אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר דיון סוער: אושרה הצעה מרוככת לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים צילום: אלכס קולומויסקי

לאחר דיון סוער: אושרה הצעה מרוככת לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים

לפי הצעת משרד המשפטים לוועדת החוקה, במקום לקבוע שראש לשכת עורכי הדין ונציג האופוזיציה יהיו חברי הוועדה לבחינת שופטים, שני נציגי לשכת עורכי הדין ייבחרו במועצה לפי רוב של שני שלישים

16.11.2011, 11:13 | תומר אביטל

ועדת החוקה של הכנסת אישרה הבוקר (ד'), לאחר דיון סוער במיוחד, הצעת חוק מרוככתלשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. זאת, לקראת הכנתה לקריאה ראשונה. לאחר דיון ממושך שבו דנו בבעייתיות הצעת החוק, ולאחר שהגיעו לישיבה נציגי משרד המשפטים, הצליחו להגיע להסכמות חדשות. בעקבות זאת תועלה להצבעת הוועדה נוסח שונה של החוק אשר לא יפגע בחוק יסוד השפיטה - פגיעה שהיוותה את אחת הבעיות המרכזיות בהצעת החוק המקורית.

לפי הסיכום שהוצג בוועדה - במקום לקבוע שראש לשכת עורכי הדין ונציג האופוזיציה יהיו חברי הוועדה לבחינת שופטים, שני נציגי לשכת עורכי הדין ייבחרו במועצה לפי רוב של שני שלישים. בכך למעשה האופוזיציה והקואליציה ייאלצו להגיע להסכמה ביניהם וככל הנראה גם במקרה זה ייבחר אוטומטית ראש הלשכה. החוק המקורי שעלה לדיון סתר חוק יסוד, לדברי משרד המשפטים, ולכן הגיעו לפשרה זו.

שר המשפטים שלח את היועץ שלו גלעד סממה לייצגו בדיון. סממה אמר, כי "הגענו לסיכום עם המציעים. הנוסח הוא שבוועדה לבחירת שופטים יהיה רוב מיוחס של שני שלישים ובכך נקבל הסכמה רחבה לגבי הנציגים".

במהלך הדיון, ולפני שהגיעו לפתרון,  ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) איים כי "אם יגדישו את הסאה וימשיכו עם החוקים האלו, נפעל לביטול לשכת עורכי הדין. אתם חבורת כנופיית מחרבי שלטון החוק".

גם ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) מתחה ביקורת חריפה כלפי יוזמי החוק: "אתם מתנהגים כמו חברות ביריוניים שכונתיים. קיבלתם צעצוע, קוראים לו שלטון, ואתם מנסים להרוס כל חלקה טובה כדי שגם אחרים לא ישחקו בו. מדובר בתג מחיר של הימין שהחליט לנקום מאלטלנה ועד ההתנתקות".

יו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, עו"ד צבי פירון, אמר "בשביל מה אתם פוגעים בהליך הדמוקרטי שלנו? כדי שיהיה קול חמישי לארבעת הפוליטיקאים, וזה לא יעלה ולא יוריד בבחירת שופטי בית המשפט העליון ששם צריכים שבעה קולות. מה הוא כן יעשה? כן ייתן את הרוב למנות את כל שופטי המחוזי והשלום. המטרה כאן היא לא אידאולוגית. המטרה הפוליטית מושגת בעזרת תאוותנות ובריונות. אתם גוזלים מהרוב את בחירתם הדמוקרטית".

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) ביקש לאשר את החוק לקריאה ראשונה חרף טענות האופוזיציה כי הדיון שהתנהל לא ממצה ומדובר במחטף. כאמור, לקראת סיום הדיון הובאה הצעת משרד המשפטים.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר לרותם "אתה רשלן. אין לך מושג מה מציעים פה. אתה מנהל פה באסטה, לא וועדה, ואתה באסטיונר". רותם ענה, "אתה שחצן, פטפטן שאין לך מושג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
המצב היום לא יותר טוב - שופטי בית המשפט העליון מכניסים אנשי שמאל בלבד
מועדון אקסלוסיבי של אשכנזים שמאלנים. כשהשמאל בשלטון אין בכלל לשופט ימני סיכוי להיבחר כשהימין בשלטון אז לעתים מגיעים לאיזה דיל שנבחר שופט ימני אחד אבל במקביל נבחרים 2-3 שופטים שמאלנים.. נמאס משלטון השמאל בבית המשפט העליון!
אבי  |  17.11.11
8.
גרסה מרוככת = שיטת הסלמי, מהיכן למדו, מארדואן, כך בגרסאות מרוככות השתלט על
הצבא, כך בגראסות מרוככות הרים את כהני הדת והפך את טורקיה למדינה מוסלמית אמיתית ומלאה אבל כמובן ד מ ו ק ר ט ית, מה זה דמוקרטית, שששש שאף אחד לא יגלה יש שם דיקטטורה דמוקרטית, ארדואן למי שלא יודע מוסלמי אדוק וקיצוני תחת חליפתו המודרנית. ביבי אינו אדוק, אבל ביבי פ ו ח ד, גם מיוסף עובדיה וגם מליברמן ששניהם כידוע ליברלים ידועים ונאורים. תן לאלו אל בית המשפט ובאותה הזדמנות כדאי להתחיל לארוז. כן נכון שופטים הם גילדה, כן נכון הם דומים אחד לשני, כן כן וכן, אבל, אבל גדול, זה לא הסחי הפוליטי של ארץ הקודש. "ועדת החוקה" ועדת החוקה היא קובץ פוליטקאים אינטרסנטים בעלי אג'נדות ספציפיות מגזריות ומשתנות לפי הכדאיות. על פוטין שמעתם? יופי, אז זה לא ביבי, ביבי הוא מדוודב שעושה מה שעובדיה וליברמן אומרים, לפעמים זה מרגיז את שרה, ככה זה כל אחד והעונש שלו וכל ההנלי"ם הם העונש שלנו שרק מתחיל כך נראה.
פיוזניק  |  16.11.11
לכל התגובות