לחפש בדרמה הוליוודית: תאוות בצע, כסף גדול, בגידה, חלומות מנופצים ולבסוף נפילה מהפסגה לתהום. ואם זה לא מספיק, אתם יכולים להוסיף את העובדה שגם דמויות מוכרות בהוליווד — ביניהן השחקן קווין בייקון ואשתו קירה סדג'וויק — נמנו עם קורבנות "הונאת הפונזי" הגדולה ביותר שנחשפה אי פעם. ומעבר לפרטים הסנסציוניים, נראה שפרשת מאדוף היא טראומה שחדרה למעמקי התודעה האמריקאית הקולקטיבית, והמחישה את תחושת האובדן הפתאומי שהביא המשבר הכלכלי של 2008. וכמו שהוליווד ממשיכה לעסוק בטראומות כמו מלחמת וייטנאם, פרשת ווטרגייט או רצח קנדי, כך היא משחזרת ומעבדת כעת את סיפורו של מאדוף והשפעתו.

בשלבי פיתוח: פרויקט של HBO בכיכוב רוברט דה נירו כמאדוף, צילום: MCT בשלבי פיתוח: פרויקט של HBO בכיכוב רוברט דה נירו כמאדוף | צילום: MCT בשלבי פיתוח: פרויקט של HBO בכיכוב רוברט דה נירו כמאדוף, צילום: MCT

פנטזיית נקמה

בשבוע שעבר פורסם שרוברט דה נירו יגלם את דמותו של מאדוף בסרט טלוויזיה שתפיק רשת HBO. הסרט יעסוק במה שעבר על בני משפחת מאדוף.

מי שלא יכול לחכות עד שב־HBO יפיקו את הדרמה המצופה, יכול לבקר כבר עכשיו בקולנוע ולצפות ב"מיליארד סיבות לשוד" - נכון לעכשיו הפרויקט היקר ביותר הנוגע לפרשת מאדוף. סרטו של ברט ראטנר, שבו מככבים בן סטילר ואדי מרפי, לא מבוסס באופן מוצהר על ההונאה המפורסמת אך הדיה בהחלט ניכרים בו בכל רגע. מדובר בקומדיית פשע, שבמרכזה קבוצת אנשים (חוץ מסטילר ומרפי נמצאים שם גם מת'יו ברודריק, קייסי אפלק וגבורה סידיבה) שחסכונותיהם נגזלו על ידי מנהל השקעות עשיר תואם מאדוף (אלן אלדה).

כנקמה, הם יוצאים לשדוד את הפנטהאוז של המיליארדר הציני שרימה אותם. האם הקהל מתחבר לפנטזיית הנקמה הזאת? הסרט, שמציע פרשנות פשטנית למדי למצב, לא כבש את הקופות בארצות הברית. עם ביקורות סבירות ותקציב גבוה יחסית של 75 מיליון דולר, הוא רשם הכנסות של כ־45 מיליון דולר תוך כשבועיים, כך שהוא כנראה לא יניב רווחים גדולים.

שיקום וכפרה

אגב, מעט לפני "מיליארד סיבות לשוד" יצא לאקרנים סרט צנוע יותר שתקף אף הוא זווית של הנושא. מדובר בסרט התיעודי "Chasing Madoff", שתיאר את המסע בן עשר השנים של הארי מרקופולוס, האיש שהתריע מבעוד מועד וניסה להסב את תשומת לבן של הרשויות לקרן המפוקפקת של מאדוף.

"מיליארד סיבות לשוד", משקיעים שאיבדו את כספם מתנקמים באיש שהונה אותם "מיליארד סיבות לשוד", משקיעים שאיבדו את כספם מתנקמים באיש שהונה אותם "מיליארד סיבות לשוד", משקיעים שאיבדו את כספם מתנקמים באיש שהונה אותם

על המסך הקטן בלטה בהתייחסותה לנושא העונה השלישית של "Damages", ששודרה כבר ב־2010, ובה פטי יוז (גלן קלוז) יוצאת להילחם במיליארדר שביצע הונאת פונזי ופגע באלפי אנשים. בגזרה הלא בדיונית זכור במיוחד ראיון חופשני שהעניקו באוקטובר רות מאדוף, אשתו של, והבן אנדרו, לתוכנית התחקירים "Minutes 60". דוגמה לטיפול מעט עקיף יותר בפרשה אפשר למצוא בסיטקום "Broke girls 2" של רשת CBS, שנחשב לאחת ההצלחות של עונת הסתיו בטלוויזיה. זוהי סדרה מבית היוצר של מייקל פטריק קינג ("סקס והעיר הגדולה") והקומיקאית וויטני קאמינגס.

קאט דנינגס ("בתול בן 40", "ת'ור") משחקת כאן באחד משני התפקידים הראשיים. העלילה מספרת על בתו של תואם מאדוף שנתפס. בעקבות מעצרו יורדת המשפחה מנכסיה, מה שמאלץ את הבת העשירה והמפונקת לעבוד כמלצרית בברוקלין. אם "מיליארד סיבות לשוד" עוסק בנקמה, הרי שהסדרה הזאת מתמקדת יותר בשיקום ובכפרה. פרויקט נוסף שנמצא בשלבי כתיבה הוא עיבוד קולנועי לספר "Ponzie's Scheme", על אודות האיש שעל שמו נקראת ההונאה שהפעיל מאדוף - צ'רלס פונזי. פונזי, נוכל ממוצא איטלקי, נתפס ב־1920 אחרי שהונה את משקיעיו בסכומי עתק. העניין סביב דמותו התעורר כעת בעקבות פרשת מאדוף. שמו של מילוש פורמן כבמאי המיועד של הסרט נזרק לאוויר - ובאופן לא מפתיע, בהתחשב בכך שכבר התנסה בבימוי ביוגרפיות מוערכות ללארי פלינט ואנדי קאופמן - אם כי דבר עדיין לא נסגר.

בין אם זה בסימן נקמה, שחזור או כפרה, צלו של מאדוף רודף את הוליווד. אולי הפעם, לשם שינוי, יהיו גם מי שירוויחו מכך ביושר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות