אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דין פרוטה כדין מאה: איך להתעשר מאיסוף מטבעות? צילום: shutterstock

דין פרוטה כדין מאה: איך להתעשר מאיסוף מטבעות?

אמריקאים רבים נוהגים לאסוף מטבעות פני, שהונפקו עד שנת 1982, משום שהם מכילים נחושת שערכה גבוה משווי המטבע. בינתיים הם מחכים לשינוי החוק שיאפשר להם להתיך את המטבעות ולהרוויח בגדול

05.12.2011, 18:44 | סוכנויות הידיעות

ג'ו הנרי הוא אורח קבוע בבנקים המקומיים בעיר מגוריו מדפורד שבאורגון, ארה"ב שם הוא עורך סבב ביקורים שבועי בחיפוש אחר אוצר - מטבעות פני.

דמותו של הנרי הסוחב שקים מלאי מטבעות נחושת מוכרת היטב. חלק מן המטבעות הוא קונה מהבנקים ואילו את היתר הוא מחזיר לבנקים בתמורה למזומנים, מה שגורם ליותר מהרמת גבה אחת אצל אלו שאינם מכירים אותו. הנרי אינו אספן מטבעות. הוא "אוגר פרוטות" והוא אחד מיני רבים.

בסמוך לביתו מחזיק הנרי מיכלי פלסטיק כתומים העולים על גדותיהם ב- 200 אלף מטבעות פני אדומות ואת זמנו הוא מבלה במיון כל מטבע ומטבע שהוא מביא הביתה. הוא לא מעוניין בכל מטבע פני אלא רק במטבעות שהונפקו עד שנת 1982 משום שמטבעות אלו מכילים לפחות 95% נחושת. ערכם של מטבעות אלו עולה על אחיהם הצעירים יותר שמרכיבם העיקרי הוא אבץ.

"למטבעת הנחושת צליל שונה מאלו העשויות אבץ. יש להם צליל 'אמיתי' של כסף ולא צליל פח כמו המטבעות החדשות", טוען הנרי.

בדומה לתחייתו של גל הביקוש לזהב, כך גם מחירה של הנחושת האמיר בשנים האחרונות מה שהוביל לגל של פורענויות – גנבים אינם בוחלים באף אמצעי להשיג את הנחושת היקרה והם מנצלים את ערכם הסמוי של חפצים שונים ומשונים כגון כבלי טלפון וחשמל שמהם הם מוציאים את כבלי הנחושת, אתרי בנייה ואפילו פעמוני כנסיה כמו פעמון הנחושת בן 122 שנה שנגנב מכנסיית סאן פרנסיסקו.

בסן דייגו, נגנבה כמות כה גדולה של כבלי נחושת מפארקים עירוניים עד כי קבוצות כדורגל לא יכולות לערוך אימונים בשל העדר תאורה במגרשים.

אבל אוגרי הפרוטות אינם גנבים אלא רק מנצלים הזדמנות. אתר המכירות המכוון אי ביי גדוש במודעות מכירה של גלילי מטבעות פני ומעניין לראות כיצד חבילות של מטבעות פני השוות 10 דולרים נמכרות תמורת 20 דולר. מי שחושב שצריך להיות פראייר כדי לשלם פי שניים מערכו של הפני לא מבין את ההזדמנות העסקית הטמונה במטבע הקטן והאדום, כך אומר אדם יאנגס, המנהל עסק מצליח למיון מטבעות. יאנגס מוכר מטבעות פני בשווי של 100 דולר במחיר של 176 דולר, כולל אריזה ומשלוח.

החברה של יאנגס ממוקמת בתוך מבנה מאובטח שממנו יאנגס מוכר ומשלח מטבעות ללקוחות ברחבי ארה"ב. הוא מתעסק בטונות של מטבעות וטוען שעם לקוחותיו נמנים גם בעלי ממון הקונים כמויות עתק של מטבעות וכן מספר קרנות גידור.

לקוחות נעזרים בשירותיו של יאנגס משום שהוא מבצע את המיון עבורם ומפריד את מטבעות הנחושת היקרים מה"כסף הקטן" - המטבעות החדשים שערכם זעום.

אך בעולמם של אוגרי הפרוטות, קשה להגיע לנחושת הנחשקת – על פי החוק האמריקאי, אסור להתיך מטבעות ובנוסף ישנו חוק האוסר על הוצאת למעלה מחמישה פני מגבולות המדינה.

אוגרי הפרוטות מודעים להגבלות אלו, אך הם גם יודעים שגורמים רשמיים שוקלים להוציא את המטבע ממחזור המטבעות של ארה"ב בצעד העשוי להיות התיקון הגדול ביותר לחוק רשות המטבעות של ארה"ב בחמישה העשורים האחרונים. אם אכן יתקבל החוק החדש יוכלו האוגרים להתיך את המטבעות כאוות נפשם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות