אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ועדת הכלכלה: "אם מישהו חושב שההסדר המוצע בדלק נדל"ן יעבור הוא חי בחלום" צילום: מיקי אלון

יו"ר ועדת הכלכלה: "אם מישהו חושב שההסדר המוצע בדלק נדל"ן יעבור הוא חי בחלום"

עידן ולס דירקטור בדלק נדל"ן: עושים עוול לתשובה; היו"ר שאמה-הכהן: "זה נשמע כמו בדיחה - החברה גייסה כספים בתחבולות"

30.11.2011, 13:03 | כתב כלכליסט

ועדת הכלכלה קיימה היום דיון בהסדר החוב בחברת דלק נדל"ן, בבעלות יצחק תשובה. בפתח הישיבה הסביר היו"ר, כרמל שאמה הכהן כי הנושא מוכר לציבור בעיקר מדיווחים בתקשורת, לפיהם חובותיה של דלק נדל"ן למחזיקי אגרות החוב נאמדים בכ-2.2 מיליארד שקל, והיא מבקשת מהמשקעים לוותר על כמחצית מהחוב.

 

שאמה-הכהן הבהיר כי אין פה שום דבר אישי נגד יצחק תשובה. עם זאת, "לחברי הכנסת ולציבור נשבר מהסדרי החוב וזה נפל במשמרת של תשובה, אבל אם מישהו חושב שההסדר הזה יעבור הוא נמצא בסוג של חלום".

שאמה-הכהן הבהיר כי הוועדה קוראת לתשובה למשוך את ההסדר ולהציע הצעה חלופית. כמו כן אמר הכי יפנה לשר המשפטים לדאוג לכך שהפרקליטות תמצא את המוטל עליה וכי הוועדה קוראת לרגולטור ולגופים המוסדיים להביע דעתם בהקדם על ההסדר או להציע הצעה חלופית. עוד אמר שאמה כי "הוועדה קוראת לממשלה לבצע חשיבה מחדש בקשר להסדרי החוב ולהפסיק להתנגד באופן גורף לחקיקה פרטית בעניין".

 

"מדובר בפגיעה צרכנית אנושה, מקובל שחברות לעיתים מרוויחות ולעיתים מפסידות, אבל כשיש רווחים כולם אמורים להרוויח. אם בהליכה בדרך המלך אנחנו מגיעים למצב שבו מיליארד שקל מכספי המשקיעים מתפוגגים זה צריך להדליק נורות אדומות. הכשל הראשון כשדלק נדל"ן באה לגייס חוב נעוץ בכך שאותה חברה מחזיקה בשני כובעים, מצד אחד לווה ומצד שני מלווה ויש תופעה של שמור לי ואשמור לך. הנתונים מציגים תמונה מזעזעת של הפקרות בכספי ציבור, בשכר של עשרות מיליוני שקלים לנושאי משרה גם בשנים בהם היה ברור שהספינה צוללת – זה כמו שקברניט הטיטניק יבקש בונוס אחרי ההתנגשות בקרחון", אמר שאמה-הכהן.

לדבריו, הבעייתיות ממשיכה בהעסקה של בני משפחה כמו חתנו של תשובה רמי נאור, בתו של בעל השליטה שנתנה לחברה שירותי אדריכלות ואחיו. "כל זה מעורר סימני שאלה, האם החברה באה בידיים נקיות לבקש הסדר חוב. אדם שהוא סמל ודוגמה בהצלחתו לא יכול להיות סמן ימני בהסדרי חוב".

שאמה-הכהן הזכיר גם כי ממצאי חקירה של הרשות לניירות ערך בדבר התנהלות דלק נדל"ן נמצאים בפרקליטות מסוף אוגוסט 2010 וקרא לפרקליטות לסיים את הטיפול בנושא, לכאן או לכאן. כמו כן הוא אף דחה את הטענות כאילו יוזמות חקיקה להגברת פיקוח ובקרה במקרים כאלה תבריח את המשקיעים לחו"ל. "אלה איומי סרק, את הכסף הגדול הטייקונים עושים פה בישראל אבל מפסידים אותו בחו"ל, כמו שכבר ראינו בלאס ואגס", אמר.

לדבריו, "כל זה מביא אותנו למסקנה שבספר החוקים של מדינת ישראל יש חור שמאפשר לאנשים לבצע הפקרות בכספי ציבור, אם לא נסתום את החור הזה אנחנו מסכנים את כספי הציבור. הבנקים לא היו מסכימים לתספורת כזו והמוסדיים צריכים לזעוק את זעקת החוסכים לפנינו".

מנכ"ל דלק נדל"ן, ערן מיטל, טען כי מדובר בחברה ציבורית שכל הפעולות בה היו שקופות לציבור. הוא אמר כי לא ידוע לו על דמי ניהול ששולמו לבעל השליטה בשנים שבהם הוא מנהל את החברה. באשר לתשלומים ששולמו לחתנו של תשובה טען מיטל כי הוא קיבל תמורה נמוכה משמעותית ממחיר השוק עבור השירות שנתן לחברה. "אי אפשר להציג את זה כחגיגה", אמר.

"כשמדובר בכספי ציבור אין דבר כזה להעסיק בן משפחה ולהצדיק את זה בטענה שהוא נתן שירות טוב. ביום שיתפרסמו ממצאי החקירה נראה באיזה תחבולות גייסה החברה כספים", השיב לו היו"ר שאמה-הכהן והדגיש: "אני עומד מאחורי האמירה הזו ואהיה מוכן להסיר את החסינות שלי אם צריך". מיטל הוסיף כי תשובה תמך בחברה והזרים לה בשנתיים האחרונות 300 מיליון שקל.

נציגו של תשובה המכהן כדירקטור בדלק נדל"ן, עידן ולס, אמר כי "עושים עוול נוראי ליצחק תשובה". היו"ר השיב לו מנגד: "אתה מדבר ברצינות? כי זה נשמע כמו בדיחה". ולס הוסיף וטען כי תשובה לא קיבל שכר מהחברה, אולם היו"ר וח"כ יוחנן פלסנר הזכירו לו כי תשובה משך דיבידנדים מהחברה וחברות שבבעלותו קיבלו ממנה דמי ניהול.

עוד אמר ולס כי "תשובה קיבל דיבידנדים כמו כל המשקיעים ומשך ב-10 השנים האחרונות אולי 190 מיליון שקל, כאשר בשנתיים האחרונות הזרים לחברה 300 מיליון שקל מכיסו הפרטי כדי לסייע לה". על כך אמר שאמה כי זה סוג של היתממות. ולס המשיך ואמר כי "אדם יכול לקבל רושם כי החברה נוהלה כמו מכולת משפחתית וזה לא המצב, תשובה נכון להזרים לחברה עוד 250 מיליון שקל מכיסו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
עושים עוול לתשובה? אין גבול לציניות במדינה הזאת
תשובה הימר בכספי הציבור כאילו מדובר במשחק מונופול עולמי, תוך שהוא מתגמל מנהלים בעשרות מליונים ולוקח לעצמו דיוידנדים על הצלחות לכאורה. אבל כעת כשמתברר שהפסיד יותר ממיליארד וחצי שקלים בהימורי המונופול שלו הוא רוצה לעשות תספורת לכספי הציבור. פשוט בושה. לבן אדם אין טיפה של כבוד עצמי. לוקח כספים של אלמנות ויתומים כדי לחיות כמו מלך. למה המשטרה לא חוקרת את ההתנהלות של החברה הזאת. רק שודדים של כמה אלפי שקלים נחקרים או יושבים בכלא. מה לגבי שודדים של מאות מליונים? אלא נחשבים אנשי עסקים. אין גבול לציניות.
משה  |  30.11.11
לכל התגובות