אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יציאת מלאנוקס תביא לעודף ביקוש בת"א־75 צילום: אוראל כהן

יציאת מלאנוקס תביא לעודף ביקוש בת"א־75

המעבר של יצרנית רכיבי המחשוב למדד ת"א־25 יגדיל את המשקולת היחסית של יתר המניות במדד ת"א־75 שאותו היא עוזבת

07.12.2011, 07:42 | אורי טל טנא

בשלב מסחר הנעילה של ה־14.12 (יום רביעי הבא) יזרימו תעודות הסל עודפי ביקוש והיצע למניות המדדים השונים כתוצאה מעדכון הרכב המדדים. הסיבות המרכזיות לביקושים וההיצעים הן: כניסה ויציאה של מניות למדדים, שינוי משקולת יחסית של מניות במדד בשל שינוי בשיעור אחזקות הציבור, התאמה מחודשת של משקולת מניות שלהן משקולת מקסימלית במדד למשקולת המקסימלית המקורית, התאמת יתר המשקולות של מניות המדד לשינוי בהרכב המדד (ובצורת החישוב של המשקולת במדד) כך שסך משקולות המניות במדד יסתכם ל־100%.

כדי לחשב את הביקושים וההיצעים חישבנו מחדש את משקולות כל המניות בכל המדדים שעליהם מנוהלות תעודות סל, לפי ההנחות שלנו בנוגע לעדכון הרכב המדדים ושינוי פרמטרים נוספים. החסרנו את המשקולת הנוכחית של כל מניה בכל מדד מהמשקולת הצפויה וקיבלנו את השינוי הצפוי במשקולת של כל מניה בכל מדד. את השינויים האלו הכפלנו באחזקה נטו של תעודות סל בכל מדד, ולאחר מכן סיכמנו את הביקושים וההיצעים לכל מניה מכל מדד.

מאחר שהתרגיל שביצענו לא מורכב מדי, ואת כל השינויים ניתן היה לחזות כבר אחרי הנעילה של 30 בנובמבר, שחקנים מקצועיים בשוק ההון ביצעו בחינה דומה ונערכו כבר למרבית השינויים. לכן, בשלב זה כבר קשה להרוויח מאותם ביקושים והיצעים צפויים (פרמיה על אפקט המדד מתקבלת זמן רב לפני השינוי בפועל).

הדבר נכון במיוחד עבור הביקושים וההיצעים הנובעים מכניסה או יציאה של מניה למדד מוביל או משינוי בשיעור אחזקות הציבור במניה, ולכן סביר להניח שהביקוש או ההיצע שינבעו משינויים צפויים במיוחד כבר מגולמים במחיר המניה. השינויים המצרפיים הבולטים יהיו עודף ביקוש למרבית מניות מדד ת"א־75 ומניות יתר מאגר, ועודף היצע למרבית מניות מדד ת"א־25.

הסיבה המרכזית לכך היא המעבר של מלאנוקס טכנולוגיות מת"א־75 לת"א־25. מלאנוקס היתה קרוב ל־10% ממדד ת"א־75, ולאחר יציאתה מהמדד המשקולת היחסית של יתר מניות המדד תגדל. באופן דומה, כניסת המניה לת"א־25 תקטין את המשקולת היחסית של מניות מדד זה.

הביקוש המצרפי למדדי היתר ינבע ממעבר של שש מניות גדולות ממדדי יתר־50 ויתר מאגר למדד ת"א־100 וקבלה של מניה בודדת למדדים אלו ממדד ת"א־100. יציאת המניות הגדולות ממדדי היתר גורמת לעלייה במשקולת היחסית של המניות הנשארות במדדים אלו ולביקוש המצרפי שיוזרם אליהן.

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
הבהרה חשובה
קיבלתי מייל מפסגות המבהיר שהמספרים שפורסמו בתגובות המופיעות בדיון זה הלקוחים לכאורה מהסקירה של פסגות לא נכתבו על ידם. הביקורת שכתבתי על הסקירה של פסגות התבססה על אותם מספרים, וכיוון והם לא נכתבו ע"י פסגות - הביקורת שלי לא נכונה. המספרים שהוצגו ע"י פסגות ופורסמו אתמול בביזפורטל דומים מאוד לאלו המופיעים כאן, כאשר עיקר הבדלים נובעים מהנחות שונות בנוגע לכמות הכסף המנוהלת בפועל ע"י תעודות הסל.
אורי טל-טנא  |  12.12.11
16.
הבהרה ותיקון
קיבלתי מייל מפסגות המבהיר שהמספרים שפורסמו בתגובות המופיעות בדיון זה הלקוחים לכאורה מהסקירה של פסגות לא נכתבו על ידם. הביקורת שכתבתי על הסקירה של פסגות התבססה על אותם מספרים, וכיוון והם לא נכתבו ע"י פסגות - הביקורת שלי לא נכונה. המספרים שהוצגו ע"י פסגות ופורסמו אתמול בביזפורטל דומים מאוד לאלו המופיעים כאן, כאשר עיקר הבדלים נובעים מהנחות שונות בנוגע לכמות הכסף המנוהלת בפועל ע"י תעודות הסל.
אורי טל-טנא  |  12.12.11
15.
תשובות
האחזקות של תעודות סל על מדד תל אביב 75 מהוותבין 35% ל 40% מהאחזקות האפקטיביות על מדד תל אביב 25 (חלק מהיחס הגבוה יחסית נובע מניהול חלק מהתעודות ע"י אופציות). לכן צפוי היצע קל למלאנוקס. אין שום דרך להצדיק היצע בכי"ל. יהיה שם ביקוש. לאחר בדיקה נוספת בראק אן וי לא נכנסת למדדים, וכן לא תזכה בביקוש, ויווצר ביקוש נוסף לנטו ולסאמיט.
אורי טל-טנא  |  11.12.11
14.
10% מהמניות החופשיות של כור ימכרו תוך דקות. אבל היא לא תרד כמו סקיילקס. דסק"ש תרכוש.
36 מיליון שקל זה 10% מהמניות החופשיות של כור. ימכרו תוך דקות - כמו 10% מהמניות החופשיות של סקיילקס. אבל רוב הסיכויים שלא תרד כמו סקיילקס כי בדסק"ש ינצלו את הירידה לקניות. דסק"ש ביקשה לקנות בהצעת רכש ב40 ש"ח, קנתה בבורסה ב45 ש"ח - תשמח לרכוש עוד.
atuk19  |  10.12.11
13.
מלאנוק 10.2 מתא 75 ו3.4% במעוף. האם האחזקות נטו של תעודות המעוף פחות מפי 3 מתעודות ת"א 75?
החלק העתידי של מלאנוקס במעוף הוא כשליש מחלקה כיום בת"א 75 (אותו הדבר בהוט ודם בדסק"ש - שהולכת בכיוון ההפוך). אם ההיצעים של תעודות ת"א 75 יהיו גדולים מהביקוש של המעוף - סימן שסך האחזקות נטו של המעוף הוא רק כפליים מאחזקות תעודות ת"א 75. האם זה הגיוני? האם האחזקות נטו של תעודות המעוף לא גדולות משמעותית מת"א 75? האם התחזקות תעודות החסר והחסר הממונפות על המעוף הביאו לירידת האחזקות נטו של תעושות המעו"ף? בכל מקרה זה עולם הפוך. מניה עולה ליגה והביקוש שלה יורד.
atuk19  |  10.12.11
לכל התגובות