אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין סיבה לאופוריה צילום: אריאל בשור

אין סיבה לאופוריה

הצעד של הבנקים המרכזיים בעולם הוא של מצוקה ולא של עוצמה

02.12.2011, 09:18 | אמיר ארגמן

ביום רביעי הכריזו הבנקים המרכזיים בעולם על מהלך של הורדת ריביות ההחלף, על מנת לעודד הגדלת הנזילות בשווקים ובמערכת הפיננסית. ברור כי הדבר נעשה רק על מצוקת החוב האירופי ובייחוד של המערכת הבנקאית האירופית שנאלצת להתמודד ככל הנראה עם קשיי נזילות לא פשוטים. מצד אחד השווקים הגיבו בצורה ברורה ביותר ותוך אמירה כי הם אוהבים את המהלך, אולם בצד של הפרשנות ניתן למצוא דעות רבות ומגוונות לגבי האפקטיביות של המהלך.

ננסה להבין תחילה מה הכריזו בדיוק. קווי ה-SWAP מאפשרים לבנקים גישה לנזילות דולרית. מה שהוכרז עליו הוא בכלל לא חדש, התוכנית הושקה כבר בשנת 2007. המהלך של אתמול דיבר רק על הורדה של עלות ההלוואות מהריבית הדולרית ועוד 100 נקודות בסיס ל-50 נקודות בסיס, וכן על הרחבה למטבעות נוספים, אם כי הדולר הוא עדיין המטבע המרכזי.

המטרה העיקרית של המהלך היא שמירה על נזילות השווקים ומניעת קיפאון דומה לזה שראינו לאחר התמוטטות ליהמן ברדרס. הפד פירט בהודעתו וציין כי התוכנית נועדה לאפשר לבנקים מרכזיים להציע הלוואות במטבעות שונים אם יידרשו לכך. המשמעות היא כי בנקים מרכזיים זרים יוכלו לספק קווי אשראי דולריים, אם יידרשו לכך, לצרכנים בתוך "אזורי השליטה" שלהם.

הצעד הוא צעד של הקלה על מצוקה קיימת ולא צעד של עוצמה.

ביום רביעי פורסם כי הבנק המרכזי של ארה"ב אישר את המהלך כבר ביום שני השבוע (יומיים לפני הפרסום). האישור היה ברוב של 9 מול 1, כאשר המתנגד (לקר) הכריז כי לדעתו הדבר מהווה צעד בתחום המדיניות הפיסקאלית ולכן אינו נכון מצד הפד, האמון על המדיניות המוניטרית. אולי זו הסיבה שהשבוע צוטט אובמה כאומר ש "ארה"ב תיתן את חלקה בסיוע לאירופה". כנראה שלזה הוא התכוון מתוך ידיעה.

מה זה אומר לגבי השווקים? ככל הנראה כלום!

הרשו לי לרענן את זיכרונכם מסוף שנת 2008 ותחילת שנת 2009. הפד הכריז בעת ההיא שלוש פעמים על מהלכים דומים. מה זה עשה לשווקים? מדובר באמצעי עזר לתקופה קשה, אך אין בכך לפתור את הבעיות המבניות איתן מתמודדות אירופה (חוב מדינות) או ארה"ב (גרעון ואובדן משמעת פיסקאלית עם שאריות משבר פיננסי-נדל"ני).

שלא יובן לא נכון. הצעד של הבנקים המרכזיים הוא טוב וככל הנראה (לצערי כולנו) הכרחי, אך הנטייה של המשקיעים לראות בו סיבה לאושר גדול אינה מוצדקת. חשוב להבהיר גם כי התיאור שלי מעלה הוא מגמתי למדי. הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע פעמים רבות על צעדים כגון אלו גם אחרי מרץ 2009, עת שוק המניות היה באקסטזה חיובית. כך שאסכם ואומר, שהצעד מעיד על מצוקה. הוא בהחלט צעד חשוב ולגיטימי להתמודדות עם המצוקה, אך אין בו משום פתרון או סיבה לאופוריה. ודאי שאין קשר בינו לבין ההתנהגות הצפויה של שוק המניות או האג"ח.

הכותב הוא אנליסט המאקרו הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות