אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוויץ תביא לנו סייבורג? צילום: Shutterstock

שוויץ תביא לנו סייבורג?

אחרי מאיץ החלקיקים הענק, מדענים שווייצרים שוב פולשים לתחומי המדע הבדיוני: במסגרת ניסוי חדש, מחשב שלט ב"הדלקה" ו"כיבוי" של גנים בשמרי בירה

16.11.2011, 16:01 | רפאל קאהאן

יצירות מדע בדיוני רבות עזרו לנו לדמיין כיצד ניתן ליצור אינטארקציה בין מחשב לגוף ביולוגי חי: רובוקופ, הבורג מ"מסע בין כוכבים - הדור הבא" וגם ארנולד שוורצנגר ב"שליחות קטלנית" הציגו מציאות שבה גוף האדם נהפך להיות חלק ממכונה.

אם חשבנו שהסרטים והסדרות הללו יהפכו למציאות בעתיד הרחוק, מדעני המכון השווייצרי לטכנולוגיה בציריך אולי יוכיחו לנו אחרת. צוות של המעבדה הצליח לייצר מערכת מבוססת מחשב, אשר מסוגלת לגרום לגנים בתאים של שמרי בירה להדליק ולכבות את עצמם.

היישומים של הפיתוח בעולם האמיתי טרם נחקרו, אולם הצוות מאמין שלתהליכים שהתגלו תהיה השפעה בתחום הפקת האנטיביוטיקה או הדלק הביולוגי. המחקר עצמו יסייע להבין את התהליכים שמשמשים לתקשורת בין-תאית בחומר אורגני. בעתיד הרחוק ייתכן שנוכל, על-ידי תהליכים אלה, לגרום למעגלים חשמליים או למחשב לשלוח הוראות מדויקות לאיברים ועל ידי כך לשלוט בהם.

במסגרת הניסוי הצליחו המדענים לייצר מערכת מעגלית מבוססת פידבק, שבה המחשב מסוגל לשלוט על הפעלה או כיבוי של תכונות של גנים מסוימים, והתא מסוגל לדווח חזרה למחשב על תוצאות הפעולות האלו. הצוות, בראשות פרופסור ג'ון ליגרוס מהמכון השווייצרי ופרופסור חנא אל-סאמדה מאוניברסיטת קליפורניה בסן-פרנסיסקו, השתמש לצורך כך באמצעי פשוט ביותר. אור.

במסגרת ניסוי קודם מ-2002 התגלה כי כאשר חושפים שמרי בירה לאור, חומר אורגני בשם פיטוכרום הנמצא במולקולה של השמרים משנה את צורתו. אור אדום גורם לפיטוכרום להפוך לפעיל, ואור אדום כהה גורם לו להפסקת פעילות. "הפעלה" של הפיטוכרום משפיעה על פעולת חומר גנטי, שיכול לגרום בתוכו להפקת חלבון מסוים.

הצוות השתמש במידע זה כדי לוודא שכאשר השמרים הפיקו את החלבון, ניתן יהיה לעקוב אחריהם. על-ידי כך התאפשר למדענים לשלוט על תהליך הייצור, וכן על כמות החלבון שהופקה על-ידי השמרים. כמו-כן ניתן היה לנטר את האופן שבו הגן הזה בא לידי ביטוי.

"לא מדובר רק בהדלקה וכיבוי של תהליך ביולוגי" מסביר פרופסור ליגרוס ל-BBC. "הניסוי עצמו היה מסובך ומאתגר, מדובר על עשרות תהליכים כימיים אשר מתקיימים במקביל".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות