אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נובמבר שם סוף להתאוששות האג"ח הקונצרניות החלשות  צילום: shutterstock

נובמבר שם סוף להתאוששות האג"ח הקונצרניות החלשות

ההאטה בצמיחה והחשש שחברות יתקשו למחזר את חובן הפכו את המגמה החיובית של אוקטובר. אג"ח א' של אמפל צנחו מתחילת החודש ב־35% ואג"ח ו' של אלביט הדמיה איבדו 20%. יוסי אפרתי מהכשרה ביטוח: "חשש להסדרי חוב נוספים בחברות נדל"ן"

24.11.2011, 07:28 | ניר צליק

חודש אוקטובר סימן היפוך מגמה חיובי עבור האג"ח הקונצרניות, ששבו לעלות לאחר שלושה חודשים של ירידות חדות. אבל האופטימיות אפילו לא החזיקה מעמד חודש - מאז תחילת נובמבר נרשמו ירידות חדות שמחקו חלק גדול מהעליות שנרשמו באוקטובר. ברקע - ההאטה בקצב הצמיחה בישראל והקשחת תנאי ההלוואה של הבנקים, כמו גם החשש מכך שחברות יתקשו למחזר את חובן.

מדד תל בונד־20 איבד אמנם רק כ־1% מתחילת החודש, אבל האג"ח החלשות חטפו: אג"ח של אמפל מסדרה א' נחתכו בכ־35% מאז תחילת החודש כאשר התשואה לפדיון עומדת על 69%. אג"ח א' של סנטראל יורופיאן צנחו ב־36.7% מתחילת החודש כשהתשואה לפדיון עומדת על 223%, ואילו אג"ח א' של ישראלום איבדו 11.6% והתשואה לפדיון עומדת על 21.5%.

מצבן של אג"ח ו' של אלביט הדמיה לא טוב יותר - אלו איבדו 20% מתחילת החודש והן נסחרות בתשואה לפדיון של 51.7%, ואילו אג"ח ה' של אי.די.בי ירדו ב־4% מתחילת החודש והן נסחרות בתשואה לפדיון של 12.4%.

"ככל שהאג"ח הן בדירוג נמוך יותר - המתאם שלהן עם שוק המניות הוא גבוה יותר, ואילו ככל שהדירוג של האג"ח גבוה יותר, המתאם שלהן עם האג"ח הממשלתיות הוא גבוה יותר", מסביר רפי ניב, מנכ"ל קרנות הנאמנות של מיטב.

"אג"ח קונצרניות הן יצור כלאיים שמתנהגים בהתאם לדירוג שלו - ככל שהמצב הכלכלי בעייתי יותר חברות חלשות נפגעות כי קשה להן יותר להחזיר את הכסף בסביבה כלכלית בעייתית. בנוסף, יש גם עניין של ביקוש והיצע - בתקופה האחרונה קרנות הנאמנות בפדיונות והנזילות שלהן נמוכה, ולכן הן לא יכולות לקנות".

ניב מעריך כי "ברמות האלה, ההשקעה היא מאוד טובה, בהנחה שלא הולכים לקטסטרופה, אבל תהיה הרבה תנודתיות בטווח הקצר עד שנראה התבהרות באירופה". באשר להסדרי חוב אמר ניב כי "אם הסביבה הכלכלית לא תשתפר בתוך חצי שנה עד שנה, נראה יותר הסדרים".

יוסי אפרתי, מנהל ההשקעות של הכשרה ביטוח, הוסיף כי "הירידות נבעו בעיקר מהמשבר האירופי והחשש של המשקיעים. הסיבה לירידות באלביט הדמיה למשל הוא החשש מהחוב של מוטי זיסר לבנק הפועלים. אי.די.בי יורדת על רקע התפוצצות עסקת שופרסל. אם מוסיפים על זה את ההסדר בדלק נדל"ן שצץ בימים האחרונים - נוסף סנטימנט שלילי לכל האג"ח הקונצרניות. יש מעבר של גופים מאג"ח קונצרניות לאג"ח ממשלתיות, בריחה לנכסים יותר בטוחים. החשש להסדרי חוב הוא לגבי חברות הנדל"ן בעיקר, על רקע המשבר בתחום".

שחר רג'ואן, ראש תחום האג"ח באנליסט, אמר כי "בתוך התל בונד יש כמה גורמים במצב לא טוב, כמו אי.די.בי. אם מוסדי מזהה שמישהו בתוך התל בונד לא אמור להיות שם, הוא יכול למכור את כל האחזקות שלו, ומבחינה זו התחיל להיות בידול בין החברות השונות בתוך התל בונד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות