אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסד כולל של 315 מיליון שקל לכלל ביטוח מאז תחילת השנה צילום: אוראל כהן

הפסד כולל של 315 מיליון שקל לכלל ביטוח מאז תחילת השנה

זאת בהשוואה לרווח כולל של 517 מיליון שקל בשלושת הרבעונים הראשונים של 2010. ברבעון השלישי הציגה חברת הביטוח הפסד של 229.3 מיליון שקל. פעילות ברודגייט שמכירתה צפויה להיות מושלמת בימים הקרובים הניבה הפסד של 43 מיליון שקל ברבעון השלישי. פעילות כלל פיננסים הניבה לחברה הפסד של 86 מיליון שקל

20.11.2011, 09:13 | שהם לוי

הירידות בשוקי ההון, הפסדי החברות הבנות בישראל ובחו"ל והיעדר גביית דמי ניהול משתנים, הביאו את כלל ביטוח להציג הפסד כולל של 315 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2011. זאת בהשוואה לרווח כולל של כ-517 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

ברבעון השלישי לבדו הציגה חברת הביטוח הפסד כולל של 229.3 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 166.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

ירידות השערים החדות בשוקי ההון בארץ ובעולם ברבעון השלישי של השנה, השפיעו לרעה על תוצאות כלל החזקות עסקי ביטוח והקטינו באופן משמעותי את ההכנסות מהשקעות של הקבוצה בכל תחומי הפעילות בארץ.

ההפסד לבעלי מניות החברה בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2011 הסתכם בכ-97 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של כ-432 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד לבעלי המניות ברבעון השלישי של שנת 2011 הסתכם בכ-201 מיליון שקל, לעומת רווח של 181 מיליון שקל אשתקד.

כלל ביטוח הנמצאת בשליטת קבוצת אי.די.בי (52.7%) ובנק הפועלים (9.1%), נמצאת על המדף כבר מספר חודשים. באחרונה התפוצץ המשא ומתן עם קרן פרימירה למכירת השליטה בחברה בעקבות אי הסכמות עם קבוצת אי.די.בי למתווה רכישת השליטה בחברה בשלוש פעימות. יחד עם זאת, כעת עם כוונת הממשלה ליישם את המלצות הוועדה להפחתת הריכוזיות, צפוי לחץ על קבוצת אי.די.בי לממש את ההחזקה בחברה במהרה.

עודף ההון של כלל ביטוח נכון לתום הרבעון השלישי הסתכם בכ-643 מיליון שקל. בחודש אוקטובר (לאחר תקופת הדו"ח) אישר המפקח על הביטוח במשרד האוצר לחברות ביטוח להכיר ב-35% מנכסי הגמל והפנסיה שלהן כחלק מההון. משמעות ההחלטה לגבי כלל ביטוח היא, שניתן להפחית סכום של כ-230 מיליון שקל מההון הנדרש ממנה לתום 2011.

בתחום חיסכון ארוך טווח נרשם ב-9 החודשים הראשונים של השנה רווח לפני מס של כ-157 מיליון שקל, לעומת כ-390 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ברבעון השלישי של השנה נרשם רווח לפני מס של כ-21 מיליון שקל בהשוואה לכ-193 מיליון שקל אשתקד.

הירידה ברווח הושפעה בעיקר מענף ביטוח חיים, שם הצטמצמו הרווחים בין השאר בשל אי גביית דמי ניהול משתנים. בפעילות החיתומית נמשך הגידול והפרמיות בענף ביטוח חיים הסתכמו בכ-3.5 מיליארד שקל, גידול של כ-8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לעומת זאת, בענפי הפנסיה והגמל שאינם מושפעים ישירות מהתוצאות בשוק ההון, נרשמה יציבות והרווח לפני מס ב-9 החודשים של השנה הסתכם בכ-111 מיליון שקל, לעומת כ-110 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

בתחום פעילות הביטוח הכללי בישראל נרשם ב-9 החודשים הראשונים של השנה רווח לפני מס של כ-88 מיליון שקל, לעומת רווח של כ-231 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ברבעון השלישי נרשם הפסד לפני מס של כ-11 מיליון שקל, בהשוואה לרווח לפני מס של כ-80 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד. הירידה ברווח נובעת בין השאר מהפסדי השקעות ועליה במדד המחירים לצרכן, ביחס לאשתקד.

האסונות בעולם פגעו ברווח

מאז תחילת השנה נפגעה פעילות החברה באירופה בשל אסונות הטבע בעולם ובראשם האסון ביפן, ניו זילנד, אוסטרליה, דנמרק וארה"ב. בתחום הביטוח הכללי באירופה נרשם ב-9 החודשים הראשונים של השנה הפסד לפני מס של כ-130 מיליון שקל, מתוכו כ-43 מיליון שקל ברבעון השלישי, אשר נבע מתביעות בגין רעידות האדמה ביפן ובניו זילנד והסערות באוסטרליה.כידוע, קבוצת כלל החליטה למכור את הפעילות  ובשבועות הקרובים צפויה השלמת עסקת המכירה לתאגיד הביטוח טורוס, תמורת 11 מיליון ליש"ט.

פעילות הביטוח הכללי בארה"בממשיכה בעקביות לגדול ולהציג רווחים. ב-9 החודשים הראשונים של השנה נרשם רווח לפני מס של כ-82 מיליון שקל, בהשוואה לכ-85 מיליון שקל אשתקד. היקף הפרמיות הסתכם בתקופה זו בכ-751 מיליון שקל בהשוואה לכ-633 מיליון שקל אשתקד, גידול של כ-19%.

הפסד ענק לכלל פיננסים

בתחום השירותים הפיננסים (דרך בית ההשקעות כלל פיננסים) נרשם ב-9 החודשים הראשונים של השנה הפסד לפני מס שהסתכם בכ-86 מיליון שקל, לעומת רווח לפני מס של כ-40 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. כלל פיננסים עברה להפסד ברבעון השלישי השנה, בהשפעה ישירה של המתרחש בשוק ההון.

ההפסד לפני מס ברבעון הסתכם בכ-92 מיליון שקל, כאשר בתוך סכום זה נכלל הפסד חד פעמי של כ-60 מיליון שקל בגין הפחתת ערך פעילות קרנות הנאמנות. הפעילות השוטפת של קרנות הנאמנות רשמה רווח.

"תקופה סוערת"

בתחום ביטוח הבריאות רשמה הקבוצה הפסד לפני מס של כ-38 מיליון שקל בהשוואה לרווח לפני מס של כ-76 מיליון שקל אשתקד. זאת לאחר שברבעון השלישי נרשם הפסד לפני מס של כ-52 מיליון שקל, אשר נבע בעיקר מפעילות הקולקטיבים בביטוח הסיעודי. חלק נכבד מן הסכום נובע מהחלק הפיננסי של עסקת מכבי, שם נדרשת כלל על פי החוזה להשיג תשואה של 4% צמוד ובמידה וזו אינה מושגת, להשלים את ההפרש מקופתה.

פעילות ביטוחי הבריאות המשיכה לגדול והפרמיות ב-9 החודשים הראשונים של השנה הסתכמו בכמיליארד שקל, לעומת כ-898 מיליון שקל אשתקד, גידול של כ-12%.

לדברי שי טלמון, מנכ"ל קבוצת כלל, "אנו מצויים בתקופה סוערת, כאשר המגמות בשוקי ההון אינן ברורות". עוד הוסיף: "בתקופה כזו תמשיך הקבוצה לשים דגש על המשך הגידול בפעילות השוטפת, על התייעלות תפעולית ועל שיפור הרווחיות החיתומית בכל מגזרי הפעילות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות