אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף עידן שוברי הקופות צילום: פיני סילוק

סוף עידן שוברי הקופות

כ־47 מיליון שקל יושקעו בהפקות חנוכה הגדולות השנה, 2 מיליון יותר מבשנה שעברה. אבל המציאות רחוקה מהדימוי הזוהר של שוק הצגות החג, ומפיקים שכבר נכוו בעבר מודים שאין כדאיות כלכלית בשל ההשקעה הכבדה ותנאי התחרות הקשים. "כלכליסט" חושף את הסכומים ואת האחוזים שמקבלים הכוכבים

23.11.2011, 10:10 | מאיה נחום שחל

כ־550 אלף ילדים ומלווים יצפו בחנוכה בהפקות הגדולות שיעלו ברחבי הארץ. עוד כמה אלפים יעדיפו הפקות קטנות וזולות יותר, אך לא בהכרח איכותיות פחות.

כ־47 מיליון שקל הושקעו בהפקות המרכזיות שמקבצות כל שנה את כל כוכבי הילדים: "פסטיגל Game on", "הופ מותק של פסטיבל 4 בממלכת הצעצועים", "שובו של הג'יני", "גיבורי האור", "שכחו אותי בבית" ו"שודדי הקאריביים – המסע לאי המטמון". יותר מ־280 מופעים יתקיימו בימי החג, לפניו ואחריו, בהשתתפות מאות כוכבים ואמנים.

הקטר שמוביל את רכבת ההופעות של חנוכה הוא הפסטיגל. מכונת ההפקה המשומנת מתחילה לעבוד על חנוכה הבא עוד לפני שפשטו האמנים את בגדי ההפקה הנוכחית. גם המשא ומתן עם הכוכבים מתחיל כבר בסיום החג. "אנחנו מציבים רף גבוה מאוד וחייבים לעבור אותו, לכן משנה לשנה עלות ההפקה גדלה", אומר מפיק הפסטיגל ירון פלד. "כמות ההצגות זהה לשנים קודמות, אבל אנחנו מייצרים הכנסות נוספות כמו מוצרים נלווים, תחפושות לפורים, די.וי.די ו־VOD. הפסטיגל הוא לא רק מותג של חנוכה, אלא מתפרש לפניו ואחריו". 28 מיליון שקל הושקעו בהפקה, 3 מיליון יותר מבשנה שעברה, מתוכם 20% לטובת הטאלנטים.

הפסטיגל יעסוק במפגש עם עולם הרשתות החברתיות ומשחקי המחשב, שהציב סטנדרט הפקתי גבוה בבמה, בתפאורה, במסכים ובפירוטכניקה. הילדים וכל המשפחה ייכנסו לעולם וירטואלי דיגיטלי עם דמויות שיגלמו אלי יצפאן, מירי מסיקה, יהודה לוי, עוז זהבי, ליבי רן, מאיה בוסקילה, עמית פרקש, עודד פז, דנה פרידר, אנה ארונוב, חנן סביון, גיא עמיר, תובל שפיר ואליאנה תדהר. השנה חלקו השני של הפסטיגל הוא מחווה לשיריו ולפועלו של אריק איינשטיין.

מירי מסיקה, יהודה לוי ומאיה בוסקילה, צילום: פיני סילוק מירי מסיקה, יהודה לוי ומאיה בוסקילה | צילום: פיני סילוק מירי מסיקה, יהודה לוי ומאיה בוסקילה, צילום: פיני סילוק

בעוד הקהל של הפסטיגל יזכה לפגוש את כוכבי ערוץ הילדים, הקהל הצעיר, שאותו מגדיר פלד "פרה־סקול", יזכה למפגש עם כוכבי ערוץ הופ, במופע "הופ מותק של פסטיבל 4". 8 מיליון שקל הושקעו בהפקה שתיקח השנה את הדרדקים אל ממלכת הצעצועים. צדי צרפתי הוא הבמאי, וישתתפו רינת גבאי, יעל בר זוהר, טוביה צפיר, שי ורועי, מיכל צפיר, דפנה דקל, גילי בא לבקר, גיא פרידמן ושלישיית כוח הקצב. גם כאן מנותבים 20% לטובת הטאלנטים. להבדיל מהפסטיגל שכל כולו מוקדש לעולם הווירטואלי, בממלכת הצעצועים מנסים ללמד את הילדים שגם בצעצועים פשוטים כיף לשחק והם מפעילים את הדמיון.

הולכים על חבל דק

שני כוכבי הופ מובילים שייעדרו השנה מממלכת הצעצועים הם יובל המבולבל והדוד חיים. בהפקה של "הופ מותק של פסטיבל" מספרים כי הם נאותו לוותר השנה על יובל שם טוב, כיוון שמבחינה תקציבית קשה להחזיק שני טאלנטים, שהם עוגנים חזקים מושכי קהל כמו גבאי ושם טוב. "רינת היא עוגן והשנה מצטרפים יעל בר זוהר ושי ורועי, טאלנטים שאנחנו מטפחים שעושים מספרים יפים ב־VOD והולכים להיות ברמה של יובל ורינת", אומר פלד.

את יובל המבולבל ודוד חיים תמצאו השנה במופע משלהם בשם "גיבורי האור" יחד עם מיכל מוכתר (מיקי) ושחקנים נוספים. מוטי רז ועמית שקד מ"חברים הפקות" מפיקים כבר עשר שנים את המופעים והדי.וי.די של השניים, ומרגישים מספיק בטוחים לעמוד באתגר הגדול והמאוד לא פשוט של חנוכה. 3.5 מיליון הושקעו בהפקה, מתוכם 40% לטאלנטים. בהתחלה חברים הפקות מתמקדים באולמות של 800–900 מקומות. "יובל הוא עוגן חשוב מבחינת משיכת קהל ויש כבר מכירות של כרטיסים", אומר רז, "אבל מפני שאנחנו באולמות קטנים אסור לנו להיות שאננים. אנחנו חובשים שני כובעים, של מנהלים אישיים ושל מפיקים, וצריך להלך על חבל דק. יובל לא עושה השנה את 'מותק של פסטיבל', אבל זה לא אומר שהוא צריך להיפגע כלכלית, אי אפשר לתת לו פחות ממה שקיבל בשנה שעברה, וצריך לתת לו אפילו קצת יותר. אנחנו צריכים להיות הוגנים כלפי האמנים וכלכליים כלפי ההפקה".

ב"גיבורי האור" יוצאים יובל, חיים ומיקי למסע בעקבות כדור האור שמעניק כוחות־על. שם טוב שותף לצד האמנותי של ההפקה ואחראי על כתיבת הסיפור והשירים.

להלך על חבל דק הוא שם הסיפור של הפקות חנוכה בשנים האחרונות. גורמים בתעשייה מרימים גבה למשמע כמות ההפקות שעולה כאן מדי חג וטוענים שמעטים הם אלה שבאמת מרוויחים מהן. "מי שלא מכור להפקות חנוכה עדיף שלא יעשה אותן, כי זו עבודה קשה יחסית לכסף שמרוויחים", אומרת שרונה אלבאום, בעלת חברת ההפקה Stage 57, המפיקה השנה את "שודדי הקאריביים - המסע לאי המטמון". "אני אוהבת את זה מאוד וגם משרתת את הלקוחות שעושים אצלי אירועים כל השנה ומוכרת להם הצגות שלמות. אבל יש גם סיכון, כי 50% מההפקה היא על קופות פתוחות". אלבאום מצהירה בפירוש כי לולא העובדה שמחצית מההצגות מכורות מראש לחברות ולהיכלי תרבות, היא לא היתה מעזה להכניס עצמה להרפתקה הנועזת שנקראת חנוכה. אלבאום מוכרת הצגות שלמות לחברות מובילות במשק, והופכת את כל העסק למשתלם כלכלית.

השנה, לדוגמה, היא מכרה יום שלם של הצגות למפיק רמי בז'ה בהיכל התרבות ראשון לציון, והוא משתתף איתה בהוצאות הפרסום והשיווק. 1.5 מיליון שקל הושקעו בהפקת "שודדי הקאריביים", מתוכם 30% לטאלנטים בהם שלומי קוריאט, מיכל אמדורסקי, אביהו שבת, ליטל שוורץ ואריה מוסקונה. המחזמר משלב את עלילותיהם האמיתיות של שודדי הים שפעלו במאה ה־18 ואת סיפור אי המטמון המוכר של סטיבנסון.

פורשים מהמירוץ

בז'ה החליט לנוח השנה מההפקות הגדולות וללכת על מספרים שפויים יותר. "נגמרו הימים של הקופות השמנות והגדולות", הוא טוען, "השנה מסתמן שמי שהתחבר אסטרטגית לגופים מפרסמים הוא המנצח. גופים גדולים קונים הצגות או עושים שיתופי פעולה פרסומיים, שברובם הם ברטרים, וחוסכים מהמפיקים את הפלטפורמה הפרסומית שמגיעה למאות אלפי שקלים. המשחק נהיה לא נורמלי וזה עצוב מאוד. כולנו נגררים אחרי הפסטיגל שגורר אותנו גם לטיימינג וגם לווליום של פרסום. אנחנו שוכחים שהפסטיגל הוא משחק בליגה של 5,000 מקומות, מחירי כרטיס גבוהים ושיתופי פעולה גדולים – וגם אם נעמוד על הראש ונהיה סולד־אאוט, לא נצליח להחזיר את ההשקעה".

בז'ה מתכוון לשיתוף המוצלח של הפסטיגל עם חברת הוט, שעומדת מאחוריו בשנים האחרונות, אך גם למפיקים שעושים שיתופי פעולה עם גופים כמו ידיעות אחרונות, ישראכרט או תנובה. הוא היה אמור להפיק השנה את "דנידין" בהשתתפות שלמה בראבא, שלישיית מה קשור וציפי שביט, אבל רגע לפני הקפיצה למים החליט לפרוש מהמירוץ ולדחות את ההפקה למועד אחר. "הסתכלתי על המתחרים ואמרתי לעצמי שאין סיבה להיכנס לים שכל הכרישים שוחים בו. אני אחכה ואצא בפורים או בפסטיבל ישראל, ואעשה את מה שחלמתי בלי התחרות המאוד מטורפת הזאת ובלי הסיכונים הפסיכיים האלה".

במסגרת ההליכה על בטוח ישווק בז'ה מספר הפקות להיכל התרבות ראשון לציון, ויפיק הצגה חדשה בשיתוף עם הוט, המבוססת על סדרת הטלוויזיה המצליחה "חיפזון וזהירון" העוסקת בזהירות בדרכים. כ־150 אלף שקל יושקעו בהפקה. בנוסף תעלה הפקה חדשה "פנטזי קידס" מבית היוצר של התיאטרון השחור של ליאור כלפון, בעלות של כ־480 אלף שקל ובהשתתפות הילדה יובל וין מהסדרה "רמזור".

המפיק יריב יפת: "אי אפשר לשרוד את החג כלכלית וגם אין הערכה גדולה מאף אחד. כשעשיתי המפיק יריב יפת: "אי אפשר לשרוד את החג כלכלית וגם אין הערכה גדולה מאף אחד. כשעשיתי 'נרניה' ו'היפה והחיה' הרווחתי, אבל אף פעם לא סכומים אדירים" | צילום: איתמר אהרוני יום טוב המפיק יריב יפת: "אי אפשר לשרוד את החג כלכלית וגם אין הערכה גדולה מאף אחד. כשעשיתי
מפיק נוסף שלוקח פסק זמן מהמירוץ השנה הוא יריב יפת מקרן אור הפקות, שבשנים האחרונות קיבל זכויות על הפקות איכות מהווסט אנד ומברודוויי בהן "היפה והחיה", "אוליבר" ו"זורו". "אני לא עושה חנוכה השנה כי הבנתי שבצורה הזאת אי אפשר להמשיך", אומר יפת. "הגעתי למסקנה שאי אפשר לשרוד את זה כלכלית וגם אין הערכה גדולה מאף אחד. בשנים שעשיתי 'נרניה' ו'היפה והחיה' הרווחתי, אבל אף פעם לא סכומים אדירים. יש את ההגמוניה של הפסטיגל שמשום מה אי אפשר לנצח אותה ולפגוע בה, וזה קשה".

בשנה שעברה העלה יפת את "בת הים הקטנה" בכיכובה של רינת גבאי בעלות של כ־4.5 מיליון שקל. ההפקה, בשיתוף יגל יזמות, הפסידה לטענתו 700 אלף שקל, והותירה את שני הצדדים בחילוקי דעות בנושאים כספיים. "עד היום עשיתי יותר מעשר הפקות ולא הייתי חייב שקל לאיש. בשנה שעברה שותפיי להפקה משכו ממני צ'קים בסכום של מאות אלפי שקלים, שהיו אמורים להגיע אליי. קרן אור הפקות לא פושטת רגל. נכון שיש אנשים שהחברה חייבת להם כספים, ובימים אלה הדברים מובאים לטיפול ודיון של בית משפט".

גיא זילברמן מיגל יזמות מגיב: "בשנה שעברה ההפקה לא הפסידה כסף והחובות שיריב מתאר נוצרו בשל התנהלות לקויה של קרן אור וחריגה מתקציב ההפקה המקורי. כל כספי התמורה עבור ההפקה עברו לקרן אור לפי ההסכם ואף מעבר לכך, וכיום העניין מתברר באמת בבתי המשפט".

תומרקין במקום קאלקין

כשיפת פרש מהמירוץ הוא הותיר את המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב פנוי לשמונת ימי החג, שם יעלה זילברמן באמצעות חברת אספמיא תוכן את "שובו של הג'יני" בהשתתפות שלישיית מה קשור, אגם רודברג, קובי פרג' ויניב פולישוק. 4 מיליון שקל הושקעו בהפקה, מתוכם 25% לטאלנטים. המחזמר היחיד שלא ייצא מגבולות תל אביב מבוסס על אגדת אלדין, שממשיכה את עלילותיה גם בימינו, 500 שנה לאחר שהחלה. הפקה מלאת הומור שבה הג'יני (פרג') מתוסכל מחייו כליצן בימי הולדת, ומחליט לצאת למסע אחרי מנורת הקסמים על מנת לחזור אליה ולכוחות הקסם שהיו לו. "איכות ההפקה אינה נופלת מזו של 'בת הים הקטנה' בשנה שעברה, ואנחנו עדיין מאמינים שבניהול נכון בסופו של דבר נוכל להרוויח כסף גם השנה מבלי להתפשר על התוכן", אומר זילברמן.

מ.מ הפקות יהפכו את סרטי "שכחו אותי בבית" למחזמר "הצילו, שכחו אותי בבית" בכיכובו של יון תומרקין ובהשתתפות דון לני גבאי, אורנה דץ, טל מוסרי, יעקב כהן, מיקי קם, רוני דואני, אביעד בנטוב ואודי גוטשלק, שגם יביים. מ.מ הפקות קנו את הזכויות על השם ועל הסרטים ויצרו הפקה עם שירים ועיבודים מקוריים. 2 מיליון שקל הושקעו בהפקה, מתוכם 40% לטאלנטים. בשנה שעברה הם העלו את "101 כלבים דלמטיים" שהמשיך להציג גם אחרי החג.

"הרווחים היו יותר מ־700 אלף שקל", אומר מאור מימון, "והם נתנו לנו את הלגיטימציה לעשות פרויקט שאפתני על הבמה עם אפקטים מיוחדים ואביזרים מיובאים מחו"ל". אחרי שנעשו אודישנים למאות ילדים הוחלט ללהק לתפקיד הילד את תומרקין, מה שהוביל לשינוי הקונספט והפך את הדמות לילד בוגר יותר, חובב גאדג'טים ורובוטיקה. מימון מצר על כך שהמחזמר יעלה בתל אביב באולם בית החייל שקטן למידותיו, מאחר שהשנה ישנה מצוקת אולמות בעיר עקב שיפוץ היכל התרבות וסיפוח האנגר 11 לתזמורת הפילהרמונית.

במהלך החג יעלו גם התיאטרונים הרפרטוארים ברחבי הארץ את הרפרטואר שלהם לילדים. תיאטרון גבעתיים יארח את תיאטרון אורנה פורת במגוון הצגות כולל הפקה מחודשת של "מעלה הקרחות" בבימויה של ציפי פינס. טררם קידס במופע "טררם קידס וכוח המשאלות", שעלה בבכורה בסוכות, וקבוצת מיומנה עם "מומנטיטו", שנוצר במיוחד עבור הילדים. אז האם חנוכה הוא חג יפה כל כך למפיקים? לא בטוח. מה שבטוח הוא שיש היצע בשפע ונותר רק לבחור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות