אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריצ'רד ברנסון בהצהרה מפתיעה: "הקפיטליזם איבד את דרכו" צילום: בלומברג

ריצ'רד ברנסון בהצהרה מפתיעה: "הקפיטליזם איבד את דרכו"

מייסד וירג'ין גרופ, שרכש השבוע במיליארד דולר את נורתרן רוק, בנק המשכנתאות הבריטי שהולאם בעיצומו של המשבר ב-2008: " ההתמקדות קצרת-הטווח ברווח גרמה לרוב העסקים לשכוח את התפקיד ארוך-הטווח החשוב שהם ממלאים"

19.11.2011, 15:19 | סוכנויות הידיעות

"הקפיטליזם איבד את דרכו, ורווח פיננסי לא צריך להיות הכוח המניע העיקרי מאחורי עסקים גדולים. כך אמר ריצ'רד ברנסון, מייסד וירג'ין גרופ, אשר רכש השבוע תמורת מיליארד דולר את את נורתרן רוק, בנק המשכנתאות הבריטי שהולאם בעיצומו של המשבר ב-2008.

ברנסון כתב את דבריו בהקדמה לספרו, "לדפוק את העסקים כרגיל". בספר הוא כותב שברצונו לשקף "מהפכה חיה וברורה מהאופן שבו תמיד נהגו לעשות עסקים, כשהרווח הפיננסי היה הכוח המניע היחיד".

"ייתכן שההצהרה לא פופולרית, אז תהיו סבלניים איתי", אמר ברנסון בהשקת הספר בלונדון השבוע. "אני באמת חושב שהקפיטליזם נוצר כדי לעזור לאנשים לחיות חיים טובים יותר, אך למרבה הצער עם השנים הוא איבד קצת את דרכו. ההתמקדות קצרת-הטווח ברווח גרמה לרוב העסקים לשכוח את התפקיד ארוך-הטווח החשוב שהם ממלאים בדאגה לאנשים ולכדור הארץ".

לברנסון היו גם מילות תמיכה לפעילי המחאה בוול סטריט. "בצדק רב, אנשים בכל רחבי העולם כבר לא מקבלים את הגישה קצרת-הטווח לרווח ודורשים שגישת ה'עסקים כרגיל' תשתנה", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
כל עסק מנסה למקסם את רווחיו, ויוצא שכל הכסף בעולם מרוכז על ידי בודדים
ואילו הרוב חי ממעט. משוואה מתמטית פשוטה - כאשר לצד אחד מתנקז הכל, ששומר בקנאות ותחרותי עם עשירי העולם למי יש יותר ויותר, בצד השני יש פחות ופחות. אני שכיר וכמו 95 אחוז מהעולם חי בצד השני של המשוואה, ורואה איך בארצנו לוקחים לנו יותר ויותר בכל תום ותחום, כל שנה. רק בכדי שהמאזנים והקופה של הטייקונים תתמלא. שיטה מסריחה שמסכנת את קיום העולם. לא פחות. והרבה יותר ממה שאתם חושבים. 2012 בפתח.
יוסי , ת"א  |  29.11.11
18.
הקפיטליזם היא שיטה מצויינת כי היא היחידה שיש בה איזונים ובלמים באופן טבעי -
יש אנשי עסקים שמניעים את הכלכלה ומקדמים את המערכת, ויש מדינות שאוכפות רגולציה ומונעות מהפרטים מלעשות נזק גדול. הקריסה של הקומוניזם (ו-15 קצת התבלבל, סין נהפכה למעצמה והציפה את העולם במוצרים רק אחרי שהיא נפתחה לקפיטליזם קיצוני, בדיוק כמו מזרח אירופה) נבעה מכך שלא היו שום איזונים ובלמים - גורם אחד ויחיד (המפלגה) החזיק את ההון, קבע את המדיניות, ביצע ופיקח. במצב כזה אין שום הגנה וביקורת מפני דורסנות ושחיתות, ואין שום תמריץ לפרטים ליזום או להתאמץ בכלום - זה יכל רק להזיק להם. וכל הזועקים נגד הקפיטליזם, תזכרו שאם לא יהיה קפיטליזם, לא יהיה לכם בית - וכל נסיון היסטורי שכזה קרס בסופו של דבר לקפיטליזם אוליגרכי ופגע בעיקר באזרח הקטן.
הייטקיסט , הרצליה קיפוח  |  21.11.11
16.
עובדה -הקומוניזם הסיני ניצח את הקפיטליזם האמריקאי-הקפיטליזם מת !
הקומוניזם הסיני ניצח את הקפיטליזם בכליו של הקפיטליזם -הסינים הציפו את העולם במוצרים וסחורות פשוטים וזולים על בסיס השוק החופשי (הקפיטליסטי) והביאו את הקפיטליזם האמריקאי לפשיטת רגל - הקפיטליזם מת , עובדה !
אדם , ים  |  20.11.11
לכל התגובות