אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירדן ביקשה מהליגה הערבית פטור מהסנקציות על סוריה צילום: תומריקו

ירדן ביקשה מהליגה הערבית פטור מהסנקציות על סוריה

מקורות בעמאן: הבקשה נובעת מהרצון להימנע מפגיעה ב"אינטרסים החיוניים של הממלכה". הפטור אמור לכלול את מגזר התעופה ואת יחסי הסחר

06.12.2011, 23:47 | דורון פסקין
ירדן ביקשה באופן רשמי מהליגה הערבית לפטור אותה מהצורך לאכוף את הסנקציות הכלכליות על סוריה. מקורות בעמאן הסבירו כי הבקשה נובעת מהרצון להימנע מפגיעה ב"אינטרסים החיוניים של הממלכה".

בירדן פירטו כי הפטור אמור לכלול את מגזר התעופה ואת יחסי הסחר. נראה כי הבקשה הירדנית מולאה לפחות בחלקה שכן נמסר כי בשלב זה יופחת מספר הטיסות מעמאן לסוריה ב-50% ולא יופסק לחלוטין.

בירדן חוששים מפגיעה קשה בתנועת הסחר של הממלכה. לפי נתונים שפורסמו על ידי משרד התחבורה הירדני, בכל יום עוברים כ-3,000 משאיות מירדן דרך סוריה לעבר טורקיה ויעדים נוספים באירופה. בנוסף, כ-1,000 רכבי נוסעים עוברים בממוצע בכל יום בין שתי המדינות השכנות.

בירדן טוענים כי בכל שנה בעונת הקיץ מייצאת ירדן סחורה חקלאית טרייה לסוריה או לאירופה וזאת דרך הטריטוריה הסורית. כבר עתה נרשמים עיכובים בתנועת הסחר וזאת בשל החמרת הנהלים בצד הסורי של הגבול מול טורקיה. עקב המצב שוקלים בירדן לעבור להשתמש בטריטוריה העיראקית כדי לייצא לטורקיה ולאירופה.

לגבי הסנקציות בתחום התעופה, קיימים חששות כבדים בירדן. במידה שהמרחב האווירי של סוריה ייסגר צפויות השלכות קשות על חברת התעופה הירדנית, רויאל ג'ורדאניאן. כך למשל כיום טיסה מעמאן לביירות נמשכת 45 דקות, סגירת המרחב האווירי הסורי תכפיל ויותר את משך הטיסה בין היעדים הללו.

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות