אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורבס: השווי הממוצע של קבוצת NHL הגיע לשיא כל הזמנים צילום: איי פי

מבזק

פורבס: השווי הממוצע של קבוצת NHL הגיע לשיא כל הזמנים

שוויה של קבוצת הוקי ממוצעת עומד כיום על 240 מיליון דולר, עלייה של 5% משנה שעברה

04.12.2011, 15:30 | סוכנויות הידיעות

התגברות העלויות על השחקנים שוחקת את הרווחיות של ה-NHL, ליגת ההוקי של צפון אמריקה. עם זאת, שוויה של קבוצת הוקי ממוצעת עומד כיום על 240 מיליון דולר, עלייה של 5% משנה שעברה, בשל עלייה של 5% בהכנסות במהלך עונת 2010-11 לממוצע של 103 מיליון דולר לקבוצה. כך לפי מגזין "פורבס".

הפופולאריות של הספורט בטלוויזיה (השידור של משחק הווינטר קלאסיק ב-NBC היה המשחק הנצפה ביותר במסגרת הליגה הרגילה מזה 36 שנה, בזכות שיעור צפייה ממוצע של 4.5 מיליון צופים) ובאינטרנט (מספר המבקרים באתר NHL.com ובאתרים של 30 הקבוצות עלה לשיא של 22 מיליון) בעלייה מתמדת, וכן ההכנסות מהפלטפורמות הללו.

כמו כן חלה עלייה במכירות של חסויות ומרצ'נדייז הודות לעסקאות חדשות, כמו העסקה עם טים הורטון שהפכה את רשת הדונאטס לספונסרית של משחק האול סטאר שייערך בינואר, ותכנית הריאליטי המצליחה 24/7 Penguins/Capitals: Road to the NHL, ששודרה ב-HBO. בליגה הרחיבו לאחרונה גם את הגישה לאירופה, בזכות הסכמי שידור נפרדים עבור בריטניה ואירלנד, צ'כיה, גרמניה ואוסטריה, ואזורים חדשים נוספים.

מנגד, הצטמצמו הרווחים. במהלך עונת 2010-11, הרווח התפעולי של הליגה (הכנסות לפני ריבית, מס, פחת וירידת ערך) עמד על 126 מיליון דולר, ירידה של 21% מהעונה הקודמת. הסיבה העיקרית לכך נובעת מזינוק של 11% בעלות השחקנים, ל-59 מיליון דולר. בעונה שעברה 18 מתוך 30 הקבוצות בליגה הפסידו כסף עוד לפני שנאלצו להחזיר הלוואות לבנקים או לבצע מחיקות ערך לנכסים, זאת בהשוואה ל-16 קבוצות בעונה הקודמת.

תקרת השכר בליגה, שעומדת על 57% מההכנסות, אינה מאפשרת לחלק מהקבוצות לשמור על רווחיות. כתוצאה מכך, צפויה הליגה להיכנס למשא ומתן לא קל כשהבעלים ואיגודי השחקנים יחלו בדיונים על הסכם קיבוצי חדש שיחליף את ההסכם הנוכחי, שנחתם לפני שש שנים ופג תוקפו בספטמבר. ליגת ה-NHL צריכה להתקרב כמה שיותר למודל ה-48% עליו הסכימו בליגת הפוטבול לפני העונה הנוכחית, או לפחות למודל של חלוקת הכנסות של 50-50, כפי שהסכימו לאחרונה הבעלים והשחקנים בליגת ה-NBA.

לפני שלוש שנים, קומישינר ה-NHL גארי בטמן טען כי אין קבוצה אחת בליגה ששווה פחות מ-200 מיליון דולר. אולם קבוצות שמפסידות כסף נמכרות תמורת סכום נמוך בהרבה. בפברואר רכש טרנס פגולה את הבפאלו סברס, שהפסידו 5.6 מיליון דולר בשנה שעברה, תמורת 165 מיליון דולר. הסנט לואיס בלוז וקרוליינה הוריקנס, שתי קבוצות אחרות שמפסידות כסף, נמכרות אף הן בסכומים הנמוכים ב-200 מיליון דולר, ואילו הניו ג'רזי דבילס, שאיבדה 17% מהשווי מוערכת כיום ב-181 מיליון דולר, והיא במצב פיננסי כל כך רעוע שמתגברות הספקולציות שהיא בדרכה לפשיטת רגל ומכירה בפיקוח בית המשפט, כפי שקרה לדאלאס סטארס.

עם זאת, שורה של קבוצות, רובן משחקות בשווקים הגדולים, מרוויחות ערימות של כסף. השווי של טורונטו מייפל לייפס, הקבוצה הרווחית ביותר בליגה כיום, עומד על 521 מיליון דולר, והיא הכניסה 81.8 מיליון דולר ברווח תפעולי בעונה שעברה. הניו יורק ריינג'רס, שמשחקים במדיסון סקוור גרדן המשופץ, הרוויחו 41.4 מיליון דולר בשנה שעברה, ונחשבים לקבוצה השנייה הרווחית ביותר בליגה, בזכות שווי של 507 מיליון דולר. המונטריאל קנדיאנס מדורגים במוקם השלישי בטבלת הרווחיות, עם הערכת שווי של 445 מיליון דולר, הקבוצה הרוויחה בשנה שעברה 47.7 מיליון דולר. שלוש הקבוצות המובילות רשמו רווח תפעולי מצרפי הגבוה יותר משל שאר הקבוצות ביחד.

השווי של וויניפג ג'טס (!) זינק ב-21%, השיעור הגבוה ביותר בקרב 30 הקבוצות, לאחר שרכשו את אטלנטה ת'ראשרס במאי 2010 עבור 110 מיליון דולר, ועוד 60 מיליון דולר תשלום העברה, חברת תרו נורת' ספורטס אנד אינטרטיינמנט העבירו את הקבוצה למניטובה, שהזיכיון הקודם של הג'טס השתתף ב-NHL בין 1979-1995 לפני שהקבוצה הועברה לפיניקס.

באטלנטה הקבוצה מכרה רק 73% מהכרטיסים שלה בעונה שעברה , אך עבור עונת 2011-12 נמכרו כל הכרטיסים לכל המשחקים בתוך 30 דקות.

הקבוצה הממוצעת ב-NHL שווה כיום 47% יותר מאשר לפני השביתה שביטלה את עונת 2004-05 נותר רק לקוות שהליגה תוכל להשיג הסכם קיבוצי משתלם יותר מבלי להיקלע לשביתה נוספת. העסקים השתפרו מדי בשבע השנים האחרונות.

5 הקבוצות השוות ב-NHL

טורונטו מייפל ליפס - 521 מיליון דולר

ניו יורק ריינג'רס - 507 מיליון דולר

מונטריאול קאניידיאנס - 445 מיליון דולר

דטרויט רד ווינגס - 336 מיליון דולר

בוסטון ברוינס - 325 מיליון דולר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות