אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יאיר לפידות: "ביטוח המנהלים הוא המוצר היקר ביותר, אולי בעולם כולו"

בפאנל בועידת 'עדיף' אמר לפידות כי האוצר חייב להפריד את מנהלי ההסדרים הפנסיונים מחברות הביטוח כדי לייצר תחרות אמיתית. בכירי הענף הפנסיוני תקפו את זכיית הראל במכרז צה"ל: "מחר יבוא גוף אחר וידרוש ממני גם דמי ניהול אפסיים. זה זילות של הענף"

29.11.2011, 18:05 | רחלי בינדמן

בכירי הענף הפנסיוני תקפו אתמול בפאנל בועידת "עדיף" את זכיית חברת הביטוח הראל במכרז הפנסיוני של משרתי הקבע של צה"ל לאחר שלאחרונים הובטחו דמי ניהול אפסיים בעוד לקוחות אחרים משלמים דמי ניהול גבוהים דרמטית.

"הגוף שזכה במכרז צה"ל דה פקטו משלם כסף לצבא. אין לי בעיה שהראל בחרו להפסיד על המכרז אבל הבעיה המחיר שזה עולה לשוק. מחר יפתח מכרז של המשטרה או גוף ביטחוני אחר והם ידרשו את אותו מחיר מחברות הביטוח", אמר אורן אלאון, מנהל חטיבת הלקוחות בחברת הביטוח הפניקס. 

לדברים הצטרף משנה למנכ"ל מגדל, אריק יוגב, שאמר "אני גאה שמגדל לא ניגשה למכרז. אנחנו קיימים כדי להרוויח ואני לא מבין איך באפס דמי ניהול אפשר להרוויח. המכרז הזה יצר זילות של מוצר הפנסיה ובסופו של דבר חשבנו גם על הלקוחות שלנו כי יותר קל לי להסתכל עליהם היום בעיניים ולא להיות מוטרד שישאלו אותי למה לצה"ל נתנו אפס דמי ניהול ולהם לא".

אלאון התייחס לתחרות בשוק הפנסיה והבהיר כי אין סיכוי היום לקרנות פנסיה קטנות לחדור לשוק הזה "בזמן האחרון מנסה בית השקעות לדחוף קרן פנסיה חדשה (מתכוון לפסגות- ר"ב) והם לקחו בחשבון שבעשר שנים הקרובות הם הולכים להפסיד כסף. הסיכוי שיכנס שחקן חדש לשוק הפנסיוני שיקח נתח שוק מהחברות הגדולות הוא אפס".

יאיר לפידות, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות ילין לפידות נידרש להסביר מדוע הקופות המפעליות גובות דמי ניהול ממוצעים של 0.4% בעוד הקופות הפרטיות גובות דמי ניהול הגבוהים פי 3 "בחלק מהמפעלים יש סבסוד של המפעל לקופה וגם הקופות המפעליות לא משלמות עמלות הפצה לבנקים. בנטרול ההוצאות האלו הפערים לא כאלה גדולים".

"סוכני הביטוח מעדיפים למכור ביטוחי מנהלים כי זה יקר"

"לדעתי הבעיה במחירים בדמי הניהול מקורה במוצר יקר אחד - ביטוחי המנהלים. זה המוצר היקר ביותר אי פעם לדעתי בעולם כולו. לאורך שנים חברות הביטוח חגגו עליו וככה היה להם קל להוזיל מוצרים אחרים כמו גמל, מה שבתי ההשקעות לא יכלו לעשות. הרגולטור חייב להחזיר את התחרות לגמל, להחזיר מסלול הוני לקופות הגמל, ולהפריט את מנהלי ההסדרים הפנסיונים מהיצרנים - רק אז נראה את דמי הניהול יורדים. הרי סוכני הביטוח מעדיפים למכור ביטוחי מנהלים כי זה המוצר הרווחי ביותר וככה אין סיכוי לייצר תחרות בענף", אומר לפידות.

"לא מרוויחים בפנסיה ורואים את זה בדוחות"

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל קרן הפנסיה הגדולה בענף, מבטחים, לא הבין מדוע תוקפים את קרנות הפנסיה שמציעות דמי ניהול זולים לעובדים בארגונים גדולים ודמי ניהול יקרים לעובדים לא מאוגדים: "תמיד יש יתרון לגודל. למה שמנו אותנו על המוקד? אנחנו לא מרוויחים כל כך הרבה בפנסיה ורואים את זה בדוחות שלנו, כך שאין צורך בהתערבות רגולטורית בוטה בתחום דמי הניהול. אני מוכן להוריד את דמי הניהול אבל בצורה תחרותית כך שיגדילו בתמורה את הצבירות לפנסיה. הרי יש לי עלויות, לוגיסטיקה, תפעול, רגולציה, אין אממן את כל זה?".

עודד שריג, המפקח על הביטוח התקשה לענות באופן חד משמעי לשאלה אם דמי הניהול הפנסיונים יקרים: "אני מאמין שככל שנייצר יותר תחרות נראה את דמי הניהול מתכנסים לרמה הגיונית שתשמור רמת רווחיות נאה לגופים ולא מעבר לכך".

שריג נשאל אם לא נכון להנפיק גם לקופות הגמל ולביטוחי המנהלים אג"ח מיועדות של מדינת ישראל והשיב: "אי אפשר להגדיל את העוגה, אם נרצה לתת אג"ח מיועדות לחוסכים מבוגרים זה יצטרך לבוא על חשבון האג"ח המיועדות לחוסכים הצעירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות