אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצינור שהקפיץ את מחיר הנפט הטקסני צילום: סיון פרג'

הצינור שהקפיץ את מחיר הנפט הטקסני

ההודעה על שינוי כיוון הזרמת הנפט הטקסני מקושינג לטקסס הקפיצה את מחירו ב־3% ביום. וגם: מדוע מחירי התירס והנחושת ירדו?

21.11.2011, 07:42 | אורי בירמן

החששות מפני החרפת משבר החוב באירופה (יבשת שמהווה 12.5% מצריכת הנפט הגלובלית) ומהפוטנציאל שלו לפגיעה בכלכלה העולמית, הגיעו גם אל המשקיעים בחומרי גלם. מדד הסחורות (ה־CRB) איבד בשבוע שעבר 2.5% מערכו: הגז הטבעי ירד בכ־7%, בעוד שהכותנה, התירס, הסוכר והבנזין איבדו כל אחד כ־6%. מנגד, הסחורות שרשמו עליות היו החזיר, שהוסיף כ־4% ורכז התפוזים שעלה בכ־3%.

משנים את כיוון הזרימה

ביום רביעי בערב נפל דבר: מחיר הנפט הטקסני, ה־WTI, חצה את מחיר ה־100 דולר ונסגר על 102.6 דולר, לאחר עלייה של יותר מ־3%. באותו יום. אבל הסיפור המעניין התרחש כמה שעות קודם, כאשר חברת הולכת האנרגיה בצינורות אנברידג' (Enbridge) הודיעה על רכישת 50% מצינור הנפט סיוואיי (Seaway) תמורת 1.15 מיליארד דולר. עסקה זו הופכת את אנברידג' לשותפה של חברת אנטרפרייס פרודקטס פרטנרס (Enterprise Products Partners) בצינור שמוביל נפט מטקסס למסוף האחסון בקושינג, אוקלהומה.

באותו היום מסרו החברות הודעה דרמטית, לפיה כיוון זרימת הנפט יתהפך החל מ־2012: במקום מטקסס לקושינג, הוא יזרום מקושינג ישירות לבתי הזיקוק בטקסס. בכך יקטן דרמטית עודף ההיצע שממנו סבל מסוף קושינג, אשר גרם בעבר לירידה במחיר הנפט הטקסני יחסית לנפט מסוג ברנט (BRENT). הצינור עתיד להוליך כמות של 150 אלף חביות ליום ברבעון השני של 2012, ויורחב עד ל־400 אלף חביות ב־2013.

לשמור על פשטות

אנברידג' ואנטרפרייס שקלו בעבר להקים צינור נוסף שיזרים נפט מקושינג לטקסס, אך העדיפו לבחור ברעיון האינטואיטיבי של שינוי כיוון הזרימה בצינור. בעתיד מתכננות החברות להוסיף עוד מקטע של 85 מייל לצינור, כך שיוכל להוליך נפט שמגיע מחולות הנפט בקנדה - נפט שנחשב ל"כבד" יותר - ישירות לבתי הזיקוק הייעודיים בטקסס. בכך יוכלו להתחרות בתוכניתה של חברת טרנסקנדה לבנות צינור שיעביר נפט מחולות אלברטה לטקסס.

הנחושת מזהירה ממיתון?

מאז הגיע למחיר שיא בחודש פברואר, נפל מחיר הנחושת ביותר מ־20%. הירידה הגיעה בעקבות החולשה הכללית בכלכלה העולמית ובשל החששות מפני החרפת המשבר באירופה.

בספטמבר רשמה התפוקה התעשייתית באירופה את הירידה החדה בשנתיים וחצי האחרונות, ירידה של 1.9%. מכיוון שהביקוש לנחושת באירופה מהווה 19% מתוך סך הביקוש העולמי, נראה שאכן יש סיבות לחשש. סקר שנערך על ידי בלומברג הצביע על כך ש־40% מהנשאלים מצפים להמשך ירידות בנחושת - הפרופורציה הגבוהה ביותר מאז סוף חודש ספטמבר.

בפעם האחרונה שנרשמה פסימיות מסוג זה בסקרים, ירדה הנחושת 4.6% בשבוע העוקב. מנגד, על פי הערכות של אחד מבנקי ההשקעות הגדולים, צפוי הביקוש לנחושת דווקא לצמוח בשנת 2012 בשיעור של 2.7%, זאת בהשוואה ל־3.7% ב־2011. על פי ההערכה, החברות לא יצליחו להדביק את קצב הביקוש בגלל בעיות בצד ההיצע, דוגמת השביתה במכרה הנחושת הגדול בעולם באינדונזיה, שנכנסת כעת לחודשה השלישי.

 

מעדיפים את האוקראינים

רק לפני חודש היה נראה כי יצוא התירס רק הולך וגדל ככל שעובר הזמן, אך המגמה התהפכה במהירות ויצוא התירס נפל ב־33% לעומת הממוצע בחודש האחרון. מחיר התירס ירד בשבוע שעבר ב־4.4%.

אף שנוח לחפש את הסיבות לירידת המחיר במשבר החוב האירופי, לא תהיה זו התשובה המלאה, שכן היא לא תכלול את מגמת העלייה בהיצע התירס שמציעות מדינות רבות ברחבי העולם.

מסתבר שהתפוקה בארגנטינה, אוקראינה וברזיל (היצואניות הגדולים אחרי ארה"ב) כמעט והכפילה את עצמה בעשור האחרון, ותורמת לצד ההיצע. במקביל ממשיך היצע תירס זול מאוקראינה, רוסיה, ארגנטינה ואוסטרליה להקטין את הביקוש ליצוא האמריקאי של תירס.

לפי מחקר שהתפרסם בבלומברג, התירס האמריקאי יקר ב־6.9% מהתירס האוקראיני, כאשר רק ביוני האחרון המצב היה הפוך, ומחירו היה נמוך יותר ב־15%.

פער המחיר הביא את היבואנית הגדולה בעולם של תירס, יפן, לרכוש 800 אלף טונות מאוקראינה בשבוע שעבר.

 

הטקסני והברנט מתקרבים

כאמור, מחיר הנפט הטקסני (ה־WTI) ריכז לא מעט תשומת לב בשבוע החולף, בעקבות הדיווח על רכישת צינור הנפט סיוואיי בידי חברת אנברידג'. הסיבה לכך היא שהמשקיעים מעריכים כי המהלך, שצפוי להתרחש ברבעון השני של 2012, יפתח את צוואר הבקבוק שנוצר במסוף קושינג.

כיום מקבל המסוף נפט מקנדה ומהמפרץ מקסיקו. בעקבות מחיר הנפט הגבוה הפכה הפקת הנפט מהחולות בקנדה למשתלמת ביותר, דבר שגרם לעלייה בתפוקה הקנדית והביא את כושר האחסון של מסוף קושינג לקצה היכולת. מצב זה לחץ את מחירו של הנפט הטקסני כלפי מטה, שכן בשל חוסר המקום היה צורך להיפטר ממנו במהירות, ובזול. במקביל לכך, הפגיעה בזרימת הנפט המגיעה מלוב גרמה לעלייה במחירו של הנפט מסוג ברנט, כך שפער המחירים בין שני סוגי הנפט הגיע ל־28 דולר לחבית, לטובת הברנט.

עם זאת, לאור ההתחדשות שחלה לאחרונה בהפקת הנפט מלוב, והשינוי בכיוון הזרימה העתידי של הצינור למסוף קושינג, הצטמצם המרווח בין הנפט הטקסני לברנט ל־9.9 דולרים.

 

הכותב הוא מנהל תחום גלובלי במערך המחקר של כלל פיננסים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות