אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית עוקפת הקצבה צילום: shutterstock

תוכנית עוקפת הקצבה

לפי הערכות, צמיחת תוכניות המנהלים במינהל עסקים מכניסה לאוניברסיטאות עשרות מיליוני שקלים בשנה. זו הסיבה שהאוניברסיטאות פותחות תוכניות "מנהלים" נוספות, בדיסציפלינות אחרות, שנועדו לקבוצות סטודנטים המסכימים לשלם יותר

01.12.2011, 10:51 | שי אספריל

לפי המרכז למחקר סטטיסטי בחינוך, בארצות הברית מוענקים כ־150 אלף תוארי MBA מדי שנה - המכניסים לאוניברסיטאות מיליארדי דולרים בשנה. בישראל המספרים קטנים יותר, אבל המגמה דומה. המכללות, למשל, מפוצצות עד זרא בתלמידי מינהל עסקים.

באוניברסיטאות המצב מורכב יותר. כיוון שהן מתוקצבות על ידי המדינה, הן אינן יכולות לקחת שכר לימוד מופקע על לימודי תואר רגיל, אבל הן יכולות לעשות זאת כשמדובר בתוכניות לא מתוקצבות - למשל תוכנית קלוג רקנאטי שמפעילה אוניברסיטת תל אביב. לפי הערכות, צמיחת תוכניות המנהלים במינהל עסקים מכניסה לאוניברסיטאות עשרות מיליוני שקלים בשנה. זו הסיבה שהאוניברסיטאות פותחות תוכניות "מנהלים" נוספות, בדיסציפלינות אחרות, שנועדו לקבוצות סטודנטים המסכימים לשלם יותר. היום יש כבר תוכניות מנהלים לתואר שני במדע המדינה, פילוסופיה, משפטים, מזרחנות, ובשנה הבאה מתכננת אוניברסיטת תל אביב לפתוח תוכנית לא מתוקצבת לתואר שני בהנדסת חשמל (באנגלית).

לטענת המבקרים, האוניברסיטאות אוהבות את הנהירה ל־MBA, כיוון שמדובר בתחום שמכניס הרבה כסף אבל לא דורש הרבה משאבים, כמו מעבדות או כיתות קטנות. המבקרים טוענים עוד כי הצמא לסטודנטים בתוכניות הללו מוביל את האוניברסיטאות להגמיש את רמת הלימודים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות