אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תקיים שימוע ציבורי בנושא הדור הרביעי בסלולר צילום: עמית שעל

הממשלה תקיים שימוע ציבורי בנושא הדור הרביעי בסלולר

שישה משרדי ממשלה מגבשים בימים אלה מסמך מדיניות בנושא הדור הרביעי בסלולר, הכולל התייחסות לאפשרות להגדלת הקרינה ולהשפעות בריאותיות. ל"כלכליסט" נודע כי בעוד כחודש צפוי פרסום המסמך, והציבור ייקרא להגיש את הערותיו בנושא

27.11.2011, 07:46 | גילעד נס

משרדי התקשורת, האוצר, הגנת הסביבה, הבריאות, הפנים והמשפטים מגבשים בימים אלה מסמך מדיניות בנושא שירותי הדור הרביעי בתחום הסלולר — כך נודע ל"כלכליסט". במסמך יתוארו התועלות הטכנולוגיות והכלכליות של הכנסת הטכנולוגיה לשימוש בישראל, וכן תיבחן השאלה אם הטכנולוגיה תגביר את הקרינה הסלולרית ותשפיע על הציבור.

טכנולוגיית הדור הרביעי צפויה לספק אינטרנט סלולרי במהירות דומה למהירות האינטרנט המוצע כיום באינטרנט הקווי, ולייעל את השימוש שעושות חברות הסלולר בתדרי הרדיו המוקצים להן. חברות סלולר בארה"ב החלו לפרוס רשתות דור 4 ב־2010, ובאירופה מתכוונות חלק מחברות הסלולר לפרוס רשתות דומות בשנה הבאה. פרטנר הכריזה כבר בשלהי 2010 כי חתמה על הסכם עם אריקסון להקמת רשת דור 4, אולם עד שלא יוקצו תדרים מתאימים בישראל, היא לא תוכל להקים ולהפעיל את הרשת.

במשרד הממשלה מתכננים להשלים את גיבוש מסמך המדיניות עד לסוף החודש הבא, ולאחר מכן לפרסמו כדי לאפשר לציבור להגיב לתכניו. אם המשרדים לא יצליחו להגיע להסכמה בנושא, הוא צפוי לעבור להכרעה בממשלה או לגורם שימונה מטעמה. במקביל לגיבוש המסמך ממשיכים במשרד התקשורת לפעול בנושא, ולאחרונה מינה שר התקשורת משה כחלון את מנכ"ל המשרד, עדן בר טל, לעמוד בראש הוועדה שתנהל את מכרז התדרים לדור הרביעי.

בשלוש השנים האחרונות דן בג"ץ בעתירות של הפורום לסלולריות שפויה ועיריות רמת גן, הרצליה ורעננה, נגד האישור שניתן לחברות הסלולר להציב אנטנות קטנות ללא היתרי בנייה. לפני חודשיים פסק בג"ץ כי עד לחקיקה שתסדיר את הנושא יוכלו רק מירס וגולן טלקום, המקימות בימים אלה רשתות חדשות, ליהנות מהקלות מסוימות בהצבת אנטנות כאלה.

לאחר החלטה זו ביקשו העותרים מבג"ץ להוציא צו ביניים נגד הקצאת תדרים לדור הרביעי בסלולר, עד לקיום דיון ציבורי על השלכות הטכנולוגיה על בריאות הציבור. בתגובה שהגיש בשבוע שעבר טען היועץ המשפטי לממשלה כי אין הצדקה להוצאת הצו, משום שהמסמך המתגבש בימים אלה יוצג לציבור ויענה על הדרישה לקיים דיון ציבורי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות