אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": יבוטל המכרז להקמת מתקן לקליטת גז נוזלי צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי ל"כלכליסט": יבוטל המכרז להקמת מתקן לקליטת גז נוזלי

משרדי הממשלה החליטו להעדיף את המתקן הימי לקליטת גז נוזלי על פני המתקן היבשתי כי זמן הקמתו קצר יותר. ההחלטה מתקבלת שנתיים וחצי אחרי שהוחלט על הקמת המתקן היבשתי, ושנה אחרי ש־6 חברות עברו שלב ראשון במכרז

23.11.2011, 06:55 | ליאור גוטמן

אחרי שנתיים וחצי של עבודה, הממשלה עומדת לבטל סופית את פרויקט ההקמה של מתקן קליטת ואחסון גז נוזלי בדרום הארץ. הפרויקט נועד להגברת התחרות בשוק האנרגיה המקומי - כך שיתאפשר יבוא גז נוזלי ממבחר ספקים בעולם.

יבוא הגז הנוזלי יתווסף לגז הטבעי שנמצא לחופי ישראל ושמיובא ממצרים. ההחלטה על הביטול מתקבלת על רקע קידום ההקמה של מצוף לקליטת גז נוזלי מול חופי חדרה. אופציית המצוף גברה על האופציה היבשתית מאחר שזמן ההקמה שלה קצר משמעותית (שנה וחצי, לעומת שלוש שנים למתקן היבשתי).

ל"כלכליסט" נודע כי שר התשתיות עוזי לנדאו פנה למזכיר הממשלה צבי האוזר בבקשה לקיים דיון בנושא הקפאת הפרויקט בפני ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה. משרדי האוצר והתשתיות עומדים להמליץ לוועדה על ביטול הפרויקט בשל הזמן הרב שייקח להקימו.

החלטת הממשלה על הקמת המתקן היבשתי התקבלה במאי 2009 ומאז קודם מכרז לבחירת החברה המבצעת של הפרויקט. באוקטובר 2010 פורסם כי שש חברות - בהן דלק אנרגיה הישראלית - עברו את השלב הראשון של המכרז. המתקן היבשתי אמור היה להכיל גז נוזלי בהיקף של 4 BCM. טרם נבחר מיקום האתר, אך מתחם קצא"א באשקלון הוזכר כאופציה לאירוח המתקן. מקום נוסף שנלקח בחשבון להצבת המתקן הקבוע הוא אזור חדרה.

 

הרקע: שיבושים בגז המצרי

במקביל למהלך ביטול הפרויקט מקדמת המדינה בהליך בזק את הקמת המצוף הימי מול חופי חדרה. חברת מיקופרי האיטלקית כבר נבחרה להקמת המצוף. עלות הקמתו המוערכת זהה לזו של המתקן היבשתי, נפח האחסון שלו קטן יותר (כ־2.5 BCM), אך יתרונו היחסי הוא זמן ההקמה הקצר בחצי.

הגז הטבעי היווה בשנים האחרונות כ־40% מסל הדלקים של חברת החשמל. נתח זה סופק על ידי מאגר ים תטיס הישראלי ויבוא ממצרים.

מתחילת השנה שובשה קשות אספקת הגז ממצרים על רקע חילופי השלטון במדינה והתרופפות הפיקוח על צינור ההובלה שבחצי האי סיני. הדבר מאלץ את חברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח שלה באמצעות דלקים אחרים ויקרים יותר ולגלגל את העלויות לכיס הצרכנים על ידי ייקור תעריף החשמל. השיבושים החוזרים ונשנים באספקת הגז המצרי הפכו את המצוף לאופציה המועדפת על המתקן היבשתי לקליטת גז נוזלי בשל יתרון ההקמה המהירה יחסית.

האוצר: "נודיע למתמודדות"

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהתאם לאמור בהחלטת הממשלה מספר 177 מ־2009, משרדי האוצר והתשתיות ידווחו לוועדת שרים לענייני חברה וכלכלה בנוגע לעבודת ועדת המכרזים ועל התקדמות הליך התכנון הסטטוטורי. בהתאם להחלטת ועדת השרים יעודכנו שש הקבוצות שעברו את שלב המיון המוקדם על המשך התהליך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות