אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האביב הערבי עלה ביוקר: מגזר התיירות הפסיד 7 מיליארד דולר השנה צילום: רויטרס

האביב הערבי עלה ביוקר: מגזר התיירות הפסיד 7 מיליארד דולר השנה

תימן איבדה הכנסות של מיליארד דולר השנה ונמחקה ממפת התיירות העולמית, והתפוסה במלונות מצרים עומדת על 10%-15%

01.12.2011, 23:40 | דורון פסקין

מאז החל האביב הערבי מצטברים הפסדי מגזר התיירות באזור, כשבמקביל יש צמיחה של מגזר התיירות ברמה העולמית. הפגיעה בהכנסות התיירות אינה רק נחלתן של המדינות שבהן הודחו המנהיגים, אלא גם של מדינות שכנות.

ארגון התיירות הערבי מעריך כי ההפסד הכולל השנה של מגזר התיירות נאמד בכ-7 מיליארד דולר. מגזר התיירות במדינות המשרק (ירדן, סוריה, לבנון) רשם השנה ירידה של 11% בעוד ההפסד בצפון אפריקה (מצרים, תוניסיה, מרוקו) מגיע ל-13%. לשם השוואה, מגזר התיירות בעולם רשם השנה צמיחה של 5.2%.

בתימן, שבשנה שעברה ביקרו אותה למעלה מ-1.2 מיליון תיירים, מוערכים ההפסדים השנה בכ-750 מיליון דולר. ההערכות הן שעד סוף השנה יסתכמו ההפסדים בכ-1 מיליארד דולר. למעשה, בפועל תימן נמחקה ממפת התיירות העולמית. לפי דיווחים מתימן, כ-60% מחברות התיירות נסגרו. כ-45% מהמועסקים בחברות אלה פוטרו. בשנה שעברה הסתכמו הכנסות התיירות של תימן ב-1.1 מיליארד דולר, כ-3% מהתוצר המקומי הגולמי.

מכה קשה ספג גם מגזר התיירות התוניסאי. בשנה שעברה ביקרו במדינה הצפון אפריקאית כ-7 מיליון תיירים. המגזר הזה העסיק כ-350 אלף איש, קרי 10% מכוח העבודה במדינה. מגזר התיירות אחראי על כ-7% מהתוצר התוניסאי.

מגזר התיירות ממלא תפקיד חשוב גם במשק המצרי. בשנה שעברה ביקרו בארץ הנילוס 15 מיליון תיירים שהכניסו לקופת המדינה כ-12 מיליארד דולר. המהומות כנגד משטר מובארק הביאו להפסדים קשים. התפוסה בבתי המלון במצרים ירדה לרמה נמוכה של 10% עד 15% בלבד.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מקחרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות