אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: הנפקת זינגה - בעוד שבועיים צילום: בלומברג

דיווח: הנפקת זינגה - בעוד שבועיים

לפי ה"פייננשל טיימס" מנכ"ל חברת המשחקים המקוונים ייפגש בימים הקרובים עם משקיעים פוטנציאליים לקראת הכניסה לנאסד"ק. לאחרונה דווח כי זינגה מבקשת לנשל את עובדיה מאופציות שקיבלו לקראת ההנפקה

30.11.2011, 11:18 | עומר כביר
ענקית המשחקים המקוונים זינגה תונפק באמצע דצמבר – כך דיווח אמש (ג') העיתון הבריטי "פייננשל טיימס". שוויה של החברה, שאחראית לפיתוח משחקים דוגמת פארמוויל וסיטיוויל המושכים 200 מיליון משתמשים מדי חודש, מוערך נכון לאוקטובר ב-11.7 מיליארד דולר.

לדברי מקורות שדיברו עם העיתון, בשבוע הבא כבר אמורים מנכ"ל החברה, מארק פינקוס, ובכירים נוספים להתחיל ב"רודשואו", שבמסגרתו ייפגשו עם משקיעים פוטנציאליים. מניות החברה יחלו להיסחר בנאסד"ק בשבוע שלאחר מכן.

 

בשבועות האחרונים התפרסמו הערכות שונות בנוגע להנפקתה הצפויה של זינגה, המתמקדת כיום בתחום אפליקציות המשחקים לרשת החברתית פייסבוק: זהו אירוע שמשקיעים רבים מחכים לו, משום שהוא צפוי לשמש כאינדיקציה חשובה לעניין של השווקים בחברות 2.0.

 

עם זאת, זינגה דיווחה לאחרונה על ירידה חדה ברווחיה: בסך הכל, החברה רשמה ירידה של 95% ברבעון השני של 2011 בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - למרות עלייה משמעותית בהכנסות. באותו רבעון רשמה זינגה לראשונה גם ירידה במכירת מוצרים וירטואליים, שהגיעו להיקף של 3.4 מיליון דולר בלבד באותו רבעון - דבר המצביע על קשיים אפשריים במודל העסקי של זינגה.

קשיים אלו התגברו באחרונה עם השקת המשחק החדש של החברה – קסטלוויל – מוקדם יותר החודש. המשחק צבר במהרה 7.2 מיליון משתמשים והפך למשחק הפופולרי ביותר בפייסבוק אחרי סיטיוויל, שלו 10.6 מיליון משתמשים. ואולם, לאור ירידת מספר השחקנים במשחקים אחרים, השקת קסטלוויל העלתה את מספר המשתמשים הכולל של זינגה במיליון בלבד – דבר שיכול להעיד על עייפות מסוימת ממשחקי פייסבוק ובפרט ממשחקי החברה.

 

פינקוס. בדרך ל"רודשואו", צילום: בלומברג פינקוס. בדרך ל"רודשואו" | צילום: בלומברג פינקוס. בדרך ל"רודשואו", צילום: בלומברג

"הידרדרות ביחסים עם פייסבוק תפגע בפעילותנו"

אלא שלזינגה יש בעיה גדולה אפילו יותר: כמעט כל פעילותה תלויה בפייסבוק, עדיין חברה פרטית, שיכולה באבחה אחת להסיר מהרשת החברתית את כל המשחקים שפיתחה זינגה ולחסל מיידית את פעילותה. השקת כמה משחקים בגוגל+ לא פתרה תלות זו, לאור התעבורה הנמוכה ברשת החברתית של גוגל.

זינגה עצמה הודתה בבעייתיות זו במסמכי ההנפקה שהגישה בקיץ: "כל הידרדרות ביחסים עם פייסבוק תיפגע בפעילות העסקית שלנו, ובבעלי המניות". בין הסיכונים אותם ציינה החברה נכללים הגבלת הגישה לפייסבוק של מפתחי משחקים, שינוי תנאי השימוש, מתן יחס מועדף ליריבותיה של זינגה, והאפשרות שפייסבוק תיצור משחקים בעצמה.

 

בנוסף, הסתבכה זינגה בשערוריות הקשורות ליחסה לעובדיה: ה"וול סטריט ג'ורנל" חשף מוקדם יותר החודש כי פינקוס דרש מחלק מהעובדים לוותר לקראת ההנפקה על אופציות שקיבלו - ואף איים עליהם בפיטורים אם יסרבו.

הרקע למצב זה, לפי ה"ג'ורנל", הוא ריבוי עובדים ותיקים שקיבלו בתחילת ימיה של החברה מספר גדול של אופציות, אך כיום ממלאים תפקיד זוטר יחסית. בתגובה אמר פינקוס: "אין לנו מה להסתיר, אני גאה בדרך האתית שבה בנינו את זינגה", אך לא הכחיש את הדיווחים. רבים מעובדי זינגה גם התלוננו בפני ההנהלה על שעות העבודה הארוכות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות